Informacje

04.08.2018 12:13 Zbigniew Ścibor-Rylski

"Żegnam Was". Przejmujące przemówienie stuletniego generała

SERWISY:

- Na pewno jest to moje ostatnie spotkanie z wami. Sto lat to wielkie przeżycie. To wielka, największa radość, jaką człowiek może otrzymać od Boga - mówił generał Zbigniew Ścibor Rylski na obchodach rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w 2017 roku. Przypominamy tamto wzruszające wystąpienie.

- W najśmielszych marzeniach nie myślałem, że uda mi się w tej uroczystości uczestniczyć i od serca parę słów powiedzieć - przyznał generał na wstępie. - Już taka niewielka garstka nas tutaj przyszła - dodał, zwracając się do powstańców.

Dziękował harcerzom i wolontariuszom. Podkreślał, że poświęcają swój czas, by informować o prawdzie i wydarzeniach z 1944 roku. - Pamiętajcie, żyjecie w wolnej, niepodległej, ukochanej naszej ojczyźnie. Nie wiecie, co to jest przelewać krew za wolność. Całe szczęście - przyznał.

"Wy przejmujecie pałeczkę"

Znaczna część przemówienia generała skierowana była do młodych ludzi. - Tu wśród was są przyszli ministrowie, premierzy, a może głowa państwa. Wy przejmujecie pałeczkę - powiedział. Życzył im satysfakcji w życiu, bo - jak podkreślił - to oni przejmą odpowiedzialność za państwo. - Będziecie kiedyś naszą ojczyzną kierować. Pokolenie, które teraz jest, musi odejść, taka jest historia, takie są prawa życia - mówił.

- Ja, stuletni żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej, pamiętam, jak powstała nasza ojczyzna w 1918 roku. Szczęście całe życie mnie nie opuszczało. Największym dowodem jest to, że dziś jestem tu z wami - zaznaczył.

- Tak, szczęście jest potrzebne, ale musimy mu pomagać. Musimy wszystko zrobić, aby Polska była piękna, wspaniała, niepodległa i suwerenna - dodał Ścibor-Rylski.

Młodym radził, aby doceniali to, że "żyją w tak wspaniałym kraju, jak Polska". Przypomniał też wizytę prezydenta Donalda Trumpa w Warszawie, który w swoim wystąpieniu na placu Krasińskich dużą uwagę skupił właśnie na Powstaniu Warszawskim i jego znaczeniu, nie tylko dla Polski.

"Żegnam się z Wami"

Ścibor-Rylski nie krył wzruszenia. - Wybaczcie te moje słowa. Może chaotyczne, ale serce moje jest przepełnione radością wielką, że jestem tu wśród was. Tu, w naszym wspaniałym muzeum - mówił. Przypomniał wkład prezydenta Lecha Kaczyńskiego w powstanie tego gmachu. - Lech Kaczyński, syn powstańca, czuł najlepiej, że muzeum musi być wspaniałe - dodał.

Na koniec generał Ścibor-Rylski pożegnał się ze wszystkimi zgromadzonymi w Parku Wolności. - Na pewno jest to moje ostatnie spotkanie z Wami. Sto lat to wielkie przeżycie. To wielka, największa, jaką człowiek może otrzymać od Boga, radość - powiedział ze wzruszeniem. I zaapelował, aby nigdy nie zapominać o jednej z najważniejszych jego zdaniem wartości - o szacunku. - Polacy muszą mieć szacunek do wszystkich. Obojętnie, jakich są poglądów, narodowości czy wyznania - powiedział.

Zmarł w wieku 101 lat

Generał Zbigniew Ścibor-Rylski (pseudonim "Motyl") zmarł w piątek, o czym poinformowało Muzeum Powstania Warszawskiego. Przypominane wystąpienie było jednym z ostatnich jego publicznych wystąpień.

W marcu generał skończył 101 lat. Był żołnierzem Armii Krajowej, uczestnikiem Powstania Warszawskiego, prezesem Związku Powstańców Warszawskich i członkiem grupy inicjatywnej Muzeum Powstania Warszawskiego.

>> CZYTAJ WIĘCEJ O JEGO DOKONANIACH <<


kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • prokurator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2018 11:39 ~prokurator

  Zachowała się jego teczka personalna i teczka pracy, 34 ręcznie pisane przez niego meldunki oraz kilkadziesiąt raportów ze spotkań z oficerem prowadzącym.

 • bert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2018 08:41 ~bert

  Ciekawe - ile dostają ludzie bez honoru za wyPISywanie durnot na temat Pana Generała???? I czy nie czują odrazy patrząc na siebie w lustrze??? Aż takie załganie???

 • Zbigniew

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2018 07:13 ~Zbigniew

  W oświadczeniu lustracyjnym z 2007 r. zataił swe związki ze służbami PRL.

 • zorro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2018 06:56 ~zorro

  PIS i jego zwolennicy to ochydne dno.
  15 garnitur Solidarnosci z konfidenten Balbiną na czele.

 • anty_błazen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2018 22:11 ~anty_błazen

  generał~generał

  Z dokumentów UB wynika, że został zmuszony do współpracy. Był wykorzystywany do rozpracowywania środowiska polonijnego w USA i osób przyjeżdżających na Międzynarodowe Targi Poznańskie.


  Z jakich dokumentów tak wynika? Pytam, bo z wywiadów z generałem wynika coś innego.

 • kriss warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2018 19:32 ~kriss warszawiak

  Wielce Szanowny Panie Generale... Spoczywaj w Pokoju... Chwała Bohaterom... Cześć Jego Pamięci.

 • Stachu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2018 18:59 ~Stachu

  @generał Idź człowieku do lasu. Zrób sobie wycieczkę - nie musi być długa. Znajdź sobie drzewo i się na nim powieś. Tacy jak ty tylko zabierają niepotrzebnie tlen

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2018 17:07 ~Warszawiak

  maggie66~maggie66

  Mam ogromny szacunek do Niego, ale nie mógł pamietać jak powstawała Polska w 1918r., bo właśnie się urodził.
  Cześć Jego pamięci!


  Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem. Kiedy odzyskała niepodłegłość - 1918, a potem powstawała na nowo. O to chodzi. Miłego dnia

 • minusem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2018 16:29 ~minusem

  Tajny współpracownik...To tyle.
  Zapomnieć...

 • maggie66

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2018 15:27 ~maggie66

  Mam ogromny szacunek do Niego, ale nie mógł pamietać jak powstawała Polska w 1918r., bo właśnie się urodził.
  Cześć Jego pamięci!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »