Informacje

08.09.2016 19:23 PiS, Nowoczesna, Kukiz'15 krytycznie

"Zbyt późno i zbyt mało".
Echa dymisji wiceprezydentów

SERWISY:

Decyzja spóźniona i wymuszona – tak dymisję wiceprezydentów ratusza oceniają miejscy aktywiści i politycy największych ugrupowań politycznych, m.in. Prawa i Sprawiedliwości i Nowoczesnej. Część z nich uważa też, że "głowy" zastępców to za mało i domaga się dymisji samej prezydent stolicy.

- Po tych zwolnieniach widać, że afera reprywatyzacyjna doszła do najwyższych szczebli władzy w Warszawie - powiedział poseł PiS Łukasz Schreiber.

- Cieszymy się z tego, że doszło do dymisji i zwolnień dwóch wiceprezydentów zamieszanych w aferę reprywatyzacyjną. Tylko, że to nie rozwiązuje całego problemu, bowiem to nie wiceprezydenci są wybierani w wyborach powszechnych, a sama pani prezydent – dodał.

Jak podkreślił, to prezydent Warszawy jest zwierzchnikiem wszystkich pracowników urzędu miasta stołecznego i to ona sprawuje bezpośredni nadzór nad działalnością swoich podwładnych.

Poseł PiS krytycznie wypowiadał się o całej PO. - Platforma broni prezydent Gronkiewicz-Waltz za jej działalność i w związku z tym bierze odpowiedzialność za to, co ona robi. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości - przekonywał.

Schreiber przypomniał też, że prezydent Warszawy zapowiedziała audyt procesu reprywatyzacji, a teraz podjęła decyzje personalne. - Nie bardzo wiadomo, czego ten audyt miałby dotyczyć, trzeba raczej czekać na niezależne służby, działanie prokuratury i CBA - ocenił.

Nowoczesna: spóźniona i wymuszona decyzja

Sceptycznie o krokach podjętych przez Hannę Gronkiewicz-Waltz wypowiadają się też politycy Nowoczesnej. - Dla nas to jest decyzja spóźniona i wymuszona - podkreśliła posłanka tej partii Katarzyna Lubnauer. - Myślę, że Platforma nie wie za bardzo, co zrobić w tej sytuacji, szuka jakiegoś wyjścia. Ta decyzja pokazuje, że się miota - dodała.

Pytana przez dziennikarzy, czy Gronkiewicz-Waltz szuka kozłów ofiarnych, odpowiedziała: Najpierw odwołała urzędników, teraz odwołuje wiceprezydentów, natomiast sama jakby w najmniejszym stopniu bierze odpowiedzialność.

- Pani prezydent cały czas utrzymuje, że o niczym nie wiedziała. Chyba byłoby skrajną naiwnością wierzyć, że nie zdawała sobie sprawy, że źle się dzieje, jeśli chodzi o reprywatyzację, ponieważ komunikaty w tej sprawie medialne są od wielu, wielu lat – punktowała posłanka.

Kukiz'15 będzie zabiegał o komisję śledczą

Poseł ugrupowania Kukiz'15 przyznał wprost, że odwołani powinni zostać nie wiceprezydenci, ale sama ich szefowa. - Warszawiacy potrzebują jak najszybszej dymisji Hanny Gronkiewicz-Waltz, żeby odnowić legitymizację demokratyczną w Warszawie. Oczywiste jest, że osobą odpowiedzialną za przekręty na tak wielką skalę jest Gronkiewicz-Waltz. Ona może zwolnić jeszcze połowę ratusza, ale to nie zmieni sytuacji - powiedział Stanisław Tyszka.

Dodał, że w państwie cywilizowanym polityk, który znalazłby się takiej sytuacji jak prezydent stolicy, natychmiast podałby się do dymisji.

Zdaniem Tyszki, jedynym sposobem, żeby wyjaśnić kwestie "przekrętów na wielką skalę w reprywatyzacji" jest powołanie sejmowej komisji śledczej. Poseł zapowiedział, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu, klub Kukiz'15 złoży projekt uchwały w tej sprawie. - To jest wiarygodny sposób wyjaśnienia spraw warszawskich, ale też przekrętów, które miały miejsce w całej Polsce od 1989 roku - przekonywał.

Krytycznie o czwartkowych rozstrzygnięciach wypowiadali się też politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Decyzja prezydenta Warszawy była spóźniona i wynikała z presji społecznej, która rzutowała nie tylko na wizerunek Gronkiewicz-Waltz, ale całej Platformy – przyznał wiceszef partii Dariusz Klimczak.

MJN: Potrzebne przyspieszone wybory

W podobnym tonie sytuację oceniają też aktywiści z Miasto Jest Nasze. W wydanym oświadczeniu przekonują, że dymisja wiceprezydentów jest ruchem spóźnionym o cztery miesiące. "To właśnie od tego czasu pani prezydent miała pełnię wiedzy na temat bezmiaru patologii panującej w Biurze Gospodarki Nieruchomościami. Biurze, które zarządzało miliardami złotych publicznego majątku i decydowało o losie dziesiątek tysięcy ludzi" - napisali przedstawiciele stowarzyszenia.

"Uważamy, że prezydent miasta straciła mandat do rządzenia Warszawą. Powinny odbyć się przyspieszone wybory. Następny prezydent powinien wyjaśnić aferę reprywatyzacyjną, doprowadzić do powstania komisji śledczej i naprawić krzywdę, którą urzędnicy Hanny Gronkiewicz-Waltz wyrządzili tysiącom warszawiaków. Stolica zasługuje na prawdę o reprywatyzacji, a wyrzuceni z domów na sprawiedliwość. Czas odzyskać Warszawę dla mieszkańców" - oświadczyło MJN.

Dymisje w ratuszu

Decyzja o odwołaniu wiceprezydentów zapadła na czwartkowym posiedzeniu zarządu Platformy Obywatelskiej. Zdymisjonowany został Jarosław Jóźwiak, który już w czwartek rano sam "oddał się do dyspozycji" prezydent miasta. To on od 2014 roku odpowiadał w ratuszu za sprawy związane z reprywatyzacją.

Gronkiewicz-Waltz odwołała też Jacka Wojciechowicza. Jako przyczynę podała słaby wynik w realizowaniu miejskich inwestycji.

Nowym wiceprezydentem został Witold Pahl, który będzie odpowiedzialny m.in. za reprywatyzację.

PAP/kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Bezpieczna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2016 23:27 ~Bezpieczna

  Patrzcie, patrzcie, jeszcze wczoraj w jakimś podejrzanym sondażu stało, że " Prezydent bezpieczna ",a Jóźwiak zostaje. To było zaledwie wczoraj. Jak ten czas leci !
 • chicago

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2016 22:45 ~chicago

  A kiedy ktoś spojrzy na wycinkę drzew na skarpie przy skrzyżowaniu ul. Dominikańska x Wilanowska w Warszawie, To co wtedy powiedzą, jak sie usprawiedliwią, że w jeden dzień urzędas jak naczelnik wypadł na urlop, podpisał w mig decyzje na wycinkę , drzewa wycieli na drugi dzień i skarpa zwiększyła wartość kilka tysięcy razy, z nieużytków pod zabudowę przekwalifikowano, a teraz szybciutko sprzedana ..... ciekawe co będzie dalej ... ,
  Oj oj. możę warto na to spojrzeć kto na tym zarobił. Nikt nikomu nie żałuje dobrych interesów ale ten był urzędowym interesem ;).

 • Hołubce

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2016 21:53 ~Hołubce

  Ile jeszcze ofiar wyrzuci z sań wilkom na pożarcie ? Zapewniam, że to są półśrodki. Opinię publiczną może uspokoić tylko pokazowa dymisja carycy, dotąd wszechwładnej. Ale z przytupem !

 • trewi90

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2016 20:59 ~trewi90

  Koalicja " Nowocześni Razem z PiS"

 • gierdziejewski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2016 19:58 ~gierdziejewski

  A kiedy dymisje w Biurze Ochrony Środowiska za nic nie robienie w sprawie dewastacji przez GDDKiA alei pomnikowej przy ul.Mory?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »