Informacje

11.05.2017 20:26 nie pierwszy raz

Zdewastowali przedszkole. "Najpierw piją, później biorą się za sztukę"

SERWISY:

Pomazane szyby i parapety, zniszczona elewacja, wokół puszki po piwie i paczki po papierosach. Tak po nocnych spotkaniach młodzieży wygląda ursynowskie przedszkole. - Od kilku lat borykamy się z problemem, ale tym razem skala zniszczeń jest naprawdę duża - żali się Anna Deptuła, dyrektorka placówki.

Przedszkole numer 79 położone w zielonym zagajniku i otoczone niskim płotem. - W tym miejscu ciągle zbierają się grupki, młodzież może tam poczuć się swobodnie. W ciągu dnia jest spokojnie, ale wszystko zaczyna się nocą, już kilkakrotnie widziałam jak wygląda budynek po ich spotkaniach. Najpierw piją, a później biorą się za "sztukę" - mówi Marzena Zientara, matka jednej z podopiecznych placówki. Wysyła też zdjęcia, które ilustrują skalę problemu.

Do dewastacji doszło w weekend, kiedy przedszkole i pobliskie gimnazjum nie pracują.

"Wysyłam pisma, dzwonię, zgłaszam"

Na zdjęciach widać uszkodzone drzwi, pomazane parapety, spod odpadającej elewacji wyłaniają się wcześniejsze "dzieła" sprawców. Budynek nie przypomina miejsca, gdzie na co dzień przebywają dzieci, a zdewastowany pustostan.

- Zbiera się grupa młodych ludzi, piją piwo, a później w przypływie dobrego humoru demolują przedszkole, może im się wydaje, że to jakaś twórczość, ale po każdym spotkaniu poszerza się zakres zniszczeń - opowiada dyrektor placówki.

Szacuje też, że naprawa strat może wynieść około 10 tysięcy. - Nie wiemy co robić, to trwa już od dwóch lat, już po raz kolejny będziemy musieli wyremontować budynek, za pieniądze podatników, robimy to przecież z pieniędzy od dzielnicy, ale jak długo możemy naprawiać elewację? - rozkłada ręce Anna Deptuła.

Zapewnia też, że o sprawie regularnie powiadamia służby. - Wysyłam pisma, dzwonię, zgłaszam, zawsze kończy się tak samo: funkcjonariusze przyjeżdżają, wysłuchują nas i odjeżdżają - żali się dyrektorka.

Służby wiedzą i kontrolują

- W poniedziałek dostaliśmy zgłoszenie dotyczące uszkodzenia elewacji, na miejsce pojechała grupa, zabezpieczyła ślady, jednocześnie miejsce zostało objęte szczególnym nadzorem - podaje rzecznik ursynowskiej policji Robert Koniuszy, ale nie potwierdza wcześniejszych zgłoszeń.

Z kolei Monika Niżniak, rzeczniczka straży miejskiej informuje, że ich funkcjonariusze kontrolują to miejsce często. - Od sierpnia ubiegłego w różnych porach dnia okolicę kontrowaliśmy ponad 70 razy, w wielu przypadkach zostały wyciągnięte konsekwencje wobec osób, które piły tam alkohol - zapewnia.

I zaznacza, że to kontrole własne strażników: - Jedynie kilka zgłoszeń otrzymaliśmy od osób trzecich.

W piątek dyrekcja placówki po raz kolejny spotka się z dzielnicowym.

kz/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • gosc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2017 21:22 ~gosc

  SM ta nie zajrzy bo się boi, że dostanie po uszach... dzielni strażnicy wolą doczepić się w dzień nad Wisłą do małolatów z browarem... ot bohaterowie za naszą kasę
  płaszczaki do roboty...

 • qqruzNIK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2017 17:17 ~qqruzNIK

  Kiedyś wymyślono zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych aby dać policji broń przeciwko takim właśnie podwórkowym wandalom i hałaśliwym imprezowiczom, co niby nic nie robią i nie było ich za co karać.
  Tak przynajmniej wówczas to motywowano.
  Dziś policja i "strasz" miejska, straszy spokojnych studenciaków co poszli na spacer z koleżanką i browarem na słoneczko albo tatusiów pociągających piwerko podczas pilnowania potomstwa przed placem zabaw.
  Łabuzy jak rozrabiali tak rozrabiają, bo przecież liczą się wyniki mandatowe a nie porządek. Od studenciaka starsznik w zęby nie zarobi, studenciak nawet nie ucieka ani nie zwyzywa. Po co więc ganiać łobuzów.
  Takie to są skutki liczenia skuteczności straży mandatami a nie efektami ich pracy w postaci porządku w mieście.

 • Ubaw po pachy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2017 14:43 ~Ubaw po pachy

  Według raportu NIK w Warszawie na 1 km kw. przypada 3 strażników miejskich

 • Aga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2017 14:13 ~Aga


  nemesis~nemesis

  "Obywatele RP" tam odpoczywali
  Karol K~Karol K

  To PiS poręczał za kiboli. Pomyliły Ci się partie.


  Nie tyle porażający co mało wygodny. Sława ma swoją cenę. I jeśli ktoś np ze słuchaczy jakiegoś radia zdemolował by mi elewacje budynku to kontaktowałabym się z policją i radiem niech coś ze swoimi słuchaczami zrobią. Wiem inicjatywie o której wspominałeś, jest piękna popieram ją tak samo jak murale które są dziełem bardzo zdolnych ludzi. Jednak nie znam żadnej akcji klubu który by piętnował takie zachowania i edukował swoich kibiców. Skala tego problemu jest tak ogromna, że warto by było się tym zainteresować. Jeśli są to prawdziwi kibice to po ukaraniu ich z urzędu np za wandalizm. Klub powinien podjąć odpowiednie w stosunku do nich. Jak to wandale to powinna zająć się nimi policja.

 • roaden

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2017 12:35 roaden

  Są kraje gdzie takie trolle już by odpracowywały swoja tępote w kamieniołomach ale u nas niestety ......

 • mieszaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2017 12:07 ~mieszaniec

  To chyba nie powinien być problem założyć skierowany na tą ścianę monitoring, bądź kamery z czujnikiem ruchu przy ścianach budynku. Zwłaszcza że kamery skierowane na samo boisko są, a to jedyny zakątek który monitorowany nie jest, z czego wyrośnięte dzieci - jak widać - korzystają.

  Ale pewnie jakiś geniusz wymyśli żeby zamykać na kłódkę całe boisko - prewencyjnie, bo tak najłatwiej (chociaż i tak nic to nie da). Jeśli będą wiedzieli że ktoś ich obserwuje to pewnie nie będą mazać, a jak namażą to będą mogli posprzątać. A tych marzących łatwo rozpoznać, bo to pewnie dzieciaki z przylegającego do przedszkola gimnazjum.

 • burger

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2017 10:55 ~burger

  To zemsta za krótkie leżakowanie i rozgotowane ziemniaki

 • i tyle

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2017 10:36 ~i tyle

  dzielni patrioci, kibice Legii w natarciu

 • matthew84

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2017 10:15 ~matthew84

  "Dzieci wesoło wybiegły ze szkoły
  zapaliły papierosy, wyciągnęły flaszki
  chodnik zapluły, ludzi przepędziły
  siedzą na ławeczkach i ryczą do siebie

  Wszyscy mamy źle w głowach, że żyjemy
  hej hej la la la la hej hej hej hej"

 • TLuck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2017 10:11 ~TLuck

  Jakiś monitoring z rejestracją obrazu głosu + legitymowanie osób, które się tam kręcą w weekendy i zaraz można namierzyć sprawcę - to i pieniądze na remont się znajdą - może prace społeczne... Inaczej to zawsze nieznani sprawcy. A swoją drogą to przedszkole powinno mieć monitoring z uwagi na bezpieczeństwo dzieci.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Porzucone audi blokuje chodnik na Jagiellońskiej

Porzucone audi blokuje chodnik na Jagiellońskiej

"Od około tygodnia auto stoi na środku chodnika na Jagiellońskiej, w okolicy numeru 74" - napisała na Kontakt 24 jedna z Reporterek. Dziwi się, dlaczego... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »