Informacje

10.02.2017 20:00 siódma rocznica tragicznej śmierci policjanta

Zginął od ciosu nożem, "bo nie przeszedł obojętnie wobec zła"

SERWISY:

 

Zwrócił uwagę dwóm nastolatkom, którzy rzucili koszem na śmieci w tramwaj. Jeden z nich zaatakował go nożem. Cios okazał się śmiertelny. Siedem lat temu na przystanku tramwajowym na Woli zginął podkom. Andrzej Struj.

Do tragicznego zdarzenia doszło 10 lutego 2010 roku. Kiedy na przystanek na Woli podjechał tramwaj, jeden ze stojących przy wiacie mężczyzn rzucił koszem na śmieci w wagon. Na jego zachowanie zareagował wychodzący z tramwaju pasażer - 42-letni mł. asp. Andrzej Struj. Jak ustalono, jeden z mężczyzn przytrzymywał interweniującego policjanta, a drugi zadał mu kilka ciosów nożem. Mimo reanimacji Andrzeja Struja nie udało się uratować.

W lutym 2011 roku Sąd Okręgowy w Warszawie skazał na 25 lat więzienia Mateusza N., a na 15 - Piotra R. Prokuratura domagała się dla nich maksymalnych kar więzienia - po 25 lat (nie groziło im dożywocie, bo w chwili czynu nie mieli ukończonych 18 lat). Obrona chciała uniewinnienia R. Wskazywała na okoliczności łagodzące odnośnie obu.

Od 5 do 9 ciosów

Uzasadniając wyrok sędzia podkreślił, że stopień winy oskarżonych nie jest taki sam. Sąd uznał, że bezpośredni zamiar zabójstwa można przypisać jedynie Mateuszowi N., o czym świadczy liczba zadanych ciosów nożem (od 5 do 9), a także fakt, że nie uciekł on, gdy drugi sprawca - Piotr R. - unieruchomił policjanta.

Na tablicy pamiątkowej wmurowanej w kapliczkę, którą wzniesiono w miejscu tragicznego zdarzenia widnieje napis: "Zginął, bo nie przeszedł obojętnie wobec zła".

W rocznicę śmierci podkomisarza pamięć policjanta uczcili m.in. minister MSWiA Mariusz Błaszczak, Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk oraz Komendant Stołeczny Policji insp. Robert Żebrowski, a także koleżanki i koledzy zamordowanego funkcjonariusza.

42-letni policjant wydziału wywiadowczo-patrolowego stołecznej komendy z 15-letnim stażem służby został pośmiertnie awansowany do stopnia podkomisarza Policji oraz odznaczony "Krzyżem Zasługi za Dzielność" i złotą odznaką "Zasłużony Policjant".

skw//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • znaffca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2017 18:13 ~znaffca

  A motorniczy z R 1 zamiast mu pomóc , to ze zwiniętym pod siebie ogonem siedział cicho i patrzył. Zasraniec ze śląska , wrócił do siebie i pies go ganiał. Wystraszony nawet na rozprawie , kiedy zeznawał jako świadek. Takich nam nie trzeba.

 • koszmar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2017 15:54 ~koszmar

  cześć mu i chwała! ale zamiast wydać kasę na tatuaże to lepiej było zainwestować w kamizelkę nożoodporną. obawiam się że słabo szkolą w policji skoro 15 lat służby i nie ogarnął 2 młokosów, powinien był mieć co najmniej czarny pas w sztukach walki. a teraz mordercy przez 25 lat ciepłe mieszkanie z jedzeniem i opieką medyczną za darmo a uczciwi Polacy czekają na lekarza nawet ponad rok.

 • odolany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2017 15:26 ~odolany

  hugo fest~hugo fest

  Kwiaty też za nasze pasożyty jedne ,ceremoniał milicyjny przy zabytkowej kapliczce bo pies zdechł.


  Taka persona jak ty, to nie powinna narzekać, bo bezrobotni, bez szkoły i mózgu podatków nie płacą.

 • Raf4

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2017 15:19 ~Raf4

  Wypada sprostować, że kapliczka stała w tym miejscu duuużo wcześniej. Została "zaadoptowana" jako miejsce pamięci. Kapliczce zapewne to nie przeszkadza, co poniektórym widać tak.

 • dziadzia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2017 13:36 ~dziadzia

  do sebbax przecież policjant jest jak żołnierz, borowik itp 366 dni w roku na służbie zawsze w gotowości, a za zabójstwo powinna być kara śmierci, nie będę płacić podatków na utrzymanie przez 25 lat morderców w ciepłej celi pełnej żarcia , to by odstraszyło wielu morderców od mordowania

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2017 09:46 SEBBAX

  dziadzia~dziadzia

  cześć i chwała bohaterom. wstyd dla państwa że nie wyposażyło go chociaż w kamizelkę nożoodporną. w wojsku też bieda bo przy minus 10 stopni chodzą w beretach zamiast w ciepłych czapkach a później państwo musi płacić na aparaty słuchowe za głuchotę przez przemarznięte uszy.

  ale tego dnia on nie był w pracy - mieszkał dwa przystanki dalej...

 • Mentor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2017 09:33 ~Mentor

  Rozsądny~Rozsądny

  A co ma do tego Matka Boska w kapliczce?

  Idz i zapytaj ja.

 • mmmnbb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2017 09:22 ~mmmnbb

  struj się szybciej bo wychodzę~struj się szybciej bo wychodzę

  Rachu ciachu piesek w piachu :)

  A Ty co, warszawiak od pokoleń?

 • dziadzia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2017 09:00 ~dziadzia

  cześć i chwała bohaterom. wstyd dla państwa że nie wyposażyło go chociaż w kamizelkę nożoodporną. w wojsku też bieda bo przy minus 10 stopni chodzą w beretach zamiast w ciepłych czapkach a później państwo musi płacić na aparaty słuchowe za głuchotę przez przemarznięte uszy.

 • i dobrze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2017 07:05 ~i dobrze

  Anastazja~Anastazja

  Coś podobnego! Najpierw rozbroili społeczeństwo a potem się dziwią, że bandyci się panoszą. I jeszcze zachęcają do interweniowania. Niebywałe.


  Kup sobie gaz pieprzowy lub - jeszcze lepiej - paralizator, i będziesz się mogła bronić. Ja mam. Na szczęście nie mamy dostępu do bron, jak w Stanach, inaczej u nas też zaczęliby strzelać w szkołach i na uczelniach. I nie tylko tam.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »