Informacje

07.03.2019 20:29 DZIEDZINIEC GÓRNY

Zburzą barak, postawią pawilon.
Uniwersytet rozstrzygnął konkurs

SERWISY:

Konkurs na opracowanie koncepcji dziedzińca górnego na kampusie Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu został rozstrzygnięty. Laureaci pierwszego i drugiego miejsca wezmą udział w negocjacjach, na podstawie których poznamy ostateczny wygląd budynku.

Jak czytamy w komunikacie na stronie UW, "jury przyznało pierwszą nagrodę oraz 20 tysięcy złotych pracowni 22 Architekci, drugą nagrodę oraz 14 tysięcy złotych – zespołowi Dagny Badowskiej i Stanisława Ignaciuka, a trzecią nagrodę oraz 10 tysięcy złotych – Karolowi Żurawskiemu. Wyróżnienia i po 5 tysięcy złotych otrzymały pracownie – LW+Architekci i GAB Piotr Grabowski Architekt".

Wysoki poziom prac

Zwycięzcy zaproponowali bryłę na planie prostokąta, z dwoma poziomami nad ziemią i jednym podziemnym. Duże okna otwierają budynek na kampus. Elewacja nie konkuruje z zabytkowymi budynkami z otoczenia.

– Poziom prac był bardzo wysoki. Cieszy nas to, że wygrała prosta architektura. Staraliśmy się zaprojektować ten obiekt jako bardzo prosty, stąd taka konsekwencja w kształtowaniu formy – mówił przedstawiciel pracowni 22 Architekci.

Zdobywcy dwóch pierwszych miejsc dostaną zaproszenia do negocjacji. O tym, który projekt zostanie zrealizowany, będzie wiadomo po ich zakończeniu. Nowy budynek stanie między pałacem Tyszkiewiczów-Potockich, a pałacem Czetwertyńskich-Uruskich do 2021 roku.

Konkurs organizują Uniwersytet Warszawski i Stowarzyszenie Architektów Polskich. Jak podaje UW, wpłynęło w sumie 30 zgłoszeń. Przebudowa dziedzińca jest jednym z elementów Programu Wieloletniego.

"Nowatorskie zaaranżowanie przestrzeni"

Dziś głównym punktem dziedzińca górnego jest budynek poligraficzny, który zostanie rozebrany. W jego miejscu powstanie nowy obiekt. Będzie otoczony zielenią, a na placu pojawią się ławki i amfiteatralne schody, które posłużą jako miejsce spotkań dla studentów. W nowym budynku będą miały siedziby jednostki administracji UW, które zajmują się wsparciem kandydatów na studia oraz odpowiadają za obsługę obcokrajowców.

– Dziedziniec górny jest ostatnim wolnym miejscem na kampusie głównym, jakie wytworzy się po zburzeniu pawilonu poligraficznego – mówił Jerzy Pieszczurykow, kanclerz UW, w czasie ogłoszenia wyników konkursu na opracowanie architektoniczne. – Zadaliśmy państwu trudne zadanie. Nie spodziewaliśmy się, że wpłynie aż 30 prac, które w sposób nowatorski zaaranżują trudną przestrzeń. Emanowała z nich młodość i świeżość - podsumował.

Zobacz też materiały o planie przebudowy Muzeum Powstania Warszawskiego:

mp/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Majk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2019 14:42 ~Majk

  Czyżby zamierzali "wyeksmitować" rosnącą na placu magnolię?

 • Kleks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2019 11:46 ~Kleks

  Projekt niestety nie koresponduje z otoczeniem i przedstawia niską wartość artystyczną.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »