Informacje

06.10.2018 16:23 12. edycja akcja "zerwijmy łańcuchy"

"Zerwijmy łańcuchy. Pies
to żywa istota, która czuje"

SERWISY:

Przeciwko okrucieństwu wobec psów trzymanych na łańcuchach zaprotestowali uczestnicy akcji "Zerwijmy łańcuchy". Akcja odbyła się w sobotę w kilkudziesięciu miastach Polski, m.in. w Warszawie, Częstochowie, Bielsko-Białej, Poznaniu oraz w Lublinie.

W sobotę na Placu Zamkowym w Warszawie oraz w kilkudziesięciu innych polskich miejscowościach - m.in. Częstochowie, Bielsko-Białej, Poznaniu, Rzeszowie, Słupsku, Opocznie, Wałbrzychu oraz Elblągu odbył się happening pod hasłem "Zerwijmy łańcuchy" organizowany po raz dwunasty przez portal Psy.pl. W ramach tej akcji w centrach miast ustawione zostały budy, do których każdy, kto tylko zechciał, mógł się przywiązać i zobaczyć, jak wygląda świat z perspektywy psa łańcuchowego.

Jak wytłumaczyła organizatorka wydarzenia Aleksandra Więcławska, trzymanie psów na łańcuchach jest niezgodne z prawem, niehumanitarne, a ponadto niebezpieczne dla ludzi, ponieważ w więzionym psie rodzi się agresja. - Nasz happening polega na odwróceniu sytuacji - zamiast psów do bud przypinają się ludzie - wskazała. Dodała, że "dzięki temu ludzie mogą przekonać się, jak wygląda życie psa, który nie może odejść od budy dalej, niż na 2-3 metry długości łańcucha i poczuć ten ciężar".

Uczestniczka akcji Karolina powiedziała, że "przykuwanie psów, krępowanie jakichkolwiek zwierząt na dłużej, a zdarza się nawet, że na całe życie, jest nieludzkie, niehumanitarne i nie możemy tak robić". - W związku z tym protestujemy tutaj przeciwko torturowaniu zwierząt i walczymy przeciwko łańcuchom, które są bezcelową męką dla zwierząt - wyjaśniła.

Inny uczestnik happeningu Paweł podkreślił, że przyjechał do Warszawy z małej miejscowości specjalnie na to wydarzenie. - Pochodzę z terenów wiejskich i wiem, jak to wygląda, że w bardzo dużej ilości domów są psy na łańcuchach nie mających nawet dwóch metrów - powiedział. Jak dodał, chciałby, żeby "ludzie zaczęli o tym mówić i żeby to się zaczęło zmieniać".

Redaktor naczelna portalu psy.pl Paulina Król wskazała, że to już 12 edycja tej "pięknej społecznej akcji". - Chcemy zwrócić uwagę, że pies to istota żywa, która czuje; która potrzebuje bliskiego kontaktu z człowiekiem oraz możliwości wybiegania się - wskazała. Podkreśliła jednocześnie, że pies trzymany na łańcuchu jest po prostu nieszczęśliwy. - Docelowo chcielibyśmy, żeby psy w ogóle nie były trzymane na łańcuchach, ale wiemy, że to wymaga czasu - dodała.

W warszawskiej akcji uczestniczyło kilkaset osób; w całej Polsce udział wzięło kilka tysięcy uczestników. Tegoroczną ambasadorką akcji po raz kolejny została piosenkarka i miłośniczka zwierząt Katarzyna Moś.

(PAP)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • sandacz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.10.2018 16:17 ~sandacz

  Od zawsze u mnie mieszkają psy, owczarki niemieckie. Mam dom jednorodzinny na 900m2 działce. Pies nigdy nie miał budy, mieszka w domu. Pomimo, że żyją właśnie tak nigdy mój pies nie pogryzł nikogo na ulicy. Przecież wystarczy odpowiednio zabezpieczyć tern własnej posesji.

 • zdzichkom1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2018 08:22 ~zdzichkom1

  Zerwijmy łańcuchy i zostańmy pogryźieni a nawet zagryźieni na śmierć

 • antyhipokryta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.10.2018 23:37 ~antyhipokryta

  Jakoś was nigdy nie ma pod ubojnią ,rzeźnią czy sklepem mięsnym,a świnka,krówka czy kurczak to też żywe i czujące istoty.

 • qaw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.10.2018 19:39 ~qaw

  i mamy potem luzem latające pieski, które gryzą przechodzących ludzi!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »