Informacje

04.05.2011 18:19 gdzie stanie muzeum

Zdrojewski: nie zamierzam zmieniać lokalizacji muzeum

SERWISY:

 

Minister kultury Bogdan Zdrojewski powiedział w środę PAP, że nie zamierza zmieniać lokalizacji Muzeum Historii Polski, które - zgodnie z regulaminem rozstrzygniętego w 2009 r. konkursu architektonicznego - ma zawisnąć nad Trasą Łazienkowską.

Siedziba Muzeum, zaprojektowana przez pracownię Paczowski ET Fritsch Architectes z Luksemburga ma powstać nad Trasą Łazienkowską. Środowa "Gazeta Wyborcza" w artykule pt. "Od kładki do pałacu" podała, że "lokalizacja nad Trasą Łazienkowską może się jeszcze zmienić". "(...) Minister kultury Bogdan Zdrojewski mówi o możliwym ulokowaniu muzeum w innym miejscu: - Od samego początku uważałem, że najlepszy byłby teren po dawnym Pałacu Saskim" - cytuje "GW" Zdrojewskiego.

"To nieprawda"

Zdrojewski, pytany w środę przez PAP, czy faktycznie nosi się z planami zmiany lokalizacji gmachu Muzeum Historii Polski, zaprzeczył. "Nie, to nieprawda. Podtrzymuję lokalizację przy Trasie Łazienkowskiej i nie mam zamiaru dokonywać zmiany w obszarze tej decyzji. Uważam, że w tej materii trzeba zachować pewnego rodzaju konsekwencję" - powiedział PAP minister.

Szef resortu kultury dodał, że - "według jego oceny" - budynek Muzeum Historii Polski powstanie nad Trasą Łazienkowską. "Nie zamierzam zmieniać tej lokalizacji" - zapewnił Zdrojewski. Zwrócił jednak uwagę, że "cały czas powraca pomysł lokalizacji na miejscu dawnego Pałacu Saskiego". "Nie mogę i nie chcę blokować dyskusji na temat lokalizacji, która - według mojej oceny - była równorzędna" - ocenił.

Wywiad ma się ukazać

Minister przypomniał, że 11 maja ogłosi konkurs na koncepcję plastyczno-przestrzenną stałej wystawy Muzeum. "Ten konkurs będzie związany - choć nie w sposób ścisły - z lokalizacją nad Trasą Łazienkowską" - powiedział Zdrojewski.

Minister zauważył również, że cały wywiad, którego udzielił "GW" ma się dopiero ukazać. "Dzisiaj komentowany jest tylko jeden - wyrwany z kontekstu - fragment tego wywiadu, w związku z czym wzbudził on takie zainteresowanie" - podkreślił.

O "kontynuowanie działań mających na celu budowę muzeum na podstawie koncepcji przyjętej w konkursie" zaapelował w środę do Zdrojewskiego b. minister kultury Kazimierz Michał Ujazdowski. "Odstąpienie od projektu, który zwyciężył w rozpisanym przez ministerstwo Międzynarodowym Konkursie Architektonicznym jest wyrazem skrajnej nieodpowiedzialności za podjęte publicznie zobowiązanie" - podkreślił Ujazdowski.

"Jest ostatnią osobą"

"Kazimierz Michał Ujazdowski jest ostatnią osobą, która powinna komentować rzeczy dotyczące Muzeum Historii Polski. Gdyby prawidłowo zlokalizował to muzeum, kiedy był ministrem kultury, to muzeum byłoby już realizowane. Nie jest realizowane, gdyż wskazana przez niego lokalizacji Muzeum Historii Polski w Wilanowie okazała się strzałem chybionym (...). Ja natomiast w ciągu 1,5 roku uzyskałem nowe wskazanie lokalizacyjne, a następnie decyzję lokalizacyjną umożliwiającą zbudowanie Muzeum nad Trasą Łazienkowską. Gdybym tę decyzję miał już na początku mojej kadencji, to muzeum byłoby już budowane" - powiedział Zdrojewski.

Szef Muzeum Historii Polski Robert Kostro spotkał się w środę ze Zdrojewskim. "Usłyszałem, że minister podtrzymuje lokalizację budynku muzeum nad Trasą Łazienkowską. Bardzo się z tego powodu cieszę" - powiedział PAP Kostro.

"Jeżeli chodzi o sam Pałac Saski, to już analizowaliśmy możliwość ewentualnej w nim lokalizacji muzeum. Pałac z powodów architektonicznych, ze względu na powierzchnię, na wysokość stropu nie nadawałby się na tego rodzaju nowoczesne muzeum" - zauważył Kostro. Dyrektor Muzeum dodał też, że ewentualne projektowanie w miejscu dawnego Pałacu zupełnie nowego obiektu, w którym miałoby mieścić się Muzeum Historii Polski, oznaczałoby z kolei "utratę środków finansowych, które zostały już wydane i prawdopodobnie - przedłużenie całego procesu".

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Kanalia Barbarzyńska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2014 09:03 ~Kanalia…

  W którym miejscu nad Trasą Łazienkowską? TŁ jest długa...

 • Ambasador Bielan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2011 11:23 ~Ambasador Bielan

  Historia Polski jest w dużej części uhonorowana na warszawskich Powązkach. Tuż obok może być Muzeum Historii Polski w wielkim (35 000 m2) biurowcu "Europolgazu" na rogu Maczka i Powązkowskiej. Budynek stoi jest do wzięcia praktycznie od zaraz bo właściciel właśnie zaproponował darowiznę na rzecz miasta. Projekt budynku przewidywał restauracje, kawiarnie, wielki holl i atrakcyjne przeszkolone atrium przy wejściu. Wykończenie tego nowoczesnego w kształcie budynku na potrzeby kultury narodowej kosztowałoby max. 200 milionów zł które można wziąć z 400 milionów szacowanych na bardzo skomplikowane przykrycie Trasy Łazienkowskiej i budowę muzeum w starym miejscu. W zamian za to dostaje się trzykrotnie większą powierzchnię budynku. Dla wycieczek m.in. szkolnych byłoby to naturalne powiązanie. Po obejrzeniu ekspozycji hołd przy grobach narodowych bohaterów. Wokół infrastruktura turystyczna i tereny zielone w Fortach na Bemowie oraz miejsca na autokary z całej Polski (2 ha) w przeciwieństwie do całkowitego braku miejsc wzdłuż Trasy Łazienkowskiej. Dodatkowo 400 miejsc parkingowych pod ziemią.

 • ajs

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2011 20:51 ~ajs

  Warszawa, ze względu na warunki terenowe, ma bardzo mało miejsc widokowych, skąd można zobaczyć trochę więcej niz ściany najbliższych budynków. Takim miejscem jest bez wątpienia Plac na Rozdrożu - niestety rządzący obecnie "esteci" nie sa w stanie tego zauważyć (może nawet i widzą, ale ważniejszy jest geszeft...)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »