Informacje

28.08.2017 06:48 KOMUNIKACJA ZASTĘPCZA

ZG, ZB, ZBA, ZM i ZP.
Autobusy pojadą nawet A2

SERWISY:

Ruszył remont linii kolejowej do Grodziska. Pociągi przestały kursować. Zamiast nich do dyspozycji mieszkańców podwarszawskich miejscowości są zastępcze autobusy. Niektóre pojadą autostradą A2. Ale czy to wystarczy?

Od niedzieli pasażerowie, którzy z Piastowa, Pruszkowa, Brwinowa i Milanówka dojeżdżali do Warszawy koleją, muszą przesiąść się do zastępczej komunikacji.

W nieco lepszej sytuacji są mieszkańcy Grodziska Mazowieckiego - oni dalej będą mogli dojechać do Warszawy pociągiem, po torach dalekobieżnych. Składy będą jednak miały tylko dwa przystanki - początkowy w Grodzisku i końcowy na stacji Warszawa Zachodnia.

Zmalała liczba kursów: do 13 w porannym i 14 w popołudniowym szczycie. W zamian pasażerów do stolicy wozić będą autobusy, których kursowanie zaplanowano co 15 minut w dni robocze i co 30 w niedziele oraz święta.

ZG - Grodzisk Mazowiecki

Na pasażerów z Grodziska czekać będą autobusy linii ZG. Koleje Mazowieckie chcą, by dotarły one do wszystkich miejscowości znajdujących się w korytarzu kolejowym do Warszawy Zachodniej. Zatrzymają się zatem w Milanówku, Brwinowie, Pruszkowie i Piastowie, a także przy stacjach w Ursusie i Włochach. Będą zatrzymywać się też na kilku przystankach na żądanie, w każdej miejscowości.

Według rozkładu, pierwszy kurs w kierunku stolicy wyruszy o 3.40, a ostatni o 23.10. Do Grodziska z Warszawy najwcześniej dojechać będzie można o 4.14, a najpóźniej o 23.44. Podróż liną ZG zajmie od 69 do 78 minut.

ZM - Milanówek

Ta linia ma uzupełnić komunikację pomiędzy Milanówkiem a Grodziskiem Mazowieckim. Autobusy będą kursowały wahadłowo, co 15 minut, w dni nauki szkolnej. Będą tylko w godzinach porannego (od 5.25 do 9) oraz popołudniowego (od 14.30 do 18.30) szczytu. Czas przejazdu, w zależności od pory, wahać się będzie od 10 do 20 minut.

Kursy z Grodziska do Milanówka realizowane będą po północnej stronie linii kolejowej, natomiast z Milanówka do Grodziska Mazowieckiego - po południowej.

Mieszkańcy Milanówka będą mieli zatem dwie możliwości dojazdu do stolicy. Pierwszy wariant zakłada przejazd linią ZG , drugi - dojazd linią ZM do Grodziska Mazowieckiego i przesiadkę do pociągu, który po skierowaniu na linię dalekobieżną dojedzie do Warszawy w około 20 minut.

ZB - Brwinów

Autobusy połączą Warszawę Zachodnią z Brwinowem i Pruszkowem. Pojazdy jeździć będą codziennie - w dni robocze co 10 minut w szczycie, poza nim co 15 minut, a w dni wolne od pracy dwa razy w ciągu godziny.

Podróż zajmie od 34 do 41 minut. Co drugi kurs ze stolicy, w popołudniowych godzinach szczytu (od 15 do 18.40) ominie jednak Pruszków. Autobusy oznaczone jako ZBA skierowane zostaną za to na drogę ekspresową S2 i autostradę A2. Dzięki temu czas przejazdu skróci się do 32 minut.

ZP - Pruszków

W przeciwieństwie do wyżej wymienionych linii, za organizację komunikacji do Pruszkowa odpowiedzialny będzie stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego, który zlecił obsługę trasy 12-metrowymi autobusami.

Te mają kursować nawet co 5 minut w godzinach ścisłego szczytu komunikacyjnego, a poza nim co 15. W sobotę autobusem do Warszawy dojedziemy co 10 minut, a w niedzielę co 15.

Piastów

Do Piastowa, oprócz linii ZG skierowane zostaną również autobusy linii 717. Zarząd Transportu Miejskiego postanowił ograniczyć liczbę przystanków na jej trasie, aby skrócić czas przejazdu pomiędzy stacją w Piastowie a Dworcem Zachodnim.

Jak zapowiada ZTM, kursy w dni robocze, w szczycie odbywać się będą co 7,5 minuty. Poza szczytem i w dni wolne od pracy - co 15 minut.

717 będzie obsługiwana przez 12 metrowe autobusy firmy PKS Grodzisk Mazowiecki.

Alternatywa: WKD

Alternatywą dla pasażerów linii grodziskiej będą przejazdy Warszawską Koleją Dojazdową, która uruchomi dodatkowe kursy do Warszawy. Według zapowiedzi w szczycie pociągi WKD będą odjeżdżać co 10 minut i będą mogły przejąć część pasażerów jadących do stolicy z Grodziska Mazowieckiego i Pruszkowa.

Mateusz Dolak (m.dolak@tvn.pl)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Bartoś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.07.2018 17:39 ~Bartoś

  Tłok jest nawet w soboty, ale można sobie przecież poradzić!
  Z grodziska ZG, z Brwinowa ZB, ZBA lub ZG Z Pruszkowa I Piastowa ZW, ZP, 716 lub 717. Z niektórych miejscowości można też dojechać liniami miejskimi do Warszawy. Z Piastowa P-2 , a z Brwinowa BM.
  Z Grodziska, Milanówka lub Pruszkowa również WKD.
  Najczęściej kursujące linie to 717 nawet co 7-10 min. I ZP nawet co 6 min.
  Natomiast z Warszawy z Ursusa 517 i 194, a z Włoch 127 i 194.

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2017 19:41 ~gość

  Aktualna trasa do Grodziska Maz. jest tragiczna. Ktoś kto nie pracuje chyba go układał. Jak można zrobić przystanek Dębowa w Milanówku i następny dopiero przy parku w Grodzisku. Przecież jeśli ktoś dojeżdża do pracy to pracy to zakłady są zawsze na uboczu miasta a nie w centrum. Kiedy jeździła linia PKS to było dużo przystanków teraz trzeba chodzić pieszo, bo ta linia została zawieszona. Uważam, że autobusy powinny jeździć starą trasą, albo mieć więcej przystanków.

 • pasażer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2017 14:48 ~pasażer

  dziś rano na autobus linii ZG Grodzisk Maz- Warszawa Zach. w Milanówku czekałam prawie GODZINĘ.Gdzie są koordynatorzy śledzący czas przejazdu autobusów oraz ilość pasażerów na przystankach ? Pozdrawiam zarząd i prezesa Kolei Mazowieckich oraz PLK.

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2017 10:26 ~Nick

  mmmmmm~mmmmmm

  to jest polska, tu sie robi dzieki bogu mamy jeszce pis i miesiecznice:PPPPPP

  Gdyby nie oni to byś miał z 1200 zł wynagrodzenia albo byś wyjechał stąd.

 • kolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2017 10:09 ~kolo

  WKD nie wykorzystała kolejnej okazji by uruchomić linię z Pruszkowa do Komorowa. A dałoby to ogromnej liczbie mieszkańców możliwość dogodnego dojazdu do Warszawy transportem szynowym. Jakieś pasmo niemożności.

 • wewr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2017 06:41 ~wewr

  fryc~fryc

  Spoko ....autobusy będą i tak stały w korku, szczególnie na odcinku Bodycha-Łopuszńska

  Zgodnie PORD autobus nie musi posiadać pasów bezpieczeństwa jeżeli ma ograniczoną prędkość do 70 km/h. Na autostradzie taka prędkość jest dopuszczalna.

 • kilovolt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2017 02:43 ~kilovolt

  Mateusz~Mateusz

  A czy autobusy, które będą jeździły A2 i S2 będą wyposażone w pasy bezpieczeństwa? Podróż autostradą to nie przelewki.

  Przecież po S8 jeżdżą zwykłe autobusy miejskie w których podróż na stojąco to normalka. Pewnie podobnie będzie na A2.

 • mmmmmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2017 00:45 ~mmmmmm

  to jest polska, tu sie robi dzieki bogu mamy jeszce pis i miesiecznice:PPPPPP

 • Grzegorz S

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.08.2017 18:11 ~Grzegorz S

  Dlaczego nasza wspaniała genitalna PKP nie pomyślała żeby w Pruszkowie zbudować roboczy peron na lini dalekobieżnej? Środkowa stacja jakim byłby Pruszków, skróciłaby czas podróży dla tysięcy mieszkańców naszego rejonu.

 • Mateusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.08.2017 09:03 ~Mateusz

  A czy autobusy, które będą jeździły A2 i S2 będą wyposażone w pasy bezpieczeństwa? Podróż autostradą to nie przelewki.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »