Informacje

13.02.2019 10:46 DEKOMUNIZACJA ULIC

Zdjęli Kaczyńskiego,
powiesili Armię Ludową

SERWISY:

Pierwsza nowa tabliczka ze starą nazwą już jest. Drogowcy rozpoczęli demontaż znaków z ulicą Lecha Kaczyńskiego. Powraca aleja Armii Ludowej.

Formalnie stara nazwa została przywrócona pod koniec ubiegłego roku. Teraz nadszedł czas na wymianę tablic adresowych.

- Pierwsza, przy skrzyżowaniu alei Armii Ludowej z Mokotowską, została już wymieniona. Drogowcy zabierają się teraz za kolejne - przekazał nam po godzinie 10 Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl.

I dodał, że drogowcy przyjechali samochodem, który pełen jest tablic z "nową-starą" nazwą. Teraz będą posuwali się w kierunku Ochoty, wymieniając je na całej trasie.

Nieudana dekomunizacja

Na początku grudnia ubiegłego roku Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał uchylenie zarządzenia wojewody mazowieckiego o zmianie alei Armii Ludowej na ulicę Kaczyńskiego. Tego samego dnia analogiczne wyroki zapadły  w sprawie 43 innych ulic.

NSA przyznał wówczas rację swojemu wojewódzkiemu odpowiednikowi, który wytknął, że wojewoda nie uzasadnił odpowiednio swych zarządzeń: nie dokonał stosownej wykładni aktu prawnego i analizy, tylko ograniczył się do krótkich notek biograficznych. Zastrzeżenie budziło też zbiorcze i lakoniczne potraktowanie kilkudziesięciu patronów.

- Wyrok przyjmuję do wiadomości, mimo że fundamentalnie się z nim nie zgadzam - skomentował orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Wisiały przez 11 miesięcy

Tabliczki z nazwą ulicy Lecha Kaczyńskiego zostały zamontowane w połowie marca ubiegłego roku. Stało się cztery miesiące po tym, jak w listopadzie 2017 roku wojewoda mazowiecki wydał zarządzenie zastępcze o zmianie nazw 47 stołecznych ulic.

Rada Warszawy głosami Platformy Obywatelskiej zdecydowała o zaskarżeniu do sądu administracyjnego wszystkich 47 zarządzeń. Zdaniem PO, wojewoda wykorzystał ustawę do celów politycznych i nie konsultował zmian z mieszkańcami, zaś ustawa dekomunizacyjna narusza konstytucję.

Przypomnijmy, że zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną, samorządy na zmianę nazw propagujących komunizm miały czas do 2 września 2017 roku. Przed upływem tego terminu Rada Warszawy - z inicjatywy PO - zdecydowała, że nowych patronów będzie miało sześć ulic.

Ile będzie kosztowała wymiana tablic?

Drogowcy mają do wymiany około 600 tablic adresowych. Dodatkowo dochodzą do tego punkty informacyjne czy nazwy przystanków. Jak mówił w grudniu dyrektor ZDM Łukasz Puchalski, podczas ubiegłorocznej wymiany znaczna część demontowanych tablic uległa zniszczeniu.

Koszty operacji szacowane są wstępnie na 150 - 200 tysięcy złotych. - Kiedy zrealizujemy zadanie, rozważymy, czy kosztami obciążyć urząd wojewódzki. Na razie takiej decyzji nie ma - zaznaczyła wówczas w rozmowie z tvnwarszawa.pl Karolina Gałecka z ZDM.

Operacja wymiany tablic ma potrwać do końca lutego.

kk/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • do pustych łbów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2019 08:40 ~do pustych łbów

  Kiedy do was dotrze że nie macie swojej kasy. To nie jest wasza, ani urzędów kasa, tylko nasza z podatków, więc przestańcie szastać na lewo i prawo bo was w końcu naprawdę pogonimy raz na zawsze

 • Armin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2019 23:55 ~Armin

  Tylko mówią po polsku ale z POLSKĄ nie mają totalni lewacy niczego współnego nadszedł wreszcie kres POGOŃMY SITWY UBECKIE.

 • Antek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2019 05:02 ~Antek

  I bardzo dobrze. Zapłacić za dwie zmiany tablic powinien PiS - i to z własnych środków.

 • janko muzykant

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2019 13:54 ~janko muzykant

  Józef~Józef

  Stalin nakazał utworzenie w Polsce partii komunistycznej i nawet podał jej nazwę: PPR. Gwardia Ludowa a potem Armia Ludowa były zbrojnym ramieniem tej partii i nie miały one nic wspólnego z polskimi interesami. Kierownictwo tych struktur, ściśle połączone z siatkami sowieckiego wywiadu, realizowały bieżące polecenia otrzymywane droga radiową z moskiewskiej centrali.

  Teraz mamy PiS. Więc ,usimy się cieszyć jak nam kaczki grają

 • Józef

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2019 13:43 ~Józef

  Stalin nakazał utworzenie w Polsce partii komunistycznej i nawet podał jej nazwę: PPR. Gwardia Ludowa a potem Armia Ludowa były zbrojnym ramieniem tej partii i nie miały one nic wspólnego z polskimi interesami. Kierownictwo tych struktur, ściśle połączone z siatkami sowieckiego wywiadu, realizowały bieżące polecenia otrzymywane droga radiową z moskiewskiej centrali.

 • DSoL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2019 12:36 ~DSoL

  Dekaczyzacja ?

 • Kracho

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2019 12:24 ~Kracho

  madry adas~madry adas

  Armia Ludowa- bohaterowie dzięki którym możemy mówić po polsku
  Kanieczna!

 • Armia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2019 12:09 ~Armia

  Armia Ludowa dopuszczała się mordów na przedstawicielach społeczności żydowskiej, panował w niej powszechny antysemityzm, a w dodatku formacja ta kolaborowała z okupantem niemieckim.

 • Nazewnictwo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2019 11:14 ~Nazewnictwo

  na sprzedaż~na sprzedaż

  Kiedy wystawią w necie tabliczki z Armią Ludową.

  Podobno tabliczki w czasie błyskawicznego demontażu same " Się wzięły " i uszkodziły, dlatego trzeba było robić je od nowa, zapewne na nasz koszt.

 • oblicze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2019 11:05 ~oblicze

  Armia Ludowa w ogromnej części składała się z przedwojennych przestępców, którzy w 1939 roku wydostali się z więzień, a jednym z głównych obszarów działalności tej formacji były napady rabunkowe.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »