Informacje

20.09.2011 21:53 "To nie jest science-fiction"

Zdalne roboty i pancerne wozy na Euro 2012

Zdalnie sterowany robot, pancerny wóz policyjny czy mobilne laboratorium chemiczne - to technologie, które mogą pomóc przy ochronie Euro 2012. We wtorek zaprezentowano je w  Warszawie.

Granicę Polski nielegalnie przekroczyły osoby posiadajace niebezpieczne substancje, z użyciem których można przeprowadzić atak terrorystycznego podczas Euro 2012. To scenariusz pokazów, towarzyszących europejskiej konferencji na rzecz bezpieczeństwa, Security Research Conference 2011.

Najnowocześniejsze laboratoria

Prezentowane jest wyposażenie, możliwości technologiczne oraz procedury współdziałania służb i formacji odpowiedzialnych za porządek publiczny. Pokaz zorganizowano przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP.

- W czasie Euro nad bezpieczeństwem setek tysięcy uczestników, organizatorów będą czuwać m.in. policja, straż pożarna, a także straż graniczna - powiedział PAP w czasie prób przed pokazem koordynator wydarzenia Jakub Ryzenko z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Jak dodał, służby wyposażone będą w najnowocześniejsze laboratoria, systemy detekcji zagrożeń, roboty czy systemy łączności, które pozwalają współdziałać w sytuacjach kryzysowych.

To nie jest science-fiction

W programie znalazło się m.in. nowoczesne laboratorium chemiczne Państwowej Straży Pożarnej. Dzięki niemu możliwe jest rozpoznanie różnego rodzaju groźnych substancji, a operować można w nim nawet w obszarze chemicznie skażonym. Prezentowany jest również pancerny wóz policyjny, pozwalający na koordynowanie działań z niebezpiecznych obszarów.

- Większość rozwiązań technicznych, które są tutaj pokazywane, znajduje się już w operacyjnym wykorzystaniu. To nie jest science-fiction, to nie jest przyszłość, to jest coś, co jest już obecnie w służbie - podkreślił Jakub Ryzenko.

Europejska konferencja

Security Research Conference, w ramach której odbył się pokaz, trwa od 19 do 21 września. To jedna z największych europejskich konferencji poświęconych badaniom w zakresie bezpieczeństwa publicznego. Co roku organizuje ją kraj unijnej prezydencji. Organizatorem tegorocznej szóstej już edycji Security Research Conference jest Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP wspólnie z Komisją Europejską.

PAP/bako/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »