Informacje

26.03.2019 19:40 "Wina systemu"

Zgłoszenie z Wesołej, pojechali gasić
na Bemowo. Dobra ulica, zły adres

SERWISY:

 


Zgłoszenie brzmiało poważnie: pożar. Ale gdy strażacy dotarli na miejsce, okazało się, że nic nie płonie. Bo pojechali na Jeździecką na Bemowie, a zgłoszenie pochodziło z Jeździeckiej w Wesołej. Jak to możliwe, że w jednym mieście funkcjonują ulice o tej samej nazwie?

Sprawę nagłośnił facebookowy profil biura poselskiego Stanisława Tyszki z Kukiz'15. "Dziś na Bemowie doszło do niecodziennej, w gruncie rzeczy bardzo niebezpiecznej sytuacji. Na osiedle Górce na sygnale przyjechały dwa wozy straży pożarnej z której pod budynkiem Jeździecka 3 wysiadali zdezorientowani strażacy, dopytując gdzie jest ulica Jeździecka 21... bo oni z interwencją... a tu nic... żadnego pożaru nie ma" - czytamy we wpisie.

Dalej autor napisał, że mieszkańcy uświadomili strażaków, że to nie ta dzielnica, a do pomyłki dochodzi nie pierwszy raz. Faktycznie, Jeździecka jest na Bemowie, ale też w Wesołej (od 17 lat dzielnicy Warszawy). "Jest to sytuacja bardzo niebezpieczna. W ten sposób mogą pomylić się każde służby, także np. pogotowie ratunkowe, coś trzeba z tym zrobić. Koniecznie i natychmiast" - podsumowuje autor wpisu.

Zgłoszenie z numeru 112

Zdarzenie potwierdził nam Łukasz Płaskociński z Państwowej Straży Pożarnej. Jak powiedział, nie była to wina strażaków, lecz systemu. - Zgłoszenie wpadło z numeru 112 i system przypisał ulicę na Bemowie, dlatego straż tam pojechała - wyjaśnia strażak. - Gdy zastępy udały się na Bemowo, zostało to sprawdzone, ale wtedy nie było już potrzeby zmiany lokalizacji, bo akcja się rozwiązała. To nie był pożar - dodał Płaskociński.

I przyznał, że taka sytuacja zdarzyła się nie po raz pierwszy. - Nie jest to jednak wina przyjmujących zgłoszenie, raczej osób zgłaszających. Często, gdy ktoś zadzwoni na 112, łączy się z innym miastem. Trzeba doprecyzować zgłoszenie: które miasto, która dzielnica - poradził.

"Niewiele można z tym zrobić"

- Jedynym rozwiązaniem w tym momencie jest podawanie konkretnej dzielnicy - przyznała radna Warszawy Anna Nehrebecka-Byczewska (Koalicja Obywatelska) z komisji nazewnictwa. - Czasem nazwy powtarzają się nie tylko dwu-, ale nawet trzykrotnie. Sprawa trwa od dawna, kiedy do Warszawy zostały przyłączone dzielnice, takie jak Rembertów czy Wesoła - powiedziała.

Dlaczego Rada Warszawy nie jest w stanie zmienić nazw ulic w dzielnicy przyłączonej do stolicy 17 lat temu? - Nieraz zastanawiałam się, co z tym zrobić, ale problem jest trudny do zlikwidowania, bo powtarza się kilkadziesiąt procent ulic - stwierdziła. Dodała, że mieszkańcy niechętnie godzą się na zmiany. - Najlepszym dowodem jest sprawa dekomunizacji - zakończyła radna.

Biuro prasowe Stanisława Tyszki poinformowało nas, że przygotowuje on zapytanie poselskie w sprawie dublujących się nazw ulic.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy o niecodziennym oznakowaniu ulicy na Wawrzyszewie.


ap/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wierzbno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2019 14:54 ~Wierzbno

  ćwok~ćwok

  Dworkowa - Wesoła
  Dworkowa - Mokotów
  można ? , można !


  Dworkowa, Piaskowa, Dobra, Gościniec, Rolna, Jeździecka, Asnyka, Ogrodowa.... i tak ponad 200

 • Wierzbno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2019 14:52 ~Wierzbno

  owisik~owisik

  brawo dla super ratunkowego numeru 112 , wpierw przez 3-4 minuty mówi się o problemie po czym pan pani dyspozytor mówi do słuchawki chwileczkę przełączam do pogotowie. totalne dno ....


  Bo taka jest procedura. Idź się poskarż na ul Wiejską 4/6/8 /dzielnica Śródmieście/

 • Wierzbno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2019 14:49 ~Wierzbno  Leszek~Leszek

  Oczywiście że wina osób przyjmujących zgłoszenia. To oni mają się dopytać o jakie miasto chodzi. Dzwoniąc robi to raz albo kilka razy w życiu, a przyjmujący robi to codziennie dziesiątki razy.
  yitt~yitt


  Oczywiście błąd operatora. Dysponuje danymi z systemu wspomagającego PLI-CBD, który prezentuje służbom na bieżąco lokalizację dzwoniącego i jego dane.

  kornik~kornik

  Doświadczenie każe jednak również twierdzić, że błąd zgłaszającego. Nie dzwoni się na 112 jeśli chce się szybkiej i sprawnej interwencji. Na straż to 998...


  Kolejny strażak - ćwok. Czy 112 czy 998, różnicy nie ma.

 • Wierzbno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2019 14:47 ~Wierzbno

  Bzdura. Sprawa podwójnych ulic ma miejsce od momentu przyłączenia Wesołej, pani Nehrebecka się myli. Powtarza ok 218 ulic.

 • paranoja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2019 14:04 ~paranoja

  A co będzie wówczas, jeśli w każdej dzielnicy będzie ulica Kaczyńskiego ? Będą jeździć po całej Warszawie.

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2019 12:49 ~Tomek

  "Sprawa trwa od dawna, kiedy do Warszawy zostały przyłączone dzielnice, takie jak Rembertów czy Wesoła - powiedziała."

  Rembertów został przyłączony do Warszawy w 1957 roku. Sprawa rzeczywiście trwa od dawna.

 • problem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2019 19:00 ~problem

  A tak na marginesie.Istnieją ulice z brakiem ciągłości(przecinane innymi ciągłymi).Czasem trzeba długo kluczyć by dojechać pod wskazany numer.Czy nie można odcinków takich ulic określić innymi nazwami?Ułatwiłoby to dotarcie pod wskazany adres.Podobnie problemem jest oznaczanie długich bloków-tylko z jednej strony,czasem odległej od ulicy(nie zawsze nawet tej przy której stoi).

 • ćwok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2019 17:38 ~ćwok

  Dworkowa - Wesoła
  Dworkowa - Mokotów
  można ? , można !

 • owisik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2019 16:45 ~owisik

  brawo dla super ratunkowego numeru 112 , wpierw przez 3-4 minuty mówi się o problemie po czym pan pani dyspozytor mówi do słuchawki chwileczkę przełączam do pogotowie. totalne dno ....

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2019 16:29 ~Tomek

  qperNIK~qperNIK

  A co powiecie na ul.Wilanowską i al.Wilanowską. I wcale nie chodzi o jakieś peryferia.
  Albo ul. Zawiszy i pl. Zawiszy?
  W prawdzie już poza Warszawą ale wspaniała też jest aleja Krakowska, gdzie co miejscowość to numeracja leci od początku. Adresów z tym samym numerem jest po kilka.

  Swego czasu byłem za granicą i tam taka sama nazwa stoi z przedrostkiem: street, boulevard, lane, avenue, way, road i pl (chyba od place). Tam to dopiero mają przerypane :-) Wyszukiwarka adresów ma takie określenia precyzujące, bo to często w różnych dzielnicach jest.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »