Informacje

10.07.2017 06:16 CISZEWSKIEGO-BIS

Zgoda na wykup działki, będzie
droga z Ursynowa na Wilanów

SERWISY:

Ursynów i Wilanów zyskają drugie - obok budowanej właśnie ulicy Rosnowskiego - bezpośrednie połączenie; ulicę Ciszewskiego-bis. Miasto zgodziło się wykupić działkę niezbędną do budowy nowej drogi. Urzędnicy deklarują, że mogłaby powstać w latach 2018-19.

Decyzję o wykupie gruntu podjęli na ostatniej sesji warszawscy radni. Władze Ursynowa nie kryją zadowolenia. "Po wielu latach udało się to, co nie tylko dyżurnym sceptykom wydawało się niemożliwe! Można powiedzieć, że 6 lipca 2017 roku [czyli w dniu sesji - red.] skończył się pewien etap niepewności, czy połączenie Ursynowa z Wilanowem ulicą Ciszewskiego będzie możliwe" - tak komentują tę decyzję na stronie ursynowskiego urzędu.

Droga między Ursynowem a Wilanowem wzdłuż Ciszewskiego-bis była planowana od lat. Do jej realizacji brakowało jednak blisko półtorakilometrowego odcinka między Kiedacza a aleją Rzeczpospolitej. Teren należał do prywatnej właścicielki. Ta z kolei zabiegała o to, by go zabudować.

Grunt jest cenny, położony nieopodal Skarpy Ursynowskiej i - co ważne - nieobjęty żadnym planem. Właścicielka starała się o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, aby postawić tu budynek mieszkalno-usługowy. Ratusz jednak konsekwentnie wnioski te odrzucał. W końcu zaczęto prowadzić negocjacje w sprawie wykupu działki przez miasto.

Są pieniądze i uchwała

Realne pieniądze na ten cel udało się zarezerwować dopiero w obecnym budżecie. W Wieloletniej Prognozie Finansowej zapisano też od razu środki na samą budowę drogi. Do tego w ostatni czwartek doszła oficjalna zgoda Rady Warszawy na zakup gruntu, która otwiera drogę do samej transakcji.

- Obecnie, na zlecenie Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych, opracowywany jest projekt budowlany i wykonawczy (…) zadania "Budowa ul. Ciszewskiego na odcinku ul. Kiedacza - al. Rzeczypospolitej" - czytamy na stronie urzędu dzielnicy. Władze Ursynowa mają nadzieję, że drogę uda się zbudować już na przełomie 2018 i 2019 roku.

Ciszewskiego-bis będzie drugim połączeniem Ursynowa z Wilanowem. Budowa pierwszego - przez ulicę Rosnowskiego - właśnie trwa. Obie dzielnice budują go "na spółkę". Wilanów odpowiadał za odcinek ulicy Nowokabackiej o długości 1,2 kilometra. Ursynów natomiast buduje 200-metrową ulicę Rosnowskiego. Po stronie Wilanowa prace są na finiszu, natomiast Ursynów, jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl złapał kilkumiesięczne opóźnienie.

Kłopotliwa sójka

Na drodze inwestycji stanęło m.in. gniazdo sójki. Na drzewie stojącym wzdłuż trasy budowanej ulicy dostrzegła je jedna z mieszkanek i poinformowała dzielnicowych urzędników. Wszystko działo się na początku okresu lęgowego, a drzew, na których gniazdują ptaki nie wolno wycinać.

Ursynowska sójka przez około dwa tygodnie ściągała na siebie uwagę mieszkańców i mediów (nie tylko lokalnych). Po kilkunastu dniach okazało się, że… wcale jej nie było, a gniazdo wisiało puste. Drzewo ostatecznie wycięto, budowa Rosnowskiego ruszyła na dobre. Wedle planów władz dzielnicy, ulica ma być oddana do użytku jesienią tego roku.

"Realizacja połączeń drogowych ułatwi dostęp do linii metra mieszkańcom centralnej części dzielnicy Wilanów oraz spowoduje odciążenie ciągu komunikacyjnego Dolinką Służewiecką, a jest to jedna z najbardziej zakorkowanych (zwłaszcza w godzinach szczytu) ulic Warszawy" - przekonują na swojej stronie władze Ursynowa.

kw/gp

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • szak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2017 08:24 ~szak

  trzeba było zostawić granice Ursynowa jak w latach 80-tych i sójki mogłyby zostać..... a jak chce się mieszkać na jednej z lepszych dzielnic Warszawy to średnio myślący człowiek raczej powinien liczyć się z rozbudową infrastruktury...

 • czapol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2017 09:25 ~czapol

  A ja się pytam co z ornitologiem, który potwierdził obecność ptaka i jaj w gnieździe przez co została wstrzymana budowa? Czy dalej jest na tyle kompetentny i rzetelny by móc pracować w zawodzie?
  Zarówno on jak i jego przełożeni powinni ponieść tego konsekwencje.

 • uncja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2017 12:23 ~uncja

  Fajnie, że połączenie powstanie, bo z informacji na innych portalach wynika, że co prawda Rosnkowskiego powstanie dość szybko, ale... nie zostanie udostępnione póki nie poszerzą Relaksowej na ostatnim odcinku!!!! a to potrwa znacznie dłużej niż parę miesięcy.

 • z Mokotowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2017 15:16 ~z Mokotowa

  mieszkaniec~mieszkaniec

  Pamiętam jak za małolata chodziliśmy w podstawówce ze szkoły na wycieczki z biologii na skarpę SGGW - oglądaliśmy roślinki i zwierzątka. Był tam teren przyrodniczo chroniony.
  Minęło trochę lat, zmienił się ustrój i już nikt rezerwatem się nie przejmuje - można budować drogi, domy, sklepy itp.
  I nikt nie protestuje.
  A zielone oszołomki jeżdżą protestować z Warszawy do Białowieży...

  Ja pamiętam, jak wzdłuż Alej Jerozolimskich, na południe od Dworca Zachodniego po polach ganiały się zające i bażanty. I co z tego? Starsi mieszkańcy pamiętają, że Warszawa od południa kończyła się na Placu Unii. Szkoda, że inne ptaszki tam teraz ćwierkają, ale cóż - to jest miasto i musi się rozwijać. A ptaszki przetrwają. U mnie na Mokotowie śpiewają, że aż miło posłuchać. Asymilują się.

 • Braciszek Tuck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2017 15:10 ~Braciszek Tuck

  Zosia~Zosia

  Nie NA Wilanów, a DO WILANOWA.
  Ile można uczyć..

  To trzeba powtarzać, żeby dotarło. W Warszawie mówimy "na Mokotów", "na Ursynów", "na Wolę", "na Ochotę", "na Pragę", ale - "do Śródmieścia', "do Ursusa", "do Włoch", "do Wilanowa", "do Wawra".

 • utrrs

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2017 15:02 ~utrrs

  To ile kasy z moich podatków poszło na ten odcinek?

 • Monna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2017 14:39 ~Monna

  Jola~Jola

  Kto to wymyślił? Teraz ci z Wilanowa rozjadą Ursynów.

  Ogrodzić Ursynów murem 3- metrowym. Postawić budki strażnicze , wydawać wizy. I strzelać do tych, ktorzy będą chcieli rozjechać tę socjalistyczną sypialnię.

 • yhm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2017 14:02 ~yhm

  tomasz~tomasz

  Masakra zniszczą tak piękny kawałek przyrody gdzie mnóstwo ludzi spaceruje z rodzinami cisza spokój wieczorem przepiękny śpiew ptaków gniazduje tam czapla jest pełno dzięciołków . Widzę że należy sprawę procedować w departamencie unijnym ochrony środowiska bo tak naprawdę opinia ministerstwa środowiska powinna być negatywna ze względu na dziedzictwo tego terenu dla przyszłych pokoleń ale pewno wystawią pozytywną !! Czeka ich długa batalia prawno proceduralna.

  Żyjesz w mieście a nie w rezerwacie. Pamiętaj o tym. Już sójka miała gniazdować ale okazało się, że puste gniazdo. A ogólnie gniazda ptaków nie mogą przeszkadzać w rozwoju miasta. Są pewnie priorytety.
  Zawsze możesz przeprowadzić się blisko puszczy i mieć spokój. Ale miasto rządzi się innymi prawami.

 • karmazyn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2017 14:00 ~karmazyn

  yhm~yhm

  Czy mieszkanka, która widziała sójkę widmo zdaje sobie sprawę jaki wielkie koszty wygenerowała swoimi urojeniami? Czy ktoś osądzi ją za złożenie fałszywego zawiadomienia?


  Naiwna kobieta, myślała, że taką ściemą wstrzyma budowę drogi. A teraz, każdy kierowca będzie się jej za to "odwdzięczał" przez lata...

 • Daro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2017 13:55 ~Daro


  mieszkaniec~mieszkaniec

  Pamiętam jak za małolata chodziliśmy w podstawówce ze szkoły na wycieczki z biologii na skarpę SGGW - oglądaliśmy roślinki i zwierzątka. Był tam teren przyrodniczo chroniony.
  Minęło trochę lat, zmienił się ustrój i już nikt rezerwatem się nie przejmuje - można budować drogi, domy, sklepy itp.
  I nikt nie protestuje.
  A zielone oszołomki jeżdżą protestować z Warszawy do Białowieży...
  MrM~MrM

  Ja pamiętam jak z okna oglądałem praktykantów z SGGW, którzy uczyli się jak ogarnia się traktorem pole.

  Myślę, że jak ta ulica powstanie, to będzie głównym połączeniem. Komu będzie chciało się jechać do Rosnowskiego pod Kabaty.


  Pewnie tym z Konstancina...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »