Informacje

15.06.2011 16:19 malowanie pomnika to standard

Zdewastowali pomnik
Żołnierzy Radzieckich

Napisy NKWD, FSB i PO zamiast "wiecznej chwały bohaterom Armii Czerwonej". Pomnik Żołnierzy Radzieckich w Parku Skaryszewskim w Warszawie stał się ofiarą wandali, którzy niebieską farbą oszpecili jego znaczną część. Zdjęcie pomalowanego obiektu wysłał Andrzej z Pragi.

Za uszkodzenie mienia powyżej 250 złotych sprawcy grozi kara więzienia do 5 lat. Ale jak tłumaczy Joanna Węgrzyniak z Komendy Rejonowej Policji, funkcjonariusze mogą podjąć działania dopiero wtedy, gdy na komendę wpłynie zgłoszenie od poszkodowanego właściciela. Do tej pory nie mieliśmy żadnych skarg odnośnie tego pomnika - twierdzi policjantka.

Czyszczenie na koszt miasta

Tymczasem problem dewastowania pomnika przez wandali w Urzędzie Dzielnicy Praga Południe znany jest nie od dzisiaj. - Zawsze składamy zawiadomienie o zdewastowaniu pomnika na policję i tak też będzie tym razem - twierdzi Małgorzata Tytus.

- Jutro pomnik zostanie oczyszczony przez firmę wynajętą przez urząd. Koszt oczyszczenia pomnika zależy od wielkości zniszczeń, często jest to kilka tysięcy złotych - twierdzi urzędniczka. Ostatnie oczyszczanie pomnika z "twórczości" wandali miało miejsce nieco ponad miesiąc temu.

Pomnik Żołnierzy Radzieckich, zwany również Pomnikiem Żołnierzy Armii Czerwonej poświęcono pamięci 26 żołnierzy poległych w 1944 w walkach przy Rondzie Waszyngtona w Warszawie. Pierwotnie postawiono go w miejscu grobów żołnierzy, potem przeniesiono do Parku Skaryszewskiego. Na tablicy pomnika widnieje napis: "Wieczna chwała bohaterom Armii Czerwonej, poległym w walkach o wyzwolenie stolicy Polski Warszawy".

Czytaj więcej na Kontakt24.

am/aj//ja

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Matriazu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 22:32 ~Matriazu

  W Polsce to tylko jak coś ruskim albo żyda się dzieje to jest interwencja... haha ten kraj - Śmiech na sali

 • luki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 18:35 ~luki

  Tych ludzi (radzieckich żołnierzy) tak czy owak trzeba uszanować. To jest też kawałek historii Polski - jaka by ona nie była i niszcząc taki pomnik niszczymy kawałek naszej historii.
  Wstyd!

  Tak dla rozluźnienia, stary kawałek punkowego zespołu Detonator BN (pewnie już niewielu kojarzy ruch polskich punkowców): http://www.youtube.com/watch?v=SqlYBwF_kZI&feature=related

 • warwsiowiok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 18:18 ~warwsiowiok

  Proponuję wyburzyć pomnik, postawić jakiś mniejszy monument, bardziej propacyfistyczny typu:

  "Pamięci żołnierzom wszystkich narodowości walczących w II wojnie światowej, którzy polegli w boju z nazistowskimi Niemcami".

  I sprawa załatwiona.

  Mnie też ten pomnik bardzo razi historycznie i przeszkadza w codziennym spacerowaniu po parku, jednak nie mam czasu biegać z farbą i go malować.

  Myślę, że nadszedł czas, żeby w wolnej Polsce pozbyć wszystkich pomników/ monumentów, które chwalą i upamiętniają sowieckich najeźdzców i okupantów w latach 1945-1989...

  pzdr

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »