Informacje

13.03.2012 16:29 TAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ NOWY NORBLIN

Zbudują szklane biurowce
nad zabytkową fabryką

SERWISY:

Industrialne ruiny fabryki Norblina na pograniczu Woli i Śródmieściu niemal znikną pod szklanymi biurowcami. Wciąż będą jednak dostępne dla mieszkańców Warszawy. Taką wizję roztacza inwestor, który jeszcze w tym roku chce zacząć prace budowlane.

Fabryka na rogu Żelaznej i Prostej to dziś obraz nędzy i rozpaczy: walące się hale i resztki dawnych zakładów, których złomiarze nie rozkradli tylko dlatego, że kompleks jest ogrodzony i pilnowany. Wciąż pokutują tu nieliczne biura, dogorywa teatr Scena Prezentacje, którego publiczność musi na przedstawienia zabierać kalosze. W labiryncie wąskich uliczek i przesmyków znaleźć można zarówno ciekawe przykłady industrialnej architektury, jak i całkiem współczesne szopy i baraki. Te ostatnie zaczną znikać w ciągu kilku tygodni. Na terenie zakładów Norblina zacznie się bowiem realizacja gigantycznego kompleksu biurowo-handlowego, który ma ożywić tę część miasta.

Jak w Hamburgu i Madrycie

Ambitny projekt jest przygotowywany przez firmę PRC Architekci, znaną m.in. z projektu hotelu Le Regina na Nowym Mieście czy  biurowca Liberty Corner na rogu Mysiej i Brackiej. Zakłada zachowanie kilkunastu zabytkowych budynków na terenie Norblina i nadbudowanie części z nich nowoczesnymi biurowcami.

- W doktrynie konserwatorskiej odchodzi się dziś od pastiszu i udawania historycznej architektury. Stawia się raczej na dialog starego z nowym - przekonuje Igor Galas z PRC. Przy pracy wzorował się m.in. na radykalnych projektach szwajcarskiej pracowni Herzog & de Meuron, takich jak Caixa Forum w Madrycie czy Filharmonia w Hamburgu. Tak jak tam, w Norblinie zabytkowe budynki mają stać się podstawą dla zupełnie nowych kubatur.

Zabytkowe hale zostaną wkomponowane w partery biurowców, a istniejące przejścia między nimi przekryją szklane dachy. To przy nich ulokować mają się sklepy.

Z biobazarem i muzeum

Dla warszawiaków istotniejsze mogą się okazać jednak plany dotyczące tej części fabryki, która nie zostanie nadbudowa. Równolegle do poszerzonej ulic Prostej, na osi bramy od strony Żelaznej ma powstać ulica handlowa z kawiarniami i restauracjami.  Ma być otwarta 24 godziny na dobę. W tej części planowany jest m.in. podziemny, automatyczny parking na setkę rowerów. Znajdzie się też miejsce dla Otwartego Muzeum Dawnej Fabryki Norblina. Jego projekt zakłada m.in. wyeksponowanie torów, które wiją się po całym ternie i prezentację dawnych maszyn w oryginalnych lokalizacjach.

- Chcemy odtworzyć ciąg technologiczny dawnej fabryki, a także przygotować ścieżki edukacyjne poświęcone związanym z nią ludziom i samej produkcji. To zakład o niezwykle bogatej historii - przekonuje Artur Setniewski z fundacji, która odpowiada za koncepcję muzeum.

Koszt jego stworzenia pokryje deweloper, który udostępni m.in. część budynków od strony ulicy Prostej. Tam, gdzie poszerzenie ulicy będzie wymagało ich częściowej rozbiórki, powstaną szklane elewacje, zza których widać będzie stare maszyny. Z fabryki nie zniknie też cieszący się dużą popularnością biobazar. Co więcej, zagości tu na stałe - inwestor chce na ten cel przeznaczyć dużą halę od strony ulicy Łuckiej.

Tu rozbiorą, tam przesuną

Inwestycja zacznie się od rozbiórki tego, co nie jest wpisane do rejestru zabytków. Capital Park kończy właśnie uzgadniać szczegóły projektu z konserwatorem zabytków i ma nadzieję, że jeszcze w tym roku dostanie pozwolenie na budowę. - Projekt jest w ratuszu dobrze znany, bo od trzech lat uzgadniamy każdy detal, więc nie przewidujemy opóźnień - zapewnia kierująca projektem Kinga Nowakowska.

Jeśli te plany się powiodą, budowa zacznie się na początku 2013 roku. Najpierw pod częścią fabryki, która nie jest zabytkowa, powstanie trzypoziomowy parking podziemny na 700 samochodów. Dopiero potem zacznie się rewitalizacja zabytkowych hal. W ich murach ukryte zostaną też słupy, na których oprze się konstrukcja biurowców.

Pierwszy raz od wielu lat Warszawa będzie świadkiem przesuwania budynku. Teatr Scena Prezentacje zostanie "odstawiony" na bok i wróci na swoje miejsce, gdy pod nim gotowa będzie płyta fundamentowa.

Koszt całej inwestycji szacowany jest na 500 milionów złotych. Biura zajmą około 39 tysięcy metrów kwadratowych, a powierzchnia usługowa - 22 tysiące. Capital Park będzie szukał źródeł finansowania projektu z pozwoleniem na budowę w ręku. Jak zapewniają przedstawiciele firmy, już teraz zgłaszają się do niej potencjalni najemcy. Ze względu na skomplikowaną technologię, inwestycji nie da się podzielić na etapy. Całość ma być gotowa w 2015 roku.

Karol Kobos

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Ania

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2012 00:09 ~Ania

  Coś pięknego :)

 • Marcin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2012 22:21 ~Marcin

  http://www.archirama.pl/panorama/archibomba/biurowiec-w-norblinie-czyli-rewitalizacja-fabryki-norblina,13_1373.html

 • Gorzkiewski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2012 16:33 ~Gorzkiewski

  Nie uda się... :] Albo nie uda się uratować Norblin albo/i nie uda się wybudować biurowiec... :]

 • ABC

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2012 16:31 ~ABC

  Fabryka Norblina to zabytek!
  Ciekawe co będzie dalej? "Obudują" / zabudują szkłem jakiś pałacyk?
  Czyli, jeśli zabytku nie można wyburzyć, to trzeba go zabudować. To jakiś obłęd. :(
  Czy wysokie biurowce muszą być stawiane w centrum miasta?

 • Warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2012 14:34 ~Warszawianka

  Ludzie NIEEE!!! Bedzie jak PASTA pomiedzy biurowym badziewiem.

 • wujcio zbujcio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2012 14:29 ~wujcio zbujcio

  Budynek JVConstruction robi gorsze wrażenie niż ruiny Norblina. W architekturze takie konstrukcje określa się jako "kupa z pawiem".

  Czy nie można by zacząć od wyburzenia JVConstruction? Bardziej syfiastej architektury nie ma w całej Europie.

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2012 11:42 ~Tomek

  Dla mnie super, w końcu zabieramy się za ogarnianie "Woli Śródmiejskiej", ktora wygląda tragicznie. Będzie bardzo fajnie.

 • MBS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2012 11:25 ~MBS

  Super! Z rozmachem i fantazją.
  Jestem za.

 • nexo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2012 08:40 ~nexo

  Kolejna szklana kupa i kolejna historyczna zabudowa zniszczona. Oceleje trochę frontów, ot warszawski autentyzm.

  Że też jeszcze nie odwidziały się ludkom te szklano-aluminiowe tandetne koszmarki...

 • rasibus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2012 08:12 ~rasibus

  Projekt bardzo mi sie podoba, ale czy dobrze widze ze ktos wpadl na barbarzynski pomysl zburzenia Muru wzdluz luckiej? Czego nazizm, komunizm, dorżnie kapitalizm.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »