Informacje

04.09.2012 15:12 "w jednym przypadku wróciła sama rama"

Zdewastowali miejskie rowery.
Szkody na 46 tys. zł

SERWISY:

Wandale nie oszczędzają rowerów otwartej przed miesiącem wypożyczalni Veturilo. Urzędnicy wycenili szkody na około 46 tysięcy złotych.

- Liczyliśmy na to, że użytkownicy tego systemu będą szanować rowery. Nie wszyscy się dostosowali, więc są szkody - przyznaje Igor Krajnow, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego.

Trafiają do serwisu

Od 1 sierpnia rowery wypożyczano już ponad 100 tysięcy razy. Niestety część z 37 tysięcy zarejestrowanych użytkowników nie oddała rowerów w takim stanie, w jakim je wypożyczyła.

Najczęście dewastowane są koszyki, dzwonki, siodełka, kierownice i błotniki. - W jednym przypadku do stacji wróciła sama rama roweru bez kół, kierownicy czy siodełka - opowiada Krajnow.

Do tej pory zanotowano także 20 przypadków zaginięć rowerów. - Naprawa i koszty są po naszej stronie. Oszacowaliśmy je na ok. 46 tys. zł. 40 tys. to koszt zakupu nowych rowerów, a 6 tys. zł to koszt naprawy tych zepsutych - tłumaczy Anna Knowska z firmy Nexbike, która opiekuj się miejskim rowerem w stolicy. - Tworzy się w ten sposób spora liczba rowerów, którymi użytkownicy nie mogą jeździć przez pewien czas, bo serwis musi je naprawiać - dodaje.

Będą elektrozamki

Na razie rowery do stacji są przyczepiane przy pomocy linek szyfrowych. Od przyszłego roku mają być zabezpieczane elektrozamkami. Jak przekonuje ZTM, dzięki temu rowery będzie znacznie trudniej ukraść.

Jak tłumaczą urzędnicy, elektrozamki pojawią się dopiero w przyszłym roku, bo system bemowski, który został uruchomiony wcześniej od miejskiego, zastosował zamki szyfrowe. - Oba systemy musiały zostać zgrane - tłumaczy Krajnow.

Veturilo w liczbach

System Veturilo działa w stolicy miesiąc. Średnio w dzień powszedni rowery wypożycza 3798 osób, w weekend 4113.

Na Ursynowie użytkownicy upodobali sobie w szczególności przejazd m.in z okolic stacji metra Imielin na Pileckiego i Dereniową. W Śródmieściu spod dworca Gdańskiego na Muranowską czy z Krakowskiego Przedmieścia w okolice Rotundy. Na Bielanach popularnością cieszą się trasy z metra Słodowiec na Broniewskiego, a także pod dzielnicowy urząd przy ul. Żeromskiego.

W marcu nowe stacje

Na system warszawskich rowerów publicznych Veturilo składa się na razie blisko 60 stacji, w których można w sumie wypożyczyć ponad 1000 rowerów.

Osoby, które chcą korzystać z wypożyczalni, muszą zarejestrować się na stronie www.veturilo.waw.pl. Po podaniu swoich danych i numeru telefonu należy zapłacić 10 zł, aby aktywować konto. Gdy chcemy wypożyczyć rower, podajemy swój numer telefonu oraz pin, który otrzymamy podczas rejestracji. Veturilo - oznacza w esperanto transport, środek transportu i trenowanie

Wypożyczalnie miejskich jednośladów dotrą do kolejnych dzielnic w marcu przyszłego roku. Stacje rowerowe pojawią się na Woli, Mokotowie, Ochocie i Pradze. CZYTAJ WIĘCEJ.

ran/par/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Oburzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2012 11:56 ~Oburzony

  Jestem zwolennikiem rowerów miejskich w Warszawie pomimo tego, że olbrzymia cena jaką płaci "miasto" (czyli My podatnicy) za liche rowery i kiepski sysstem jest mocno podejrzana. Kontrakt podpisany na kilka lat powinien być prześwietlony i podany do publicznej wiadomości ze szczegółami za co i komu "miasto" płaci miliony. Tak, kilka milionów rocznie. Medialne historie dewastacji tych bardzo kiepskich rowerów to kolejne odwracanie uwagi od istotnego problemu. Dodam, że w bardzo popularnym serwisie aukcyjnym podobne rowerki -nowe- można kupic za max 700zł/ sztuka. Przy zakupie hurtowym 1000 szt cena to około 350zł/szt a nie 2000zł!!!!.

 • rowerzysta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2012 20:33 ~rowerzysta

  w porównaniu ze stratami na budowie autostrad, złodziejami w zusie i innymui pijawami to zysk nie straty.
  Spojrzcie też na nasz dług publiczny w odniesieniu na 1 obywatela

 • zdenerwowany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2012 21:19 ~zdenerwowany

  Wstyd. Brak szacunku do wlasnosci i wspolengo mienia. Szanuje sie tylko wlasne apartamenty, juz klatki schodowe mozna zgnoic. To w Nas tkwi od czasu post komuny. Wstyd na to patrzec. Trzeba wszedzie instalowac kamery, trzeba wszedzie instalowac SECURITASY, Trzeba sie ogradzac montowac ploty i najpiel podpiac to wszsytko pod prad zeby czus sie bezpiecznie... i do tego dodajmy wszechobecne bazgroly na scianach artystyczna ekspresje niewyzytych, jednym slowem kolejne niszczenie wlasnosci, tworzenie przestrzeni obrzydliwej. Tak... bo i po co zyc w czystym, ladnym i estetyczynm. Lepiej ogladac balagan.

 • Sawalas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2012 19:15 ~Sawalas

  xxzz~xxzz

  Niewielkie straty , 46 groszy na jedno wypożyczenie.

  jak to niewielkie, połowa wpływów...skoro głownie biorą ludzie za złotówkę

 • automaniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2012 18:24 ~automaniak

  Czekać tylko aż przez takie bydło podniosą ceny

 • Vader

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2012 17:55 ~Vader

  Rodowity Warszawiak~Rodowity Warszawiak

  A co mysleliscie ze to naplywowe bydlo zwane Warszawiakami potrafi uszanowac jakakolwiek wlasnosc NIE !!!, Buractwo nazjerzdzalo sie z calej Polski i takie sa efekty !!!


  Dodowity...z Ząbek

 • Nabuchodonozor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2012 17:41 ~Nabuchodonozor

  ~Kuba

  Dzięki za te informacje. To da się zauważyć bez specjalnych badań, ale jednak są bardzo pomocne w obalaniu twierdzeń np takich jak ~karawaniarza.

  Dzięki,

  Pozdro.

 • Kuba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2012 16:35 ~Kuba

  Ja jestem za podejściem analitycznym, spójrzmy więc w statystyki. Z raportu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (2010) opracowanego na podstawie danych z SEWIKu (System Ewidencji Wypadków i Kolizji) wynika iż w wypadkach z udziałem rowerzystów, rowezyści nie przyczynili się do wypadku w 59%, natomiast wśród kierujących innymi poazdami bez winy było tylko 48%. Tak więc argument o tym, że to rowerzyści łamią więcej przepisów został tam obalony. A co do skutków wypadków - z systemu CEWIK uzyskano takie informacje: Rowerzyści w 2011 roku NIE przyczynili się do śmierci ŻADNEJ osoby trzeciej, ranili natomiast 121 pieszych. Natomiast kierujący samymi samochodami osobowymi przyczynili się do ŚMIERCI 64 rowerzystów, a ranili 1548! Inne badania pokazują że rowerzyści są sprawcami obrażeń u 0,15% poszkodowanych, a śmierci u 0,02%, przy czym ogólna ilość przejazdów tym środkiem transportu jest szacowana na 1-2%. Badania i statystyki jasno pokazują, że znacznie większym zagrożeniem jest samochód dla rowerzysty, niż rowerzysta dla pieszego. Rowerzysta na drodze ryzykuje bardzo dużo i w większości przypadków zostaje ranny lub zabity nie ze swojej winy, szansa że rowerzysta rani albo zabije pieszego jest minimalna, dlatego wyganianie rowerzystów na ruchliwe ulice jest niemorlanle. A rowerzysta korzystający z chodnika, powinien jechać ostrożnie, niezbyt szybko i ustępować miejsca pieszym. Jeżeli tego nie robi powinien być karany, ale za fakt realnego utrudniania ruchu pieszym, a nie za sam fakt jazdy po chodniku. Kolejne przerysowane w mediach bujdy na temat rowerzystów, to np. to że powodują wypadki głównie osoby pijane (mniejszy odsetek niż u kierowców osobówek! tylko 7%) i bez odpowiedniego oświetlenia (to już jest kwestia całkowicie marginalna w miastach).

 • Rodowity Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2012 16:01 ~Rodowity…

  A co mysleliscie ze to naplywowe bydlo zwane Warszawiakami potrafi uszanowac jakakolwiek wlasnosc NIE !!!, Buractwo nazjerzdzalo sie z calej Polski i takie sa efekty !!!

 • Malarz_pokojowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2012 15:33 ~Malarz_pokojowy

  Polacy to dzicz która nie szanuje tego co ma i dlatego ma tak mało.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »