Informacje

15.02.2018 21:42 1308 inwestycji i remontów

Zbudują, wyremontują, posadzą. Inwestycyjne plany na 2018

SERWISY:


Nowe chodniki, drogi rowerowe, oświetlenie, bezpieczniejsza organizacja ruchu i dużo zieleni. Na ten rok warszawski ratusz zaplanował w sumie 1308 remontów i większych inwestycji, którymi postanowił się pochwalić.

W tegorocznych planach remontowych ważną rolę odegra powołany niedawno Zarządu Zieleni. Na ulicach m. in. Marszałkowskiej, Chałubińskiego, alei Jana Pawła, Puławskiej, Ostrobramskiej, Przyczółkowej, Wał Miedzeszyński, alei Wilanowskiej, Towarowej zostaną posadzone nowe drzewa i krzewy.

Jak informuje ratusz, zakończył się pierwszy etap konsultacji społecznych, dzięki którym proponowane miejsca zasadzeń zostaną sprawdzone pod względem możliwych kolizji z innymi inwestycjami, zwłaszcza sieciami podziemnymi.

Kolektory, obwodnica, druga linia metra

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji rozpocznie w tym roku realizację dwóch dużych przedsięwzięć współfinansowanych ze środków unijnych. Zostanie wybudowany kolektor ściekowy C Bis do Pruszkowa, który będzie biegł m.in. wzdłuż alei Krakowskiej. Ponadto zmodernizowany zostanie kolektor Burakowskiego, z zastosowaniem technologii po raz pierwszy stosowanej w Polsce. Polega ona na wprowadzeniu do kanału półkolistych segmentów, które po połączeniu przy pomocy szczelnych kołnierzy utworzą samonośny moduł. Odnowiony kolektor będzie "magazynem" wody w czasie ulewnych deszczy co pozwoli ograniczać występowanie podtopień i zalewisk. Prace prowadzone wzdłuż ulic Marymonckiej i Słowackiego od mostu Skłodowskiej-Curie do ulicy księdza Popiełuszki nie będą powodowały utrudnień w ruchu drogowym - zapewniają urzędnicy.

Do 2023 roku MPWiK deklaruje, że wybuduje jeszcze m.in. trzy kolektory retencyjno-tranzytowe: Wiślany, Lindego-Bis oraz Mokotowski Bis.

W tym roku kontynuowana będzie budowa Południowej Obwodnicy Warszawy, czyli drogi ekspresowej S2, której inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Rozpocznie się także budowa tunelu wzdłuż ulicy Płaskowickiej i węzła z Przyczółkową. W tym czasie zostanie wytyczona tymczasowa jezdnia omijająca plac budowy. Podobne rozwiązanie zostało zastosowane pod koniec ubiegłego roku na budowie węzła z Wałem Miedzeszyński. Utrudnienia w ruchu będą natomiast wiązały się z budową węzła z ulicą Patriotów.

Przygotowywany projekt zmienionej organizacji ruchu przewiduje zamknięcie w pierwszej kolejności wschodniej jezdni ulicy Patriotów i wytyczenie lokalnego objazdu tymczasową drogą przez plac budowy (a następnie gotowym już wiaduktem w ciągu ulicy Zabawnej). Planowany termin zakończenia całej inwestycji to trzeci kwartał 2020 roku.

Jak zapowiada ratusz, największą inwestycją, która będzie kontynuowana w tym roku jest rozbudowa drugiej linii metra. W tej chwili trwa budowa sześciu stacji – trzech na Pradze-Północ i Targówku (C18 Trocka, C17 Targówek, C16 Szwedzka) oraz trzech na Woli (C6 Płocka , C7 Młynów i C8 Księcia Janusza).

Tramwajem pojedziemy dalej i szybciej

Z kolej tramwajarze planują zmodernizować trasę na Puławskiej pomiędzy Malczewskiego a Madalińskiego. Będzie również kontynuowana modernizacja Jagiellońskiej, od ronda Starzyńskiego do pętli Żerań. Na sprawniejszy ruch tramwajów mają wpływ priorytety tramwajowe na skrzyżowaniach, które mają zostać wprowadzone na Woronicza i Wołoskiej, Radiowej i Dywizjonu 303, w alei Jana Pawła II, alei Solidarności, Okopowej i Towarowej.

Tramwaje Warszawskie zapowiadają budowę nowych tras tramwajowych. W trakcie przygotowań są trzy projekty, współfinansowane przez Unię Europejską, które będą prowadzone w sześciu dzielnicach. To budowa około 30 kilometrów nowych torów - do Wilanowa, na Gocław i na Kasprzaka. Spółka planuje w tym roku ogłosić przetargi na opracowanie projektów budowlanych i przygotowanie zgód i pozwoleń na te inwestycje. Chce także poszukać wykonawcy nowej zajezdni na Annopolu.

Na inwestycje drogowe prowadzone przez Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych radni przeznaczyli prawie 400 mln złotych. Jak zapowiadają, kontynuowane będą wcześniej rozpoczęte budowy, m.in. Marsa i Żołnierskiej, Marynarskiej, Łodygowej, Gandhi, Lazurowej, Głębockiej, alei Polski Walczącej (Czerniakowskiej bis), kładki nad Płowiecką. Ratusz deklaruje, że większość z nich zakończy się w tym roku. Rozpocznie się ponadto przebudowa Traktu Lubelskiego, od Zwoleńskiej do Borowieckiej, a także skrzyżowania ulic: Grójeckiej, Harfowej i Racławickiej.

Mają powstać nowe ścieżki rowerowe wzdłuż ciągu ulic Leszno i Górczewska oraz wzdłuż Anielewicza.
Zarząd szykuje także kilka nowych przedsięwzięć. W tym roku planowane jest podpisanie umowy na zaprojektowanie i wybudowanie kładki pieszo-rowerowej łączącej Park Kępa Potocka z terenami Pasa Nadwiślańskiego.

Na drugą połowę tego roku planowane jest podpisanie umowy na przebudowę Wału Miedzeszyńskiego, które będzie połączenie z budowaną Południową Obwodnicą Warszawy. Nowa droga o długości około jednego kilometra, będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu oraz jezdnie lokalne, chodniki i drogi rowerowe.

Także jesienią zawarta będzie umowa na przebudowę Wybrzeża Szczecińskiego i Wybrzeża Helskiego na odcinku ponad dwóch kilometrów, od Okrzei do mostu Gdańskiego. W ramach umowy zostanie wybudowana jezdnia o trzech pasach ruchu. Dwa z nich będą prowadziły na północ, jeden na południe. Oprócz tego planowane jest budowa chodników i dróg rowerowych powiązanych ze ścieżką rekreacyjną nad Wisłą.

Nowa kładka i weekendowe frezowanki

Nad kanałem przy wejściu do Portu Praskiego powstanie kładka pieszo-rowerowa. Ważną częścią tej inwestycji jest budowa zapór przeciwpowodziowych. Przed końcem roku przewidziano podpisanie umowy na budowę wind przy moście Poniatowskiego. Cztery zewnętrzne konstrukcje zlokalizowane będą przy Wybrzeżu Kościuszkowskim, a przy ul. Solec i przy stacji PKP Powiśle po dwie w istniejących wieżycach mostu.

W tym roku kontynuowany będzie program poprawy jakości dróg nieutwardzonych. Teraz trwa weryfikacja wniosków dzielnic, w kwietniu mają rozpocząć się pierwsze prace. Zajmie się nimi Zakład Remontów i Konserwacji Dróg.

Zarząd Dróg Miejskich zaplanował zarówno weekendowe frezowania, jak i większe przebudowy ulic, obejmujące remonty chodników, naprawę podbudowy i zmiany poprawiające bezpieczeństwo ruchu. Na kilku ulicach zaświecą nowe latarnie, będą też nowe sygnalizacje świetlne na niebezpiecznych skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych. Ten rok to także kolejne aktywne przejścia dla pieszych i nowe, kompleksowe prace w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Poszukiwani są wykonawców remontów 11 ulic, m.in. Powsińskiej, Bolesława Czecha i Traktu Brzeskiego, Odyńca, Podleśnej. Lista ulic nie jest jeszcze zamknięta - może się jeszcze zmienić w zależności od posiadanych środków i niezbędnego zakresu prac.

ZDM zapowiada, że wybuduje nową sygnalizację świetlną w kilkudziesięciu miejscach. Remont oświetlenia planowany jest na takich ulicach jak Bliska, Jagiellońska, Stawki, Bartnicza i Wyszogrodzka. Planowane jest doświetlenie około 350 przejść dla pieszych.

Nowa Miodowa i plac Krasińskich

Kontynuowany będzie kompleksowy remont ulicy Miodowej i placu Krasińskich. Dużym przedsięwzięciem będzie remont tzw. obwodnicy Targówka, czyli ulic Ossowskiego, Handlowej i Myszkowskiej. Ratusz zapowiada, że jeszcze w tym roku mieszkańcy będą mogli spacerować po nowych chodnikach, będą drogi rowerowe, nowe oświetlenie, bezpieczniejsza organizacja ruchu. I dużo zieleni -  211 nowych drzew: głównie klony, jesiony, graby i brzozy oraz w sumie 28 tysięcy krzewów tawuły, śnieguliczki, róży, forsycji, pięciorników i innych gatunków.

O inwestycjach i remontach piszemy często na tvnwarszawa.pl:

bb/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2018 11:36 ~Adam

  Marian~Marian

  Pod rządami HGW i Puszczalskiego inwestycje drogowe kojrzą mi się jedynie ze zwężaniem i blokowaniem. Żadnych pozytywnych odczuć. Kiedy w końcu PIS przejmie to bagno?


  Weź leki

 • Marian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2018 13:40 ~Marian

  Pod rządami HGW i Puszczalskiego inwestycje drogowe kojrzą mi się jedynie ze zwężaniem i blokowaniem. Żadnych pozytywnych odczuć. Kiedy w końcu PIS przejmie to bagno?

 • Eliot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2018 07:57 ~Eliot

  Zbudują, wyremontują, a potem posadzą tych co zbudowali.

 • chesterdb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2018 23:00 ~chesterdb  warszawiak~warszawiak

  Czyli dalsze dewastowanie Warszawy!
  chesterdb~chesterdb

  Nie no oczywiście nic nie robić panie głupiomądry. Najlepiej jakby było tak jak 50 lat temu.

  warszawiak~warszawiak

  Najlepiej nie robić ze Stolicy prowincjonalnego LUNAPARKU, panie mądrogłupi, a jeśli robić, to coś Z SENSEM!

  Szkoda, że nie napiszesz czegoś z sensem i nie podasz jakie wg ciebie inwestycje są dobre. Nie wiem jak wygląda prowincjonalny lunapark, bo nigdy takiego nie widziałem, więc napisz wysokiej klasy specjalisto co te inwestycje mają z prowincjonalnym lunaparkiem wspólnego. Żałośni są ludkowie, którzy krytykują dla samej krytyki.

 • kierowca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2018 20:43 ~kierowca  kierowca~kierowca

  Planowana jest przebudowa skrzyżowania Grójeckiej, Harfowej i Racławickiej, a kiedy ruszy wreszcie rozbudowa Racławickiej, aby pociągnąć jezdnię od Żwirek do Grójeckiej? Przecież po południu Korotyńskiego i Dickensa nie da się przejechać.
  stonka~stonka

  Masz na myśli trasę NS? Z tego co kojarzę to ta inwestycja wypadła z planów finansowych miasta do 2042r.
  qwerty~qwerty


  Nie, to dwie różne inwestycje. Jedna to budowa racławickiej do grójeckiej. A trasa NS ma byc od węzła Marynarska i dalej wzdłuż torów, przez zachodnie dzielnice do nowej wylotówki na Gdańsk. Nic nie wypadło, niestety przez hgw jest ciagle odkładane.

  Zgadza się, to dwie różne inwestycje, tylko że trasa NS jest w gestii GDDKiA (i znając podejście rządu mogę tego nie doczekać), a przedłużenie Racławickiej w gestii miasta. Biorąc pod uwagę, że Pani Prezydent potrafi miesięcznie wydać 50 tys. zł za telefony, może dałoby się trochę oszczędzić na wydatkach administracyjnych, a nadwyżkę przeznaczyć na rozbudowę Racławickiej?

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2018 20:10 ~warszawiak


  warszawiak~warszawiak

  Czyli dalsze dewastowanie Warszawy!
  chesterdb~chesterdb

  Nie no oczywiście nic nie robić panie głupiomądry. Najlepiej jakby było tak jak 50 lat temu.


  Najlepiej nie robić ze Stolicy prowincjonalnego LUNAPARKU, panie mądrogłupi, a jeśli robić, to coś Z SENSEM!

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2018 19:53 ~qwerty


  kierowca~kierowca

  Planowana jest przebudowa skrzyżowania Grójeckiej, Harfowej i Racławickiej, a kiedy ruszy wreszcie rozbudowa Racławickiej, aby pociągnąć jezdnię od Żwirek do Grójeckiej? Przecież po południu Korotyńskiego i Dickensa nie da się przejechać.
  stonka~stonka

  Masz na myśli trasę NS? Z tego co kojarzę to ta inwestycja wypadła z planów finansowych miasta do 2042r.


  Nie, to dwie różne inwestycje. Jedna to budowa racławickiej do grójeckiej. A trasa NS ma byc od węzła Marynarska i dalej wzdłuż torów, przez zachodnie dzielnice do nowej wylotówki na Gdańsk. Nic nie wypadło, niestety przez hgw jest ciagle odkładane.

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2018 16:12 ~stonka

  kierowca~kierowca

  Planowana jest przebudowa skrzyżowania Grójeckiej, Harfowej i Racławickiej, a kiedy ruszy wreszcie rozbudowa Racławickiej, aby pociągnąć jezdnię od Żwirek do Grójeckiej? Przecież po południu Korotyńskiego i Dickensa nie da się przejechać.

  Masz na myśli trasę NS? Z tego co kojarzę to ta inwestycja wypadła z planów finansowych miasta do 2042r.

 • msg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2018 14:15 ~msg

  Chodziło o linię kolejową 447 a nie 477 chyba.

 • Ziutam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2018 14:03 ~Ziutam

  BUJDA NA RESORACH. Na 2017 była w rozpisce ul. Gościniec w Starej Miłosnej.... NIC nie tknęli a na interwencję w tym temacie dostałam w odpowiedzi "Że nie jest przewidziany remont w 2018" - NIE bo już była!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »