Informacje

07.01.2019 21:26 Jest nowy kierownik

"Zdarzył się świąteczny cud”. Oddział psychiatrii dziecięcej wznowi działalność

SERWISY:

Oddział psychiatrii dziecięcej w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w podwarszawskim Józefowie od 1 lutego wznowi działalność. Oddziałem pokieruje konsultant wojewódzka do spraw psychiatrii dzieci i młodzieży Lidia Popek.

Oddział zawiesił działalność w połowie grudnia ubiegłego roku. Pacjenci przepisani zostali do innych placówek. Powodem był brak kadry. Trzy lekarki, na których opierał się cały oddział, zrezygnowały z pracy.

- Zdarzył się świąteczny cud - mówi Michał Stelmański, prezes Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii. - Udało się pozyskać lekarza. Pani konsultant z dziedziny psychiatrii dzieci i młodzieży zaoferowała się udzielić pomocy wszystkim dzieciakom i zdecydowała się pokierować tym oddziałem - dodaje Stelmański.

Jak dodaje prezes Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii, oddział wznowi swoją działalność 1 lutego. - Mamy kierownika, mamy zespół pracowników pozostałych, którzy pracowali, dlatego bez żadnych przeszkód formalnych i prawnych możemy rozpocząć działalność - kończy Stelmański.

Alarm Rzecznika Praw Obywatelskich

Kilka dni temu o trudnej sytuacji dziecięcej psychiatrii przypominał rzecznik praw obywatelskich. Adam Bodnar w piśmie do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego alarmował, że miejsc w szpitalach psychiatrycznych dla dzieci jest za mało, a zamykane są kolejne oddziały.

Rzecznik podnosił, że zamknięcie 40-osobowego oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Józefowie spowoduje "dalsze obciążenie pozostałych, i tak już niewydolnych, oddziałów psychiatrycznych dla dzieci". RPO prosił ministra o podjęcie pilnych działań zaradczych na rzecz zapewnienia najmłodszym pacjentom dostępu do świadczeń psychiatrycznych.

Wskazywał, że przyłącza się do apelu konsultantki krajowej w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży dr hab. Barbary Remberek, która w połowie grudnia wystosowała do Ministerstwa Zdrowia apel o podjęcie działań zmierzających do zapewnienia ciągłości udzielania świadczeń psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży w stanie zagrożenia życia oraz o zwiększenie poziomu finansowania szpitalnej i ambulatoryjnej.

Psychiatrię dziecięcą czeka zapaść

Szacuje się, że już co piąte dziecko ma zaburzenia psychiczne. Część z nich przeradza się w problemy wymagające profesjonalnego leczenia.

Bardzo dużo jest zaburzeń emocjonalnych, osobowościowych. Wynika to chyba z tego, że rodziny nie do końca są wydolne, szkoły również - ocenił doktor Leszek Trojanowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku.

O skali problemu może świadczyć fakt, że w Polsce jest dwa razy więcej samobójstw niż ofiar wypadków samochodowych. Na swoje życie targa się coraz więcej dzieci.

Zdaniem Michała Stelmańskiego problem tkwi w zmianach cywilizacyjnych. - Powszechnie dostępna elektronika, dopalacze, to wszystko powoduje, że zapotrzebowanie na tego typu świadczenia medyczne będzie cały czas rosło - przewiduje prezes zarządu Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii.

Zobacz grudniowy materiał programu "Polska i Świat" o zamknięciu oddziału:

PAP/ml/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Magda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2019 18:18 ~Magda

  Problemy psychiczne (i to nie tylko dzieci) wynikają ze zbyt dużej ilości bodźców we współczesnym świecie.

 • abcdefgh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2019 16:10 ~abcdefgh

  Ciekawe, co zaoferowali lekarzom, żeby łaskawie zechcieli dalej pracować.

 • NFZ_marketing

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2019 08:12 ~NFZ_marketing

  Dobra specjalizacja dla młodych lekarzy.

  Roboty będzie przybywać.$$$$

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »