Informacje

09.07.2015 13:50 Śródmieście zmieni się dzięki budżetowi obywatelskiemu

Zieleń wyjdzie z donic

SERWISY:


Mieszkańcy powiedzieli tak dla zielonych zmian w Śródmieściu. Kwietna łąka zamiast donic na pl. Powstańców Warszawy, "Zielona Świętokrzyska" i ponad 120 drzew przy głównych ulicach to tylko niektóre ze zwycięskich projektów w budżecie obywatelskim. Jeśli zostaną zrealizowane, zmienią oblicze dzielnicy.

25 projektów o łącznej wartości ponad 6 mln złotych ma powstać w przyszłym roku w ramach budżetu obywatelskiego w  Śródmieściu. Wyniki głosowania ogłoszono w środę. Największym poparciem mieszkańców cieszyły się pomysły związane z lokalnymi bibliotekami, zielenię i ścieżkami rowerowymi.

"Usuniemy niepotrzebne donice"

Jakie zmiany czekają dzielnicę? Mieszkańcy zagłosowali za posadzeniem 126 drzew przy głównych ulicach: Grzybowskiej, Marszałkowskiej, al. Jana Pawła II, Książęcej, Waryńskiego, al. Niepodległości i Spacerowej. Zazielenić ma się także Świętokrzyska.

- Pojawi się zieleń z prawdziwego zdarzenia, a nie taka zamknięta w donicach. Wzdłuż ulicy wysadzone zostaną drzewa, krzewy i kwiaty. Będą one sadzone bezpośrednio w gruncie – opowiada z tvnwarszawa.pl Grzegorz Walkiewicz, autor projektu "Zielona Świętokrzyska". - Ważną częścią projektu będą też konsultacje społeczne, które poprzedzą jego realizację. Mieszkańcy zdecydują, jak dokładnie ma wyglądać "Zielona Świętokrzyska" – dodaje.

Ile nowych drzew będzie można zasadzić przy Świętokrzyskiej? Dokładnie nie wiadomo, ale ratusz zapewnia, że miejsce na dodatkową zieleń jest, co oznacza, że pożegnamy się z częścią wielkich, drewnianych donic.

– Projekt przeszedł weryfikację, wiec zostanie zrealizowany. Nie wszędzie da się zasadzić drzewa bezpośrednio w glebie, ale tam gdzie jest to możliwe wykonamy nasadzenia. Usuniemy niepotrzebne donice – zapewnia nas Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy.

"Ratusz może wyjść z twarzą"

Dzięki budżetowi partycypacyjnemu kontrowersyjne donice, które nie przypadły do gustu wielu warszawiakom, znikną z pl. Powstańców Warszawy. Zamiast betonowego skweru powstanie tam kwietna łąka. Do tej pory ratusz upierał się, że betonowe płyty i plastikowe donice to optymalne rozwiązanie dla tego miejsca. Dziś urzędnicy muszą wykazać się większą otwartością - głosowanie mieszkańców nie pozostawia im wyboru.

- Zdajemy sobie sprawę, że w centrum potrzeba większej liczby miejsc zielonych. W fazie projektowania mieliśmy inne założenia dla pl. Powstańców Warszawy i takie rozwiązanie wydawało się lepsze w perspektywie możliwej budowy pod placem podziemnego parkingu – tłumaczy wiceprezydent Jóźwiak. - Ale liczymy się ze zdaniem mieszkańców. Poza tym kwietna łąka nie jest stałym zagospodarowaniem i w razie przyszłych inwestycji będzie można ją łatwo zlikwidować – dodaje.

- Dzięki budżetowi partycypacyjnemu ratusz może wyjść z twarzą i nie musi przyznawać się, że popełnił błąd przy planowaniu zieleni na pl. Powstańców Warszawy i wzdłuż Świętokrzyskiej – komentuje Walkiewicz. – Nie oszukujmy się, gdyby nie budżet partycypacyjny większość z tych zielonych projektów by nie powstała. Miasto ma trochę inne priorytety. Pieniądze są przeznaczane na pilniejsze potrzeby niż ustawienia ławek czy koszy na śmieci – dodaje.

Skwery dla pieszych, ścieżki dla rowerów

Śródmieście wzbogaci się także o nowe miejsca spotkań. Między ulicami Marszałkowską, Królewską i Zielną powstanie Skwer Aktywności Miejskich. Podobne miejsce pojawi się także przy budynku Arsenału wzdłuż ul. Andersa.

– To będą miejsca, w których będzie można odpocząć, spędzić aktywnie czas ćwicząc na świeżym powietrzu czy uprawiając miejskie sporty, np. jazdę na deskorolce, parkour czy street workout – mówi Walkiewicz, który zgłosił projekt skwerów sportowych.

Zmiany czekają także Grzybowska. Oprócz zwiększenia ilości zieleni przeprowadzony zostanie także remont chodników, a rowerzyści będą mieli do swojej dyspozycji nowe drogi rowerowe.

Mieszkańcy zdecydowali także, że nowe ścieżki dla jednośladów pojawią się na Marszałkowskiej i Andersa, Senatorskiej, na pl. Bankowym, pl. Małachowskiego czy Mazowieckiej. W sumie w Śródmieściu powstanie ponad 7 km nowych tras dla rowerzystów. Pojawi się też więcej przejść dla pieszych. W sumie na te inwestycje przeznaczonych zostanie 1,5 mln złotych.

Ruszą z pracami na wiosnę

Jak zapowiada wiceprezydent Jóźwiak, pierwsze prace związane z realizacją zwycięskich projektów mają rozpocząć się już po wakacjach.

– Chcemy zarezerwować środki w budżecie i rozpocząć fazę projektowania. Dzięki temu w przyszłym roku będziemy mogli szybciej przystąpić do właściwych prac – zapowiada. Zaznacza jednak, że z pracami związanym z nasadzaniem zieleni trzeba będzie poczekać przynajmniej do wiosny. – W tym przypadku ogranicza nas aura. Realizacja pozostałych projektów ma szanse ruszyć już na przełomie I i II kwartału - podsumowuje.

Budżet obywatelski wzbudzał kontrowersje:


jk/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • naprawdę2raz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.06.2016 12:04 ~naprawdę2raz

  Tytuł artykułu jest w domyśle optymistyczny... nie rozumiem dla czego nie brzmi- ''Nieprzemyślana inwestycja Warszawskiego ratusza, czy ktoś za to odpowie?'' Na prawdę tyle się mówi dziś o estetyce naszego otoczenia, żeby bez zastanowienia wydawać kosmiczną ilość pieniędzy na szpetne donice które po 2 latach się wyrzuci? pchając kolejny mega drogi projekt? Przypominam chodzi o całą ulicę w centrum dużego miasta! Jeśli chodzi o te zmiany to jestem za, ale przeraża mnie brak odpowiedzialności urzędników i brak interwencji mediów na takie sytuacje... nasze pieniądze czyli niczyje... i mamy się cieszyć, że ratusz robi nam dobrze? Pan/Pani od estetyki miasta powinien beknąć, to nie jest stanowisko dla byle urzędasa tylko człowieka z pojęciem i wizją! Chyba że chodzi o rozpieprzanie pieniędzy i korupcję- to wam się udało.

 • humb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2016 19:30 ~humb

  Ale niech za zmianę zapłacą projektodawcy i ci co zaakceptowali te koszmarne donice.

 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2015 23:09 ~asd

  Zupełnie nie rozumiem, dlaczego Walzowa i jej banda tak bardzo uparła się aby ze Śródmieścia zrobić pustynię. Bo te wszystkie códowne pomysły zgłaszane przez różnej maści oszołomów tylko do tego prowadzą. Budowanie dróg dla rowerów jest wyrzucaniem kasy w błoto bo bandyci i tak będą jeździć po chodnikach.
  Owszem, strefy dla pieszych są fajne ale ci piesi muszą mieć powód by się tamtędy przemieszczać.
  Londyn ma prawie 10 razy więcej mieszkańców niż Warszawa, a strefy ruchu pieszego są dużo mniejsze.
  Likwidacja miejsc parkingowych i budowa dróg dla rowerów - w przeciwieństwie do innych miast - w Warszawie prowadzi do tego, że po takiej Świętokrzyskiej na palcach jednej ręki można liczyć pieszych poruszających się między np. Kubusia a pl. Powstańców w dzień powszedni, koło 8 rano.
  A pomysły typu zróbny trawnik jest całkowicie pozbawiona sensu bo koszt utrzymania w klimacie Warszawy jest astronomiczny.
  Jedyne co miałoby sens, to przywrócenie maksymalnie dużo miejsc parkingowych na pl. Powstańców czy Świętokrzyskiej, wtedy wróciłby sklepy. A tak jedna piekarnia wytrzymała 4 miesiące, druga została zlikwidowana gdy znikły miejsca parkingowe na pl. Powstańców.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2015 21:08 ~Warszawiak

  Cała ta akcja to rzucenie kilku obryzionych kości sforze wygłodniałych psów, a urzędasy się bawią patrząc je te się o nie wzajemnie gryzą.

 • Nati

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2015 17:10 ~Nati

  O to jak donice nie sa potrzebne to ja poproszę jedną dla siebie :P

 • Tadeusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2015 15:18 ~Tadeusz

  teodor~teodor

  A nie mozna tego bylo zrobic przy okazji remontu Świętokrzyskiej i Placu Powstańców Warszawy? Znow wszystko będzie rozgrzebywane? Kto tym razem ma na tym zarobić? Marnotrawicie pieniądze ludzi lekką ręką. Niedługo za to zapłacicie.

  No wiesz, to raczej my mieszkańcy marnotrawimy. Coś było zrobione, ale się nie podobało, mieszkańcy zadecydowali, że trzeba to zmienić. Teraz trzeba gdzie indziej szukać winnych. :)

 • Zepp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2015 15:16 ~Zepp

  Psy się cieszą

 • Mirro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2015 15:00 ~Mirro

  Ważne, że jakiś wujek,szwagier,brat,mąż etc. Wziął pieniądze za dostarczenie tych donic- teraz można to zmienić, w końcu barany i tak za to zapłacą :/

 • Ajoo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2015 14:52 ~Ajoo

  Ciekawe, że te wszystkie projekty są na rękę ratuszowi. Porobi się remonty, które i tak trzeba zrobić.

 • antyzlodziej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2015 14:47 ~antyzlodziej

  WOLA~WOLA

  DZIĘKI DECYZJI MIESZKAŃCÓW ZMIENI SIĘ TA OKROPNA DONICOWA PUSTYNIA.
  ISTOTNA KWESTIĄ JEST TO ŻE JEST JESZCZE WIELE TERENÓW DO MODERNIZACJI A TU WYDAJEMY PONOWNIE PIENIĄDZE. ZA NIEPRZEMYŚLANE DECYZJE URZEDNIKÓW PŁACIMY MY MIESZKAŃCY PODWÓJNIE.  Decyzje urzędników były bardzo starannie przemyślane...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »