Informacje

25.01.2017 14:15 ustawią fotoradar?

Zdradliwy łuk Wisłostrady.
Kilkadziesiąt kolizji rocznie

SERWISY:


To jedno z najniebezpieczniejszych miejsc na warszawskiej mapie drogowej. Do kolizji dochodzi tu kilkadziesiąt razy w roku. Kierowcy narzekają, drogowcy obiecują przebudowę. Pojawił się też pomysł ustawienia fotoradaru.

Długa prosta, a później lekki łuk. To właśnie w tym miejscu kilkadziesiąt razy rocznie dochodzi do kolizji. Kierowcy tracą godziny w korkach, a ZDM sukcesywnie wymienia barierki, które są niszczone. Wisłostrada – kierunek Łomianki, przy klubie Spójnia, niedaleko przed Centrum Olimpijskim.

Dziesiątki stłuczek

Jak dowiadujemy się w Wydział Ruchu Drogowego stołecznej policji w 2016 roku odnotowano w tym miejscu 32 kolizje i dwa wypadki, trzy osoby zostały ranne. Rok wcześniej na tym odcinku samochody zderzyły się 18 razy, jedna osoba trafiła do szpitala.

Już w nowym roku, o kolizjach naprzeciwko Cytadeli informowaliśmy kilkanaście razy. - W stosunku do statystyk, realnych kolizji może być tutaj trzy razy więcej, wiele z nich nie zostaje zgłoszonych na policję – ocenia Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl, który codziennie relacjonuje sytuację na warszawskich drogach.

Zauważa, że stłuczki nasilają się, kiedy pada deszcz. - Kierowcy nie zwracają uwagi, nie zachowują ostrożności. Powinniśmy pamiętać o położeniu tego miejsca, bliskość Wisły sprawia, że jest tu większa wilgotność – mówi nasz reporter.

Rowerzyści zagrożeni

Swoje teorie oraz pomysły na poprawę bezpieczeństwa mają najbardziej zainteresowani, czyli kierowcy. Kolizje przekładają się także na korki, które po nich występują.

"Skoro jeździ tamtędy dziennie 40/50 tys. samochodów rozwiązanie jest jedno. Ograniczenie prędkości do 60/70 i radar w obie strony - w drugą stronę jest to samo, tylko przechodnie nie doczekali się tam nawet barierek. Przy 70 nie da się tam wypaść, to i wypadków nie będzie" - twierdzi nasz czytelnik.

"Ten łuk jest zdradliwy, jadąc szybko lewym pasem 120/140 km/h może wynieść niedoświadczonego kierowcę. Polecam odpuścić gaz (przedni napęd) przed łukiem i delikatnie dociągać kierownicę w lewą stronę i nie hamować na samym łuku, bo może zablokować i polecimy na inne auta i bariery energochłonne" - radzi inny internauta.

Do dyskusji dołączają rowerzyści, którzy – mimo że jadą ścieżką rowerową – też czują się zagrożeni.

"Jeżdżę tam regularnie rowerem parę razy w tygodniu i barierka w tym miejscu praktycznie za każdym razem przybiera inne kształty. Kiedyś dojdzie tam do tragedii, jak któryś z tych idiotów zmiecie rowerzystę ze ścieżki, powinno się tam postawić betonową barierę" - pisze jeden z nich.

"Ten zakręt jest bardzo niebezpieczny! Ale nie dla kierowców, których mi nie żal tylko dla rowerzystów którzy mogliby znajdować się w tym czasie na drodze rowerowej. Tam powinny być betonowe zapory bo barierki w tym miejscu są wymieniane co kilka dni" - czytamy w komentarzu.

Wnioskują o fotoradar

To, że w tym miejscu jest niebezpiecznie wie również Zarząd Dróg Miejskich. Wie i planuje zmiany. - Główną przyczyną kolizji jest to, że kierowcy jadą dużo szybciej. Jadąc zgodnie z dopuszczalną prędkością nie ma szansy na kolizję – mówi Mikołaj Pieńkos, rzecznik ZDM.

W jego opinii, najlepszym sposobem na uspokojenie ruchu byłoby egzekwowanie od kierowców ograniczenia prędkości.

– Jeszcze w 2015 roku wystąpiliśmy do Głównego Inspektoratu Ruchu Drogowego o ustawienie w tym miejscu fotoradarów, wciąż czekamy na odpowiedź – informuje.

Ale to nie wszystko. - Drugą rzeczą, którą możemy zrobić jest korekta profilu jezdni, jednak to wymaga zerwania nawierzchni i zamknięcia odcinka Wisłostrady na dłuższy czas, jest to inwestycja rzędu co najmniej miliona złotych – tłumaczy rzecznik.

Zastrzega jednak, że inwestycja jest planowana, ale dopiero po tym, jak swoje roboty wykonają wodociągowcy. – W tym miejscu będzie budowany duży kolektor, więc nawierzchnia zostanie zerwana. Wtedy będziemy mogli przeprofilować jezdnię. To kwestia dwóch lat -  twierdzi Pieńkos.

Odnosi się również do zarzutów rowerzystów. Jego zdaniem betonowe barierki nie są najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego? - Bo skutki tych zdarzeń mogłyby być jeszcze bardziej dotkliwe niż teraz – podsumowuje.

Niedawno informowaliśmy o karawanie, który rozbił się na barierkach:

kz/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • p11t

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2017 12:24 ~p11t

  Pokonałem ten łuk setki razy w różnych warunkach i prędkościach i w życiu by mi do głowy nie przyszło, że jest to jakiś wyjątkowo niebezpieczny zakręt. O wypadkach w tym miejscu dowiedziałem się z internetu.

 • aniaz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2017 20:56 ~aniaz

  Polecam za każdym razem kiedy będziesz tamtędy jechać zmienić pas na tym łuku. Jestem pewna, że za którymś razem trafisz na to miejsce gdzie wybija samochód.


  aniaz~aniaz

  Na tym łuku z tego co pamiętam dopuszczalna dopuszczalna prędkość to 70 km/h. Sama straciłam tam na chwilę panowanie nad kierownicą przy zmianie pasa z lewego na prawy. Wydaje mi się, że tam jest delikatne wzniesienie na pasach i dosłownie wybija z toru jazdy. Ja nie jechałam szybciej niż 80 km/h. Mi się udało utrzymać samochód ale już nie zmieniam w tym miejscu pasa.
  tatuś~tatuś

  sprawdź zawieszenie,mnie nic tam nie wybija

 • Kieeerowca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2017 19:51 ~Kieeerowca

  Na trasie AK Łuk tam zbiera żniwa. Barierki ciągle wymieniane. Jeżdżę tędy codziennie. Średnioraz na dwa tyg. korek bo wwl,po,cb, wgr czy inne wsie wpadają na barierki. Wiocha za kółkiem nie rozumie, że istnieje coś takiego jak łuk, skrzyżowanie, przepisy. Akurat 60 w tamtym miejscu jest ok. Max 80 przy dobrych warunkach i ogumieniu.

 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2017 17:14 ~Piękny Roman  Piękny Roman~Piękny Roman

  Wziąłeś po uwagę, pisząc swoje błyskotliwe przemyślenia, że weryfikując swoje umiejętności taki tester może KOMUŚ INNEMU zrobić krzywdę?
  To miejsce jak nic nadaje się na foto, bo tam wreszcie będzie on wykonywał właściwą robotę.
  AlborAlbor

  Tacy testerzy cały czas robią komuś innemu krzywdę bez względu na to, co ludzie piszą. Bez obłudy!
  To jest bezpieczne miejsce, to ludzie są niebezpieczni i nic tego nie zmieni.

  vtr~vtr

  Żebyście Wy chociaż wiedzieli o czym piszecie.
  Jeżdżę tamtędy kilka razy dziennie i byłem światkiem 3 kolizji. Żaden z uczestników nie pędził na złamanie karku. Wszyscy popełnili błędy odpuszczenia gazu, albo naciśnięcia hamulca w szczycie łuku co doprowadziło do uślizgu kół tylnej osi osi obrotu samochodu. Tam po prostu jest kiepski profil jezdni, a do tego łuk jest krótszy i ciaśniejszy niż początkowo się wydaje (nie jest prawidłowo rozciągnięty) i kierowcy w panice hamują zamiast przed łukiem dostosować prędkość.

  Przeczytaj dokładnie co napisałeś i zobacz ile tu sprzeczności.
  Nie jest to wina łuku, nie jest to wina prędkości ale.... ale na sam koniec piszesz, że ludzie mają jednak zbyt dużą prędkość przed wejście w łuk, czyli czyja to jednak wina? Łuku czy ludzi co przeceniają swoje umiejętności?
  Rzadko popieram stawianie fotozłodzieja, ale to jest idealne miejsce na niego, bo tylko to zmobilizuje mistrzów prostej do myślenia... no prawie zmobilizuje, bo jakiś ułamek bezmyślnych dalej zostanie.

  Nooo może jeszcze można tam walnąć znak ostry zakręt, chociaż znam ostrzejsze.

  I tak, wiem o czym piszę bo pokonuję ten łuk kilka razy w tygodniu i jakoś NIGDY nie było problemu, a nie zawsze jadę przepisowo.
  Wystarczy myśleć, tylko tyle i aż tyle.

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2017 17:13 ~qwerty

  "...Ten łuk jest zdradliwy, jadąc szybko lewym pasem 120/140 km/h może wynieść niedoświadczonego kierowcę..."

  Czy po tym fragmencie wypowiedzi jednego z kierowców, ktokolwiek ma jeszcze wątpliwości dlaczego jest tam tyle wypadków..?

 • tatuś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2017 15:46 ~tatuś

  aniaz~aniaz

  Na tym łuku z tego co pamiętam dopuszczalna dopuszczalna prędkość to 70 km/h. Sama straciłam tam na chwilę panowanie nad kierownicą przy zmianie pasa z lewego na prawy. Wydaje mi się, że tam jest delikatne wzniesienie na pasach i dosłownie wybija z toru jazdy. Ja nie jechałam szybciej niż 80 km/h. Mi się udało utrzymać samochód ale już nie zmieniam w tym miejscu pasa.

  sprawdź zawieszenie,mnie nic tam nie wybija

 • jesczerazpozdrawiam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2017 15:42 ~jesczerazp…

  aż dziwne że nikt tam jeszcze kamery nie powiesił i nie publikuje dzwonów na youtubie...

 • pozdrawiam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2017 15:40 ~pozdrawiam

  ten zakręt jest tak samo zdradliwy jak ten przy powązkach - jak mistrz suchej prostej przykozaczy to się barierami kończy...

 • fittipaldi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2017 15:29 ~fittipaldi

  Ten zakręt potwierdza tezę, że w stolycy są dobre samochody, a niekoniecznie dobrzy kierowcy

 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2017 15:08 ~waw

  aniaz~aniaz

  Na tym łuku z tego co pamiętam dopuszczalna dopuszczalna prędkość to 70 km/h. Sama straciłam tam na chwilę panowanie nad kierownicą przy zmianie pasa z lewego na prawy. Wydaje mi się, że tam jest delikatne wzniesienie na pasach i dosłownie wybija z toru jazdy. Ja nie jechałam szybciej niż 80 km/h. Mi się udało utrzymać samochód ale już nie zmieniam w tym miejscu pasa.

  80km/h ale jak ktoś ma łyse koła to niech samochód zostawi na parkingu
  to kwestia gadania przez telefon

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »