Informacje

01.04.2014 10:59 w sprawie wpisywania numeru rejestracyjnego

ZDM chce się sądzić o wpisywanie
rejestracji do parkomatów

Numer rejestracyjny wpisany na bilecie za parkowanie pozwala Zarządowi Dróg Miejskich  inwigilować kierowców? Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych przyjrzał się sprawie i uważa, że może ułatwić ustalenie właściciela pojazdu. Z tym absolutnie nie zgadzają się drogowcy i sprawę kierują do sądu.

Tego typu parkomaty zostały zamontowane w stolicy w Śródmieściu w listopadzie 2012 roku. Jest ich w sumie 240. Żeby zapłacić za parkowanie, trzeba wpisać między innymi numer rejestracyjny pojazdu.

Kontrola i decyzja

W styczniu 2013 roku sprawie przyjrzał się Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. W Zarządzie Dróg Miejskich odbyły się kontrole, po których inspektor wydał decyzję.

- Chociaż nie zakazuje tej praktyki, uważa, że wpisywanie na bilet numeru rejestracyjnego, może powodować ułatwienie ustalenia właściciela pojazdu. Można dojść, kto nim jest - informuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl Karolina Gałecka, rzeczniczka ZDM. - Dlatego też nakazał nam "dopełnienie obowiązku informacyjnego"- dodaje.

- Według GIODO na bilecie powinna być umieszczona informacja, kto posiada dane osobowe, kto je zbiera, kto przetwarza, a także, że każdy ma prawo do ich wglądu i zmiany informacji na swój temat- wyjaśnia rzeczniczka.

ZDM się nie zgadza, GIODO milczy

Drogowcy nie zgadzają się z tym zaleceniem. - Naszym zdaniem na etapie wnoszenia opłat i ich sprawdzania przez kontrolera, nie mamy absolutnie do czynienia z danymi osobowymi. Kontroler nie jest w stanie stwierdzić, kto kierował pojazdem i kto jest jego właścicielem - tłumaczy Gałecka.

Jak dodaje, nie jest to też narzędzie do inwigilowania kierowców. Ma jedynie ułatwić identyfikację pojazdów. ZDM jest na tyle pewny swojego zdania, że sprawa trafiła do sądu. - Odwołaliśmy się składając skargę do sądu administracyjnego. Czekamy na rozprawę - mówi Gałecka.

Zwróciliśmy się do GIODO z prośbą o wypowiedź.  - Do czasu rozstrzygnięcia przez sąd zaskarżonej decyzji, nie chcemy komentować sprawy - odpowiedziała lakonicznie Małgorzata Kałużyńska-Jasak, rzeczniczka inspektora. GIODO nie zgodziło się także na udostępnienie wydanej w listopadzie decyzji.

Rozprawa ma się odbyć 11 kwietnia.

Tak działa nowy parkomat:

su/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • BNM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2016 16:43 ~BNM

  WSA oddalil skargę ZDM

 • marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2015 12:55 ~marek

  oferty kredytowe w 15minut bez zaswiadczeń szybko łatwo i wygodnie
  www.pozyczkobank.pl
  wypełnij wniosek a nasi konsultanci zadzwonią
  do ciebie i znajdą dla ciebie dogodną
  oferte

 • krzemo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2015 18:58 ~krzemo

  A jak ktoś płaci sms-em albo karą miejską to bardzo łatwo ustalić kto zaparkował. Dane posiadacza karty lub nr telefonu + nr rejestracyjny i możemy robić statystyki że kowalski jeździ samochodem nr rej. i często parkuje w godz. XYZ na tej ulicy.

 • okon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2014 19:59 ~okon

  kontroler ~kontroler

  Przecież to jest proste, ZDM-u nie interesuje ten który płaci za postój i obojetne czy zapłacił normalną opłatę czy dodatkową, jeżeli zapłacił nikt się nie interesuje jego numerem rejestracyjnym bo i po co??:). Zainteresowanie jest wyłącznie tymi którzy nie chcą zapłacić za postój, więc aby być poza zainteresowaniem (ustaleniem danych kierowcy) należy zapłacić i to wszystko. A oburzeni są właśnie ci co nie płacą:)bo to oni chcieliby pozostać anonimowi. Ot i cały problem.

  Jeśli idziesz do sklepu po mleko, to podajesz kasjerce swoje imię? To jest dokładnie to samo, nieprawdaż?

 • Wierzbno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2014 10:56 ~Wierzbno

  GIODO popada w paranoję. Jakim cudem ZDM ustali dane po numerze rejestracyjnym ? Nie ma dostępu do takich baz danych. A drukowanie biletów z numerami rejestracyjnymi uszczelni system SPPN. Życzę ZDM wygrania sporu.

 • tyle

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2014 09:00 ~tyle

  lukasz~lukasz

  Przecież ten sam numer i to 100x bardziej widoczny jest na tablicy rejestracyjnej oraz nalepce na szybie w tym samym pojeździe co bilet kontrolny. Bilet jest zatem tylko potwierdzeniem, że opłata została uiszczona za to konkretne auto. GIODO chyba się zagalopował

  Za konkretne auto to ja płacę przy okazji przeglądu, OC i tankowaniu paliwa. Parkując płacę za miejsce parkingowe.

 • Dokładnie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2014 08:49 ~Dokładnie

  Andrzej~Andrzej

  Jeśli zapłaciłem za godzinne parkowanie to nikogo nie powinno obchodzić, czy na tym miejscu postawie samochod z restracją XYZ czy tez ZYX lub YZX po prostu to jest bezprawie!!

  Zgadza się.

 • kontroler

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2014 07:46 ~kontroler

  Przecież to jest proste, ZDM-u nie interesuje ten który płaci za postój i obojetne czy zapłacił normalną opłatę czy dodatkową, jeżeli zapłacił nikt się nie interesuje jego numerem rejestracyjnym bo i po co??:). Zainteresowanie jest wyłącznie tymi którzy nie chcą zapłacić za postój, więc aby być poza zainteresowaniem (ustaleniem danych kierowcy) należy zapłacić i to wszystko. A oburzeni są właśnie ci co nie płacą:)bo to oni chcieliby pozostać anonimowi. Ot i cały problem.

 • afgdf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2014 00:35 ~afgdf


  afgdf~afgdf

  A ja mam mobiparking i mam gdzieś jakieś wpisywanie numerów i wasze śmieszne komentarze.
  adam~adam


  To uwazaj gdzie stajesz bo mozesz sie natknac na warszawskie perlki jak PRYWATNY PARKING na "publicznym terenie". Europark firma krzak ma parkingi identyczne jak ZDM tylko ze nie dziala tam mobiparking, mandat to 75 zl, a koszty za nie zaplacenie ponad 200 zl.

  Wiem, czytałem o tym na tvnwarszawa... Jak do tej pory trafiłem jedynie na taki przy nieistniejącym już chilli kebab. Patrzę na znaki więc myśle że podejrzana tabliczka zwróci moją uwagę...

 • ktos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2014 00:25 ~ktos

  to powinni zrobić tak ze pierwsze litery i dwie ostatnie cyfry lub litery np.: WI...22 LUB WI...2E tak się nie da ustalić czyj to samochód a tez nie da się oszukać i od kogos innego wziąć bilet

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »