Informacje

26.06.2019 09:50 na dwóch lotniskach

Zeskanują twarz, sprawdzą dane.
Nowe bramki przyspieszą odprawę

SERWISY:


- Taka kontrola trwa od kilku do kilkunastu sekund – wyjaśnił Leszek Chorzewski z lotniska w Modlinie. Od czwartku 27 czerwca pasażerowie korzystający zarówno z portu w Modlinie, jak i Lotniska Chopina będą mogli skorzystać z automatycznej odprawy granicznej.

W Modlinie stanie pięć takich bramek, a w Warszawie 20 - 10 dla pasażerów odlatujących i 10 dla przylatujących. Podróżującym pomoże film instruktażowy i monitory, na których zobaczą kolejne kroki procedury.

"Wchodzimy do środka i patrzymy na wprost"

Sposób funkcjonowania bramek wyjaśnił i zaprezentował Arkadiusz Parchan ze Straży Granicznej.

- Podchodzimy do bramki, otwieramy dokument ze stroną personalizacyjną i przykładamy zdjęciem do skanera - instruował. Następnie skaner sczytuje dane i, jeżeli proces przebiegnie prawidłowo, bramka otwiera się. - Wtedy wchodzimy do środka, patrzymy na wprost i w tym momencie zaczyna się odprawa graniczna - wyjaśniał Parchan.

W czasie kontroli bramka dokonuje weryfikacji biometrycznej pasażera, czyli automatycznie porównuje dane zawarte w chipie biometrycznym dokumentu z wizerunkiem twarzy podróżnego i potwierdza, czy dana osoba jest jego właścicielem. W przypadku pozytywnego odbycia kontroli, otwierają się drzwi wyjściowe i na tym kończy się cały proces.

Znacząco skrócą czas opdrawy

- Uruchomienie bramek pozwoli zwiększyć przepustowość odpraw oraz znacząco skróci czas samej odprawy granicznej - zapowiedział Leszek Chorzewski, pełniący obowiązki prezesa portu w Modlinie, a jego słowa w kontekście Lotniska Chopina potwierdziła rzeczniczka prasowa wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz.

Jak dodał Chorzewski, testy dowiodły, że taka kontrola trwa od kilku do kilkunastu sekund. - Dzięki temu możliwe jest sprawne i bezpieczne przeprowadzenie kontroli granicznej wszystkich pasażerów typowego samolotu średniego zasięgu - typu Boeing 737 czy Airbus A320 - w około 12-13 minut – wyjaśnił.

Weryfikują dane z twarzą

Bramki ABC (ang. Automated Border Control) mają za zadanie automatycznie, bez konieczności kontaktu ze Strażą Graniczną, weryfikować dane z wizerunkiem twarzy podróżnego. Jak podaje urząd wojewódzki, "mogą z nich korzystać pełnoletni podróżni, będący obywatelami Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii, posiadający paszporty biometryczne, jak również Polacy posiadający polskie biometryczne dowody osobiste".

Wyklucza to możliwość posłużenia się podrobionym dokumentem, a dzięki podłączeniu do baz danych Straży Granicznej taki sposób kontroli pozwala wykryć, czy podróżny nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy o remoncie nawierzchni na lotnisku w Modlinie:

ab/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Chopin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2019 22:59 ~Chopin

  sswee~sswee

  1. niewiele osob ma dowod biometryczny.
  2. na tym lotnisku i tak malo kto lata wiec tam nigdy nie ma kolejek

  Dowody biometryczne(albo prawie, bo z paskiem magnetycznym, ale też są obsługiwane przez te bramki) są w Polsce od prawie 15 lat, biorąc pod uwagę że Paszport ma 10 lat ważności to się mylisz :P

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2019 21:09 ~gość

  Ta nowość od kilkunastu lat jest na Heathrow i Gatwick...

 • Spodnie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2019 16:31 ~Spodnie

  Maszyna nie zastąpi w 100% czlowieka!!. Na lotniskach w krajach zachodnich tylko skanuje się paszport i tyle! W dodatku pogranicznicy SG wbijaj pieczątki w strefie non Schengen.

 • Zosia69

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2019 14:23 ~Zosia69

  sswee~sswee

  1. niewiele osob ma dowod biometryczny.
  2. na tym lotnisku i tak malo kto lata wiec tam nigdy nie ma kolejek


  Większość paszportów jest biometrycznych - nie trzeba dowodu.

  Z tego lotniska lata ponad 3 mln pasażerów rocznie.

  Odprawia to się online w tel lub na komputerze i potem tylko sprawdzenie na sec i na samej bramce.

 • AdaM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2019 13:50 ~AdaM

  Do Zawiedziony
  Chińczycy sami przyznali się, że w dużych miastach skanują i monitorują twarze wszystkich osób poruszających się po miejscach publicznych.
  Jeszcze masz, ale niewielką możliwość kupienia telefonu bez wspomnianych bajerów. Tyle tylko, że to już niedługo.
  Czy możesz polecieć samolotem bez zgody na wszystkie obostrzenia, które sobie władza wymyśli pod pretekstem zapewniania (i tu słowo klucz) bezpieczeństwa ? Już nie. Powoli znikną obszary wolności człowieka. Przy czym jest to tak organizowane, ukierunkowane i wymuszane, aby człowiek nie miał innej możliwości, aby się nie zgodzić, a do tego robił to sam niby z własnego wyboru.

 • Zawiedziony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2019 12:05 ~Zawiedziony

  AdaM~AdaM

  Permanentna inwigilacja, oczywiście dla dobra, bezpieczeństwa i wygody obywatela, której wpierw władza zafundowała szereg problemów, utrudnień, by teraz miał lżej i mógł czuć, że ma lepiej.


  Jakoś ludzie sami kupują telefony z systemem rozpoznawania twarzy i są jeszcze z tego zadowoleni.

 • minipudzianek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2019 12:04 ~minipudzianek

  Powinni takie zainstalować na lotnisku w Radomiu. Kolejki by się zmniejszyły.

  Swoją drogą mogliby też zainstalować takie w metrze, autobusach, etc. Niby do namierzania osób poszukiwanych. Ale tylko patrzeć jak żona mogłaby wykupić abonament na śledzenie - potencjalnie - niewiernego męża ;-)

 • oland

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2019 11:22 ~oland

  jakby smieszne~jakby smieszne

  twarz zeskanowana i do banku danych. W tym banku są wraźliwe dane, nawet nieopłacony abonament na TVPogarde, więc i zdjęcia za mandaty i z ewentualnych wieców, cała masa danych. Ludzie, zostańcie w domach jak ja i módlcie się

  A te wszystkie zakupy na aplikacje w wielu sklepach to do czego służą? Fakt, że taniej ale przy okazji wyciągnięcie jak największej ilości danych przy rejestracji apki. Pomyślcie ludzie dla czego nie na zwykłą promocję tylko na aplikację? A potem zdziwienie skąd oni mają nasze dane?

 • real

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2019 11:07 ~real

  czy to zgodne z RODO. Wladza wymaga przestrzegania od Obywateli a sama łamie prawo? u siebie lub swoich urzedach, instytucjach państwowych, szpitalach itd. Kiedy NIK wezmie sie za kontrole w tych urzedach?

 • Rolnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2019 11:03 ~Rolnik

  Samolotow wiecej jak samochodow na swiecie a my walczymy ze smogiem,dalej wciskanie obywatelom ciemnote to juz jest normalnosciom w tym kraju,no ale jak Minister twierdzi ze bobry i inna gadzina dzika jest jadalna to nie dziwota.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »