Informacje

11.11.2013 21:44 relacja tvnwarszawa.pl

Zdelegalizowany Marsz Niepodległości dotarł do mety. "Sytuacja opanowana"

SERWISY:

W Warszawie zakończył się Marsz Niepodległości. W stolicy jest już spokojniej. Policja pilnuje, by manifestanci rozeszli się do domów. W czasie marszu doszło do burd, ranni zostali policjanci. Po niespełna dwóch godzinach od startu, warszawski ratusz na żądanie policji, rozwiązał zgromadzenie, mimo to marsz był kontynuowany.

21.44 Poszkodowanych zostało 19 osób, 14 przewieziono do szpitali - podaje PAP.

20.59 Mariusz Sokołowski poinformował, że zatrzymano już 39 osób.

- Zatrzymana została osoba podejrzewana o podpalenie tęczy i trzy osoby podejrzewane o atak na ambasadę. Wykonywane są policyjne czynności w tej sprawie - powiedział.

20.40 - Według prezesa Stowarzyszenia Marszu Niepodległości Witolda Tumanowicza "z punktu widzenia bezpieczeństwa decyzja o rozwiązaniu marszu nie miała żadnego znaczenia", a mogłaby wprowadzić chaos, gdyby dotarła do wszystkich uczestników.

W rozmowie z PAP Tumanowicz podkreślił, że słyszał o "jakichś wydarzeniach podczas marszu, ale ciężko je teraz na bieżąco komentować". O rozwiązaniu marszu dowiedział się z mediów i od innych uczestników zgromadzenia. "Nawet jeśli tak było, to musimy otrzymać najpierw uzasadnienie tej decyzji, żeby się do niej odnieść" - ocenił.

Jako zdaniem byłaby to decyzja "dosyć głupia". "Choćby ze względu na to, że ten wielotysięczny tłum gdzieś musiał przejść dalej, musiałby pójść ulicą Belwederską albo w jedną, albo w drugą stronę. Więc byłaby to decyzja dość nieistotna z punktu widzenia bezpieczeństwa osób zgromadzonych na marszu" - powiedział.

20.39 - Zakończono działanie policyjnej infolinii. Na terenie Warszawy nie ma już większych utrudnień w ruchu drogowym - podaje KSP.

20.30 Jak poinformowała policja, dotychczasowy bilans Marszu Niepodległości, to 7 rannych osób i 32 zatrzymanych.

20.07 Premier o burdach: - Sytuacja jest nie do zaakceptowania. Tego typu zdarzenia nie mogą mieć miejsca. Każdy, kto toleruje i akceptuje tego typu zdarzenia, ponosi za nie współodpowiedzialność.

19.56 Rosyjskie media o wydarzeniach w Warszawie podczas "Marszu Niepodległości" - czytaj więcej na tvn24.pl.

19.45 - Sytuacja w Warszawie jest opanowana, ale to nie oznacza jeszcze końca pracy policjantów -  powiedział na antenie TVN24 Mariusz Sokołowski, rzecznik KGP.

Jak przekazał Sokołowski, policja będzie analizowała po marszu nagrania monitoringu.

Dodał, że policja jest jeszcze w takich miejscach, gdzie "niektórzy mogą się jeszcze gromadzić i chcieć zrobić komuś krzywdę." Funkcjonariusze są m.in. przy Agrykoli, gdzie o godz. 19 rozpoczął się wiec.

19.40 - ZTM poinformował, że przywrócono przejazd do ul. Pięknej. Zmiany obowiązują tylko linie 116,  119, 131, 166, 167, 168, 180, 222, 501, 503 i 519.

Wcześniej "przywrócono podstawową organizację na pl. Trzech Krzyży" i "ruch tramwajowy na wszystkich zamkniętych odcinkach".

19.15 - ZTM podaje: zamknięte są Al. Ujazdowskie na odc. Spacerowa - Piękna, utrudniony jest ruch w rejonie pl. Trzech Krzyży, zamknięta jest ul. Piękna i Łazienkowska.

19.07 - Podczas poniedziałkowych starć rannych zostało pięciu policjantów. Zatrzymano kilkanaście osób.

19.06 - Policja: wznowiony ruch na  Trasie Łazienkowskiej w obydwu kierunkach.

19.05 - Manifestanci zostali wezwani przez policję do opuszczenia pl. Na Rozdrożu. Emocje opadły w momencie, kiedy ludzie zaczęli opuszczać pl. Na Rozdrożu. Widzimy policjantów, którzy legitymują pozostałe grupki - relacjonuje Rafał Poniatowski, reporter TVN24.

18.25 - Mariusz Mrozek poinformował, że 5 policjantów zostało dzisiaj rannych - podaje MSW.

18.11 - Policyjny helikopter krąży nad Agrykolą - podaje TVN24.

18.06 - Przy ambasadzie Rosji nadal jest tłumnie. Jest też kilkanaście szpalerów policji, która odgradza placówkę od uczestników marszu. Teraz już jest spokojnie.

 

18.02 - ZTM: zamknięta dla ruchu ul. Nowy Świat na odc. de Gaulle'a - Piękna.

17.56 - Uczestnicy rozwiązanego "Marszu Niepodległości" idą na Agrykolę, gdzie po pochodzie zaplanowano wiec. "Nawet jeśli informacja o rozwiązaniu marszu jest prawdą, my teraz prowadzimy ludzi na drugie, legalne zgromadzenie" - powiedział PAP Witold Tumanowicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

Jak powiedziała PAP Magdalena Łań z wydziału prasowego stołecznego ratusza, wiec w Parku Agrykola został zgłoszony jako osobne zgromadzenie i nie zostało ono rozwiązane. We wniosku ws. zorganizowanie zgromadzenia w godz. 10-20 organizatorzy zapowiedzieli obecność do 10 tys. osób.

17.54 - Relacje internautów z incydentów podczas marszu na Kontakcie24.

Z kolei tak wyglądał pożar tęczy.

17.44 - ZTM: Przywrócony zostaje przejazd ul. Marszałkowską na odc. Królewska - pl. Konstytucji i dalej ul. Waryńskiego do Puławskiej oraz przywrócony zostaje ruch tramwajów w Al. Jerozolimskich.

17.40 - Żaden świstek z ratusza nie zatrzyma patriotycznego pochodu dziesiątek tysięcy ludzi - powiedział na antenie TVN24 Artur Zawisza. - Te incydenty mają wtórny charakter. Powinny być powstrzymane przez policję. Marsz idzie dalej - dodał i stwierdził, że to "lewacy" zaatakowali marsz, obrzucając jego uczestników butelkami.

17.37 - Jak podaje ZTM, aktualnie zablokowane są ulice: Al. Ujazdowskie i ul. Belwederska na odc. Piękna - Chełmska; ul. Gagarina; ul. Spacerowa; Trasa Łazienkowska.

Ponadto tramwaje nie kursują: ul. Puławską od pl. Unii Lubelskiej do przystanku KRÓLIKARNIA, Al. Jerozolimskimi

17.35 - Rzecznik ratusza, Bartosz Milczarczyk o tęczy dla tvnwarszawa.pl: Niezwykle szkoda, to bezsensowny akt chuligański. Zobaczymy, czy będziemy odbudowywali ją za własne pieniądze, czy może obciążymy kosztami organizatora marszu.

17.35 - 4 funkcjonariuszy zostało poszkodowanych i trafiło do szpitala – podaje KSP.

17.30 - Na tyłach ambasady Federacji Rosyjskiej płonie budka policji ochraniającej budynek. Główne wejście do ambasady od strony ul. Belwederskiej zabezpieczają oddziały policji. Kilku uczestników marszu próbowało wspiąć się na ogrodzenie ambasady. Na jej teren rzucane są petardy i race.

Policja wzywa do "zachowania zgodnego z prawem" i wzywa osoby postronne, w tym dziennikarzy, do opuszczenia miejsca zgromadzenia. Według relacji reportera PAP od strony Al. Ujazdowskich zbliża się kilkuset policjantów, z armatkami wodnymi.

17.23 - Marsz został rozwiązany na mocy przepisów. Gdy zgromadzenie traci charakter pokojowy, to jest rozwiązywany. Dochodziło do starć, bójek i ataków na policjantów – mówił na antenie TVN24 Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza. – Organizatorzy muszą pamiętać, że zgromadzenie jest nielegalne. Policja zabezpiecza oczywiście to zgromadzenie i dba o bezpieczeństwo mieszkańców Warszawy – dodał.

 

17.06 - "W związku z zakłóceniem porządku i narażeniem życia i zdrowia uczestników  oraz służb porządkowych (poszkodowani policjanci, zaatakowany squot przy ul. Skorupki, spalenie tęczy na pl. Zbawiciela i podpalenie 2 samochodów przy ul. Skorupki),  a tym samym utracenie przez demonstrację pokojowego charakteru, na wyraźne żądanie policji, decyzją Urzędu m.st. Warszawy Marsz Niepodległości został rozwiązany o godz. 16.42.

Pomimo podjętej decyzji o rozwiązaniu zgromadzenia marsz jest kontynuowany" - podał w komunikacie stołeczny ratusz. Czytaj więcej.

16.58 - ZTM: Ze względu na decyzję policji tramwaje nadal nie kursują w Al. Jerozolimskich. Ruch autobusów odbywa się normalnie.

16.57 - Jak informuje PAP, czoło marszu dotarło do ul. Spacerowej. Na czele pochodu idzie grupa rekonstruująca Narodowe Siły Zbrojne. Cały czas odpalane są petardy i race.

16.56 - Kamieniami i flarami zostali obrzuceni strażacy podczas akcji gaszenia tęczy na Placu Zbawiciela, która została podpalona podczas "Marszu Niepodległości" - podaje PAP.

16.50 - Ruch na Trasie Łazienkowskiej (al. Armii Ludowej) odbywa się normalnie - podaje policja.

16.40 - Uczestnicy marszu idą ulicą Spacerową.

16.39 - Tęcza spłonęła w całości. Czytaj więcej.

 


16.37 - PAP: jak podała policja, są osoby ranne, wśród nich dwaj policjanci. "Mamy do czynienia z kilkusetosobową grupą, która zachowuje się niezgodnie z prawem" - powiedział Sokołowski.

16.30 - Mariusz Sokołowski, rzecznik KGP, poinformował w rozmowie z tvn24.pl, że w związku incydentami zatrzymano już co najmniej kilkanaście osób.

16.29 - Policja o wydarzeniach przy ul. Skorupki. – Do incydentu doszło przy ulicy przyległej. Większość uczestników poruszała się wyznaczoną trasą – powiedział na antenie TVN24 Mariusz Mrozek, rzecznik stołecznej policji.

 

16.26 - Bójki trwają w okolicach ul. Wilczej i pl. Konstytucji.

16.21 - Doszło do kolejnych zajść, tym razem przy placu Konstytucji. W ogniu stanęła też tęcza na placu Zbawiciela.

 

16.17 - PAP: Podczas Marszu Niepodległości na ul. Skorupki doszło do bijatyki, interweniowała policja - podał rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski. Straż pożarna ugasiła dwa podpalone samochody.

16.14 - Policja dopuściła do ruchu Al. Jerozolimskie na odcinku od ul. Chałubińskiego do ul. Nowy Świat

16.10 Czoło marszu zbliża się do placu Konstytucji.16.00 - Na ul. Skorpki pojawili się mężczyźni w kapturach, w ogóle niezainteresowani marszem. Była to grupa ok. 100-150 osób. Przed skłotem, który mieści się w jednej z kamienic, zaczęła się regularna bitwa. W obu kierunkach leciały kostka brukowa, race, butelki i koktajle Mołotowa. Napastnicy próbowali dostać się do kamienicy, prawdopodobnie udało im się sforsować drzwi. Po ok. 20 minutach pojawiła się w ogromnych siłach policja - relacjonuje reporter tvnwarszawa.pl - Spalono doszczętnie jeden samochód, powybijano szyby w wielu innych. Policjanci próbują wypchnąć uczestników zadymy w kierunku ul. Marszałkowskiej - dodaje.

15.45 W okolicy ulic Hożej i Wilczej doszło do przepychanek.

 

15.40 - Choć czoło marszu ruszyło, na placu Defilad i rondzie Dmowskiego wciąż jest wiele osób. Trwają przemówienie. Nie widać policji - relacjonuje reporter TVN 24 Paweł Łukasik. - Nic nie wskazuje, żeby ta część manifestacji miała się szybko zakończyć - dodaje.

15.35 Uczestnicy Marszu Niepodległości niosą wielką flagę z napisem "Bóg, Honor, Ojczyzna". Dominują biało-czerwone flagi, ale zdarzają się także symbole ONR czy przekreślone sierp i młot. Narodowcy skandują "To my, Polacy".

 

15.32 - Organizator został pouczony o zakazie używania materiałów pirotechnicznych, które zostały w wielu miejscach odpalone - poinformował urząd miasta.

15.27 Marsz Niepodległości idzie ulicą Marszałkowską. Jest czerwono od rac. Uczestnicy niosą ogromną biało-czerwoną flagę.

 

15.19 - Reszta manifestantów nie podążyła za motocyklistami. Wciąż formułuje się czoło pochodu. Ludzi jest coraz więcej - dodał reporter.

 

15.10 - Ruszył Marsz Niepodległości. W drogę ruszyły motocykle - podał Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl

15.00 Na ul. Marszałkowskiej, tuż za rondem Dmowskiego, uformowało się już czoło marszu.

ZOBACZ TEŻ RELACJĘ O UTRUDNIENIACH NA DROGACH.

14.30 - Na placu Defilad jest już kilka tysięcy osób. Jest spokojnie – podał Marcin Gula, reporter tvnwarszawa.pl. – Uczestnicy mają polskie flagi. Wielu z nich ma na sobie szaliki, czapki, bluzy i kurtki w barach narodowych. Niektórzy odpalają petardy i race. Z głośników płyną patriotyczne piosenki. Trwają  przemówienia – dodał.

Jak mówi, grupy wykrzykują narodowe i antykomunistyczne hasła np. "Raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę", "Cześć i chwała bohaterom", "Duma, duma, narodowa duma".

Były pojedyncze flagi ze Słowacji i Ukrainy.

SĄ UTRUDNIENIA W RUCHU - CZYTAJ WIĘCEJ.

Wcześniej przez Warszawę przeszedł marsz prezydencki "Razem dla Niepodległej":

TRASA MARSZU

Według wcześniejszych zapowiedzi organizatorów, w Marszu Niepodległości weźmie udział 50 tysięcy osób. Po zbiórce na placu Defilad, ok. godz. 16 uczestnicy przejdą do ronda Dmowskiego, a potem  Marszałkowską, Waryńskiego, Puławską, Goworka, Spacerową, Belwederską i Al. Ujazdowskim do pl. Na Rozdrożu, gdzie przed pomnikiem Romana Dmowskiego zakończy się marsz.

ZOBACZ MAPĘ WSZYSTKICH ZGROMADZEŃ 11 LISTOPADA. KLIKNIJ ABY POWIĘKSZYĆ:

b/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • lolololo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2013 23:08 ~lolololo

  Dlaczego przez kilkudziesięciu zadymiarzy cały Marsz Niepoległości ma być odbierany w złym świetle? Żal w dupe ściska ze Polacy zaczynają się jednoczyć...

 • cenzor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2013 23:21 ~cenzor

  antycenzor~antycenzor

  Boicie sie publikować komentarze sprzeczne z linią władzy?  Tak. :( Jak opublikujemy to dostajemy punkty karne od PO, wiec wolimy tego nie robic. Sorki.

 • aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2013 22:02 ~aaaa

  Nietolerancja!!! Dyskryminacja narodowców!!! Zdelegalizować marsze homofilów!!! Mówię poważnie!

 • tams

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2013 21:36 ~tams

  W sumie to tęczy szkoda.

 • antycenzor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2013 21:23 ~antycenzor

  Boicie sie publikować komentarze sprzeczne z linią władzy?

 • kefir

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2013 21:11 ~kefir

  polaków portret własny....sami pokazujemy jakimi głąbami jesteśmy.
  Sami na to pozwalamy !!

 • kefir

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2013 21:09 ~kefir

  Bolo~Bolo

  Metody jak za komuny. To są bandyckie, komunistyczne prowokacje wobec narodu polskiego. Boże co za czasy, miałem nadzieję po 89 roku żyć w normalnym kraju, a tu coraz gorzej. Polacy obudźcie się wreszcie.


  budzić się z czego?? to my dumni polacy !!! z których świat się śmieje!!!
  Jak widzisz kwiat polskiej inteligencji inaczej obchodzi to święto niż ty byś chciał. W czasach komuny władza nie pozwoliła by sobie na takie wybryki...teraz mamy wszechobecną wolność.

 • gruzji

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2013 21:05 ~gruzji

  zdelegalizować to święto!!! Polakom jest za dobrze i z nudów głupoty tylko w głowach !!!

 • kriss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2013 20:58 ~kriss

  Jarek doprowadziłeś do tego że patriota w Polsce to kibol.

 • iga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2013 20:47 ~iga

  Patrioci z zakrytymi głowami. Dziki kraj bo to nie Europa. Gdzie to zomo z tamtych lat.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »