Informacje

09.12.2015 07:40 Zamknięto ją 16 listopada

Żelazna wreszcie otwarta.
Trzy tygodnie po pożarze kamienicy

SERWISY:


Po ponad trzech tygodniach ul. Żelazna została otwarta dla ruchu.
Ulica została zamknięta dla samochodów na odcinku od Chmielnej do Złotej po pożarze kamienicy Krongolda. "Otwarcie jest możliwe, bo właściciel budynku wykonał wszystkie zalecenia z decyzji inspektora nadzoru budowlanego" - poinformował Zarząd Dróg Miejskich.

Nocne otwarcie Żelaznej drogowcy zapowiedzieli we wtorek. W środę rano na miejsce pojechał nasz reporter. - Faktycznie, odcinek od Chmielnej do Złotej jest przejezdny. Wygląda to tak, jakby nigdy się tu nic nie wydarzyło - podał po godz. 7 Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl.

Reporter zauważył, że na skrzyżowaniu Żelaznej i Złotej nie działa sygnalizacja świetlna, ale nie powoduje to poważniejszych utrudnień. O sprawie wie ZDM.

- Kończymy prace przy wymianie najbardziej wyeksploatowanych części sygnalizacji - mówi nam Karolina Gałecka, rzeczniczka ZDM. - Przed pożarem rozpoczęliśmy prace przy remoncie oświetlenia przy Żelaznej. Jednocześnie chcieliśmy wymienić zużyte elementy sygnalizacji przy skrzyżowaniu Żelaznej i Złotej. Prace przerwał pożar. W środę do nich wróciliśmy. Mamy nadzieję, że dzisiaj zostaną zakończone - wyjaśnia.

Zamknięta po pożarze

Fragment ul. Żelaznej był wyłączony z ruchu od 16 listopada. Urzędnicy tłumaczyli to względami bezpieczeństwa po pożarze zabytkowego "Pekinu". We wtorek Zarząd Dróg Miejskich poinformował, że w nocy z wtorku na środę wyłączony z ruchu fragment ulicy zostanie udostępniony kierowcom.

"Dzisiaj otrzymaliśmy informację od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, że budynek nie zagraża bezpieczeństwu, a właściciel budynku wykonał wszystkie zalecenia z decyzji inspektora" - tłumaczył na swojej stronie internetowej ZDM.

Kamienica w "stanie awaryjnym"

Jak już wcześniej informowaliśmy, w listopadzie nadzór budowlany stwierdził, że po pożarze budynek jest "w stanie awaryjnym". Zlecił jego właścicielowi przeprowadzenie niezbędnych prac zabezpieczających. Chodziło m.in. o wykonanie tymczasowego zadaszenia, wzmocnienie szkieletu dachu czy wzmocnienie spękań murów przy gzymsie. Właściciel został także zobowiązany do solidnego zamknięcia przejazdu bramnego i osuszenia budynku.

Przypomnijmy, do pożaru na poddaszu kamienicy Krongolda przy Złotej 83 doszło 15 listopada ok. godz. 21. Na miejscu było 19 zastępów straży pożarnej. Pożar ugaszono w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Tak wyglądał pożar "pekinu":


Powstała w XIX wieku

Budynek powstał pod koniec XIX wieku z inicjatywy Wolfa Krongolda. Eklektyczna kamienica miała bogaty wystrój i reprezentacyjne klatki schodowe. Przetrwała II wojnę światową, ale po niej straciła część dekoracji, potem także balkony. Swoją potoczną nazwę - pekin - zawdzięczała przeludnieniu, które skojarzyło się komuś ze stolicą Chin. Doczekała się nawet serialu dokumentalnego na swój temat.

Ponad 10 lat temu ostatni lokatorzy zostali wykwaterowani ze względu na zły stan techniczny obiektu. Miasto kilkukrotnie próbowało sprzedać nieruchomość. Udało się dopiero za szóstym razem.

Właściciel kamienicy zapewniał, że nie miał nic wspólnego z pożarem.


jk/sk//su/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • o take polskie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2015 12:44 ~o take polskie

  Styropianowa RP zniszczyła prawdziwe zabytki które przetrwały zabory, dwie wojny światowe i "komunę",a teraz na siłę ratuje jakieś rudery tylko dlatego że należały do burżuja krwiopijcy,pewnie jeszcze wyremontować im to i oddać "spadkobiercom byłych właścicieli"

 • Edek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2015 12:35 ~Edek

  Miałem piękny sen, śnił mi się internet bez gimbazy i podobnie inteligentnych..... niestety to był tylko sen i potem nastąpiło bolesne zetknięcie z rzeczywistością i takimi ynteligentnymi wpisami.

  Srebrniak~Srebrniak

  Miałem przepiękny sen, że rudera zawaliła się i gdy rano wyszedłem za róg i spojrzałem, zobaczyłem kupę gruzu.

 • Srebrniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2015 00:17 ~Srebrniak

  Miałem przepiękny sen, że rudera zawaliła się i gdy rano wyszedłem za róg i spojrzałem, zobaczyłem kupę gruzu.

 • jjj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2015 19:11 ~jjj

  ale czy 157 i 155 wracją na tą trasę?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »