Informacje

24.09.2018 17:46 wyczekiwana inwestycja

"Zbudujemy przedłużenie Woronicza". Guział obiecuje, a wykonawca już wybrany

SERWISY:


- Już w przyszłym roku ta ulica będzie przedłużona - obiecywał na Woronicza kandydat na wiceprezydenta stolicy Piotr Guział.
Nie wspomniał jednak, że kilka tygodni temu wyłoniony w przetargu wykonawca przejął teren budowy. Nowy współpracownik Patryka Jakiego podkreślał fakt, że Hanna Gronkiewicz-Waltz obiecywała budowę tego ważnego łącznika jeszcze w 2006 roku.

W poniedziałek Guział zapowiedział, że jeśli Patryk Jaki zostanie prezydentem Warszawy, ulica Woronicza zostanie przedłużona o 900 metrów. - Już w przyszłym roku ta ulica będzie przedłużona, bo my potrafimy organizować przetargi, które dochodzą do skutku - podkreślił. I dodał, że inwestycja jest priorytetem dla "Mordoru" i Wyględowa, by odkorkować tę część miasta.

Podczas konferencji prasowej wielokrotnie przypominał, że decyzja o przedłużeniu Woronicza - na odcinku od ulicy Etiudy Rewolucyjnej do Żwirki i Wigury - "zapadła już dawno". Według niego, niewykonanie tej inwestycji jest przykładem "bezradności" władz Warszawy i prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

W podobnym tonie wypowiadał się rzecznik sztabu Partyka Jakiego Jacek Ozdoba. - Setki, tysiące ludzi codziennie w warunkach, które naprawdę nie powinny mieć miejsca, docierają do pracy, a obietnica przedłużenia jednej z najistotniejszych na Mokotowie ulic, ulicy Woronicza dalej jest nierealizowana. Władze dzielnicy i władze miasta są po prostu nieudolne - ocenił.

Wykonawca wybrany, ruszyła budowa

Poniedziałkowa konferencja prasowa została zorganizowana w miejscu, gdzie powinno powstać przedłużenie. Choć obaj panowie krytykowali poczynania obecnych władz miasta, ani słowem nie odnieśli się do tego, że za ich plecami jest już wygrodzony plac budowy i stoją ciężarówki. Po publikacji tekstu Piotr Guział zwrócił nam uwagę, że to budowa hotelu. Faktycznie, taki obiekt ma powstać w bezpośrednim sąsiedztwie przyszłej drogi.

Jak przekazała nam rzeczniczka mokotowskiego urzędu dzielnicy, umowa z wykonawcą została podpisana 21 sierpnia. - Został już zatwierdzony projekt tymczasowej organizacji ruchu. Teren został przekazany wykonawcy. Trwają prace związane z wycinką drzew i przygotowaniem terenu - wyjaśniła Monika Chrobak- Budzińska. Dodała też, że koszt budowy przedłużenia wyniesie 14,5 miliona złotych, a dzielnica musiała do tego przedsięwzięcia dołożyć 2,5 miliona złotych, ponieważ "najtańsza oferta złożona w przetargu przekraczała zakładany budżet".

Zgodnie z umową wykonawca ma ukończyć prace w połowie 2020 roku.

Długo wyczekiwana inwestycja

Sprawa ciągnie się od lat. Już w 2011 roku napisaliśmy, że w pracowni Dawos powstała koncepcja połączenia Mokotowa z Ochotą. Potem opisywaliśmy protesty mieszkańców Wyględowa, którzy mieli dość rosnącej liczby samochodów pod ich oknami. W godzinach szczytu ruch w tej okolicy generują głównie pracownicy zagłębia biurowego na Służewcu Przemysłowym. W proteście mieszkańcy blokowali ulicę.

Wydawało się, że w 2015 roku dopięli swego. Ratusz ogłosił, że do 2018 za 25 milionów złotych (wliczając wykup ziemi) ulica zostanie przedłużona. Radość na Wyględowie była jednak przedwczesna. Urzędnicy uznali, że potrzebna jest kolejna kompleksowa analiza, która odpowie, jak poprawić układ drogowy w tej części Mokotowa. Drobiazgowy dokument opracowany przez TransEko obejmował szerszy obszar: między ulicami Marynarską, Wołoską, Racławicką i Żwirki i Wigury. Jego autorzy jako priorytet wskazali... przedłużenie Woronicza do Żwirki i Wigury.

Ostatecznie pozwolenie na inwestycję urzędnicy uzyskali dopiero pod koniec 2017 roku. Przetarg ogłoszono w kwietniu 2018 roku, ale w maju został unieważniony, ponieważ nikt nie złożył oferty. Dopiero przy drugim podejściu udało się znaleźć wykonawcę.

kk/PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Satyr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2018 21:50 ~Satyr

  Budowa hotelu swoją drogą a wycinki drzew pod ulicę już się dzieją oraz składowisko rur kanalizacyjnych. Coś się ruszyło, wreszcie.

 • juve

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2018 15:11 ~juve

  wstyd~wstyd

  Coś, co określiliście usłużnie jako budowa przedłużenia ul. Woronicza, jest w rzeczywistości budową... hotelu.

  a tak słyszałem, stawiają nowy hotel CR7

 • takietam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2018 15:07 ~takietam

  karol~karol

  Pan Guział z Jakim jak się wezmą za Stolicę to niech nas mają w opiece wszelkie możliwe siły!! Bo nie wiadomo co z tego wyniknie! Vide Ursynów!!!

  dlaczego? codziennie będą coś otwierać, CNK, trasę WZ, stację metra Świętokrzyska, most Marii Skłodowskiej-Curie - będzie się działo i ksiądz z kropidłem będzie miał co robić...

 • Krzysiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2018 14:38 ~Krzysiek

  Ale przecież na to się od dekady nie zgadzają mieszkańcy - dwa lub trzy referenda położyły temat.
  To co on może sobie obiecywać???
  Niech pójdzie na paradę równości a potem uściśnie dłoń Narodowcom - politykierzy od siedmiu boleści co powiedzą wszystko co chce słyszeć gawiedź

 • wstyd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2018 14:10 ~wstyd

  Coś, co określiliście usłużnie jako budowa przedłużenia ul. Woronicza, jest w rzeczywistości budową... hotelu.

 • DarGor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2018 13:50 ~DarGor

  Ciekawe kiedy Jaki z Guziałem obiecają otwarcie trasy WZ oraz budowę Mostu Północnego?

 • j23

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2018 13:05 ~j23

  Pan Guzial ma ostatnio powazne problemy z pamiecia. Ja bym na jego miejscu zglosil sie do neurologa

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2018 12:31 ~karol

  Pan Guział z Jakim jak się wezmą za Stolicę to niech nas mają w opiece wszelkie możliwe siły!! Bo nie wiadomo co z tego wyniknie! Vide Ursynów!!!

 • Antek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2018 12:10 ~Antek  wkurzony~wkurzony

  Tak pani HGW buduje że za dwa lata by tego krótkiego odcinka nie otworzyli.
  Marynarską już remontują dwa i pół roku !
  Niech te rządy Po w stolicy się zakończą bo patrzeć na to nie można w spokoju !
  takietam~takietam

  na marynarskiej dużym problemem były niezinwentaryzowane kable pod jezdnią - również jakieś tajne, które trzeba było uzgadniać ze służbami 3 literowymi - to siłą rzeczy się trochę ciągnęło.

  chłopek małorolny~chłopek małorolny

  Taaak, jaaasne. Kable niezinwentaryzowane. Krew od razu. ;)
  A co do Woronicza, to od 2006 udało im się ogrodzić teren i wjechać ciężarówką. I akurat tak przed wyborami. Niezłe tempo i timing. ;)


  Tak, kable nie figurujące na planie, bo komuś nie chciało się robić powykonawczej. Firma przeprowadzająca remont niczemu winna, tym bardziej, że kable odkryto zaraz przed sezonem grzewczym i trzeba było czekać do maja.

  Skoro nie znasz się na budowlance, to po co się wypowiadasz?

 • caracale

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2018 11:47 ~caracale

  lol - kończ człowieku kończ

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »