Informacje

15.07.2014 08:28 wyniki kontroli ratusza

Ze stacji benzynowej do radia.
Kulisy zatrudniania w Bemowo FM

SERWISY:

Niejasne kryteria zatrudnienia, wynagrodzenia pochłaniające ponad 70 procent budżetu i nierozliczenie pracowników z wykonanych obowiązków. Do tego zatrudnienie na stanowisko radiowca byłego pracownika stacji benzynowej - taki obraz wyłania się z wyników kontroli w Bemowskim Centrum Kultury, do których dotarł portal tvnwarszawa.pl.

Uwagę kontrolerów zwróciły umowy o dzieło i zlecenie podpisywane z różnymi osobami. W 2013 roku umów było 340, rok później blisko 300.

Według przepisów wykonanie obowiązków zapisanych w danej umowie powinno być udokumentowane i dodatkowo sprawdzone przez odpowiedniego pracownika - w tym przypadku BCK. Tymczasem kontrolerzy ustalili, że nikt nie sprawdzał tego, czy umowa została zrealizowana zgodnie z oczekiwaniami.

Dyrektor centrum kultury kontrolerom z ratusza tłumaczył, że nie było to możliwe z powodu zbyt dużej ilości umów. Samo sprawdzanie umów określił jako "niecelowe".

Według kontrolerów największe zastrzeżenia budzi działalność radia Bemowo FM podlegające BCK. – Od chwili powstania w 2010 roku do dziś nie określono w sposób formalny misji i celu działania radia. Brak również regulaminu radia regulującego wykorzystywanie majątku BCK, zatrudnienia pracowników etatowych oraz pracowników na umowach cywilno-prawnych i wolontariuszy – czytamy w wystąpieniu pokontrolnym.

Ze stacji benzynowej do radia

W 2014 roku, w stosunku do poprzedniego roku wzrosły nakłady finansowe na radio - z 66 tysięcy do 132 tysięcy złotych, z czego aż ponad 70 procent tej kwoty pochłaniają wynagrodzenia dla 20 pracowników.

Kontrolerzy sprawdzili wyrywkowo umowy wykonywane przez sześciu pracowników. We wszystkich przypadkach zawarto je bez uprzedniego rozeznania rynku i nie zapewniono konkurencyjności.

Zastrzeżenia kontrolujących wzbudziły szczególnie dwie umowy. Pierwsza została podpisana z Robertem Niedzielą. Jego głównym zadaniem było przygotowywanie tematów audycji i materiałów dla prezenterów. Według kontrolerów Niedziela o pracy w radiu dowiedział się z ogłoszenia wywieszonego w gablocie w siedzibie rozgłośni. – Gablota znajduje się na drugim piętrze budynku, gdzie jest bardzo małe prawdopodobieństwo pojawienia się przypadkowej osoby – czytamy w raporcie kontrolerów.

Kontrolerzy zauważyli również, że doświadczonego radiowca poszukiwano bez ogłoszeń np. na stronie internetowej rozgłośni i w Biuletynie Informacji Publicznej.

Z dokumentów wynika, że Niedziela nigdy nie pracował w mediach. W aplikacji na stanowisko jako doświadczenie zawodowe wpisał doradztwo klienta w sieci telefonii komórkowej i kierowanie stacją benzynową.

Kontrolerom po analizie dokumentacji i rozmowie z pracownikami radia nie udało się ustalić co przez ostatni rok Niedziela wykonał dla radia. Mimo to, miesięcznie inkasował 3500 złotych.

Umowa z ojcem kierowcy wiceprezydenta

Druga umowa, która wzbudziła szczególne zainteresowanie, została podpisana w ojcem kierowcy Jarosława Dąbrowskiego (byłego burmistrza Bemowa, a później wiceprezydenta Warszawy). Mężczyzna zajmował się między innymi rozdawaniem ulotek promocyjnych radia, pomocą techniczną i porządkową przy festynach radiowych. Przez pół roku zarobił 12 tysięcy złotych.

Kontrolerzy stwierdzili, że te pieniądze wyrzucono w błoto, bo takie stanowisko w radiu nie było potrzebne.

Śledztwo prokuratury

Kontrolerzy jako winnych wszystkich nieprawidłowości wskazali dyrektora BCK Arkadiusza Majchra i jego zastępcę Roberta Panewczyńskiego. Obaj podali się do dymisji na początku kwietnia tego roku.

Wtedy tez wybuchła tzw. afera bemowska. Rozpętał ją były wiceburmistrz dzielnicy Paweł Bujski. Po tym, jak został odwołany, wydał oświadczenie, w którym oskarżył wiceprezydenta Jarosława Dąbrowskiego oraz władze i urzędników bemowskiego ratusza m.in. o nepotyzm, mobbing, nadużywanie władzy i niejasności przy inwestycjach.

Spowodowało to lawinę dymisji i odwołań. Najpierw zrezygnował Jarosław Dąbrowski, wiceprezydent Warszawy i były burmistrz Bemowa.

Ze stanowiskiem pożegnał się wiceburmistrz Krzysztof Zygrzak. Twierdził jednak, że nie ma to związku z aferą bemowską. 25 kwietnia na szeregowe stanowisko został zdegradowany Radosław Kulikowski, dyrektor Warszawskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Wcześniej był dyrektorem OSiR Bemowo.

Do dymisji podał się burmistrz Albert Stoma. Wraz z zastępcami Danielem Nowoleckim i Markiem Karpowiczem.

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości na Bemowie podjęła prokuratura. Jest prowadzone w kilku wątkach. Jak poinformowała Katarzyna Calów-Jaszewska z Prokuratury Okręgowej w Warszawie, przesłuchano już ponad 20 świadków. Będą kolejne przesłuchania.

Wiceprezydent milczy

Kilka dni temu ujawniliśmy wyniki kontroli w urzędzie Dzielnicy i Centrum Promocji Zdrowia i Edukacji Ekologicznej. Nieprawidłowości wykryte przez kontrolerów to między innymi brak kontroli nad korzystaniem ze służbowych aut; niegospodarność przy kupowaniu drogiego sprzętu elektronicznego; dwie intratne posady dla jego przyjaciółki).

W raportach jako jednym z głównych odpowiedzialnych za taki stan rzeczy jest były wiceburmistrz Bemowa i były wiceprezydent Jarosław Dąbrowski. Mimo próśb nie chciał komentować wyników kontroli.

Bartłomiej Frymus – b.frymus@tvn.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Obeznana z Bemowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2014 21:53 ~Obeznana z Bemowa

  J.D. jaki był taki byl ale przynajmniej coś się działo dobrego dla dzielnicy. Prawda taka, ze wszyscy politycy kradną tylko wiekszosc wszystko dla siebie a on -nawet jesli- to ile było dobrego było dla Bemowa.
  Ten obecny PO prezydenta róźni się tym, że cwańszy i jeszcze się nie dał złapać. Radzę sprawdzić co sie działo w WUP-ie na młynarskiej za jego 'dyrektorowania'jak wyglądały rekrutacje i od kogo tam trafił jako "nad podziw zdolny" 28latek. Ale don't worry pewnie tu tylko jako przystań przed Wiejską :>

 • mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2014 14:26 ~mieszkaniec

  Niby jak się rozwija? Że bloków nastawiali to sukces burmistrza?
  Na bemowie nic nie ma. Ani szpitala, ani basenu z prawdziwego zdarzenia. Dzieciaka ani do zerówki ani do przedszkola nie można posłać koło domu, bo miejsc nie ma. Komunikacja?? Bemowo nie ma już prawie żadnego pośpiesznego autobusu. Post ten powinno się zakończyć poetycko cytując ministra Sienkiewicza...
  [/cytat_1941045]


  Byłem niedawno na spacerze na Bielanach. Ogrodzony kawał piachu i dwie drabinki metalowe jak sprzed 30 lat robią za plac zabaw. Przy szkole boisko jak za mojej młodości, plac wylany betonem.
  Gdzie jest tyle atrakcji, co na Bemowie? Przypominam, że to nie centrum, tylko sypialnia, a mimo wszystko można tam spędzać czas nie jadąc do Śródmieścia. Rowery, siłownie plenerowe, street workout, skwer sportow... A wiesz, dlaczego masz Veturilo i siłownie w całym mieście, kartę warszawiaka? Bo ktoś podchwycił pomysł Bemowa, bez ludzi, którzy myślą, co zrobić nic by nie było. Dąbrowski miał pomysły, HGW umie tylko ściągać.

 • Gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2014 10:29 ~Gość

  Niby jak się rozwija? Że bloków nastawiali to sukces burmistrza? Na bemowie nic nie ma. Ani szpitala, ani basenu z prawdziwego zdarzenia. Dzieciaka ani do zerówki ani do przedszkola nie można posłać koło domu, bo miejsc nie ma. Komunikacja?? Bemowo nie ma już prawie żadnego pośpiesznego autobusu. Post ten powinno się zakończyć poetycko cytując ministra Sienkiewicza...
  [/cytat_1941045]

  Ty chyba człowieku na innym Bemowie żyjesz. zamiast wylewać swoją nienawiść przejrzyj na oczy. pospieszne autobusy są. E-2 zasuwa teraz nawet w wakacje. Baseny są na terenie WATu i przy pętli Nowe Bemowo. Każda szkoła ma boisko z prawdziwego zdarzenia. wybudowano w ubiegłym roku wiele nowych przedszkoli, obecnie powstaje tez nowa szkoła, jako pierwsi wprowadziliśmy rowery miejskie, skwer sportów miejskich, do street workoutu, wiele siłowni plenerowych, na WATcie jest szpital, na Czumy przychodnia, zrewitalizowane są jeziorka i glinianki, park górczewska z amfiteatrem.. wymieniać można jeszcze długo. Wyjdź ze swojego lochu albo przeprowadź się gdzie indziej jak tego nie dostrzegasz

 • albert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.07.2014 22:00 ~albert

  [cytat_1941045]
  [cytat_1940846]
  strasznie żeście sie czepili tego burmistrza.. założę się że we wszystkich dzielnicach są gorsze machloje tylko nikt wokół tego nie robi smrodu. jestem mieszkańcem bemowa od ok 15 lat i żyje mi się tu świetnie. dzielnica rozwija się najlepiej w całej warszawie. otrzymuje największe dotacje i te pieniądze widać w postaci inwestycji jakie powstają by służyć mieszkańcom ! to jest najważniejsze. jeśli przyszło by mi głosować po tym wszyskim na nowego burmistrza to znowu postawiłbym na JD
  [/cytat_194084]

  Niby jak się rozwija? Że bloków nastawiali to sukces burmistrza?
  Na bemowie nic nie ma. Ani szpitala, ani basenu z prawdziwego zdarzenia. Dzieciaka ani do zerówki ani do przedszkola nie można posłać koło domu, bo miejsc nie ma. Komunikacja?? Bemowo nie ma już prawie żadnego pośpiesznego autobusu. Post ten powinno się zakończyć poetycko cytując ministra Sienkiewicza...
  [/cytat_1941045]
  E-2 wybronione przez Dąbrowskiego, 523 kursujące co 6 minut, nie jest źle, basen jest przy pętli tramwajowej, no bez przesady.Dąbrowski nie był zły, Stoma to robił jesień średniowiecza.

 • min spraw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.07.2014 21:11 ~min spraw

  jak Robert z "tych" Niedzielów, to zdolny człowiek:)

 • stefa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.07.2014 17:00 ~stefa

  [cytat_1940846]
  strasznie żeście sie czepili tego burmistrza.. założę się że we wszystkich dzielnicach są gorsze machloje tylko nikt wokół tego nie robi smrodu. jestem mieszkańcem bemowa od ok 15 lat i żyje mi się tu świetnie. dzielnica rozwija się najlepiej w całej warszawie. otrzymuje największe dotacje i te pieniądze widać w postaci inwestycji jakie powstają by służyć mieszkańcom ! to jest najważniejsze. jeśli przyszło by mi głosować po tym wszyskim na nowego burmistrza to znowu postawiłbym na JD
  [/cytat_194084]

  Niby jak się rozwija? Że bloków nastawiali to sukces burmistrza?
  Na bemowie nic nie ma. Ani szpitala, ani basenu z prawdziwego zdarzenia. Dzieciaka ani do zerówki ani do przedszkola nie można posłać koło domu, bo miejsc nie ma. Komunikacja?? Bemowo nie ma już prawie żadnego pośpiesznego autobusu. Post ten powinno się zakończyć poetycko cytując ministra Sienkiewicza...

 • pracujący

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.07.2014 15:49 ~pracujący
  keks~keks

  co za tekst ze w radiu pracuje czlowiek ze stacji benzynowej... a boni to co na cyfryzacji sie znał?
  jakby tak oceniac każdy urząd, to 99% powinno byc wywalone na zbity pysk...
  nie rponie koterii i kumoterstwa, które jest wszechobecne w polsce.... ale harison ford był stolarzem... i co?!
  Spec~Spec

  Boni był świetnym fachowcem od cyfryzacji i od wszystkiego. Widać to było najlepiej na przykładzie konferencji w nowopowołanym ministerstwie, kiedy to porozumiewał się przy pomocy małych karteczek. Teraz za to zna się na Europosłowaniu i braniu kasy za nic.
  polak maly~polak maly

  tak boni scyfryzował polske że hoho... zamiast wziąć przykład z litwy estonii i łotwy... wdrożył model własny... kartka i ołówek do notowania... ale teraz to on juz i tak ma wszystko w nosie...
  co za ludzie go wybrali....
  Kracho~Kracho
  Po to go pewnie wybrali, by z naszego kraju się go pozbyć...

  .. no niesamowita kara i zesłanie do parlamentu nierobów i leniuchów.... za taka kasę... dlatego tak przebieraja nóżkami politycy żeby dostac się parlementu europejskiego... wtedy hulaj dusza... nie ma kontroli, jest kasa i przywileje... gratulacje polacy współobywatele za wybieranie leni, nieudaczników do najlepiej opłacanych posad... lepiej ze nie w polsce, ale nie za nasze pieniądze!!!

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.07.2014 15:32 ~wawa

  kiedy panie kwiatkowski z NIK zrobisz pan kontrole we wszystkich dzielnicach które podlegaja pod hgw i sa z jej rozdania. Tam dopiero korupcja kwitnie.

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.07.2014 15:30 ~wawa

  kontrole sprawował ratusz czyli hgw i przez tyle lat była slepa czy tolerowała korupcje. Powinna podac sie do dymisji jak ma honor i jaja ale nie ma i powinna wyjechac do izraela do swojej ojczyzny , tam bedzie w sam raz jako mieso armatnie na Palestyńczyków bo do niczego sie nie nadaje no może do bufetu ale jezyków tez nie zna nawet polskiego.

 • pipi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.07.2014 15:23 ~pipi


  pipi~pipi

  A durne lemingi z Osiedla Leśnego spacerkiem pojdą w trakcie wyborow głosować na takich "Jarusiow" z PO .
  Jedne warte drugiego - a reszta płaci - bo nie idzie głosować.
  Xavery~Xavery


  Oczywiście ideologicznie i patriotycznie uświadomiona reszta społeczeństwa zagłosuje na faworytów innego Jarusia w wyniku czego do zarządów spółek z udziałem skarbu państwa wejdą pracownicy hurtowni cukierków których jedyną zaletą jest słuszny profil ideologiczny i posłuszeństwo wodzowi

  Nie wiem jaki jest słuszny profil, ale w pracy i życiu trzeba byc uczciwym! Jeżeli Tobie takie postępowanie sie podoba , to albo jesteś jak ten leming? albo uczestniczysz w tym ? Innego logicznego wytłumaczenia nie widzę.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »