Informacje

25.11.2014 09:03 inwestycja na Golędzinowie

Zbudują ekopawilon nad Wisłą.
Ruszył konkurs na koncepcję

Ruszył konkurs na opracowanie koncepcję nowego pawilonu edukacyjno-rekreacyjnego nad Wisłą. Główną funkcją obiektu, który powstanie na Golędzinowie na Pradze Północ będzie przybliżenie warszawiakom ekosystemu rzeki.

 

Pawilon LIFE+ położony będzie przy ul. Wybrzeże Puckie (w pobliżu skrzyżowania z ul. Wybrzeże Helskie, po północnej stronie mostu Gdańskiego). Budynek ma pełnić rolę ośrodka edukacji na temat ekosystemu Wisły.

- Preferowane będą rozwiązania o wysokich walorach estetycznych przy równoczesnym uwzględnieniu rozwiązań proekologicznych i przyjaznych dla środowiska naturalnego - mówi Tomasz Demiańczuk ze stołecznego ratusza.

Obok polana rekreacyjna

Jak zapowiada ratusz, oferta edukacyjna kierowana będzie głównie do grup zorganizowanych, jednakże pawilon otwarty będzie również dla indywidualnych zwiedzających. Obok pawilonu ma powstać także polana rekreacyjna przeznaczona m.in. do prowadzenia zajęć w terenie.

– Pawilon Life+ na praskim brzegu Wisły, będzie pełnił rolę nie tylko punktu szkolnej edukacji przyrodniczej, ale również miejsca integracji pokoleń. Mam nadzieję, że obiekt ten będzie chętnie uczęszczany przez rodziców z dziećmi i dziadków z wnuczkami. Atrakcyjne położenie pawilonu, na początku promenady na Wale Golędzinowskim, powinno sprzyjać m.in. rodzinnym spacerom ornitologicznym – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Ptasi program

Pawilon realizowany będzie w ramach projektu LIFE+ "Ochrona siedlisk kluczowych gatunków ptaków Dolin Środkowej Wisły w warunkach intensywnej presji aglomeracji warszawskiej". Dotychczas w jego ramach udało się m.in.: wybudować trzy wyspy – sztuczne siedlisk lęgowych, stworzyć aplikację na smartfomy i tablety umożliwiającą identyfikację 30 gatunków ptaków oraz wykonać oznakowanie ptasich siedlisk na terenie rezerwatów: Ławice Kiełpińskie, Wyspy Zawadowskie oraz Wyspy Świderskie.


Tak latem sprzątano brzegi Wisły:

jb/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mieszkanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2014 21:44 ~mieszkanka

  Mieszkam na osiedlu na Golędzinowie.Kiedyś były dzikie działki.Pani Prezydent zlikwidowała.Wycięli krzaki,drzewa itd....Aż żal było patrzeć na uciekające zwierzęta,łosie,sarny,jeże błakały się po osiedlu.Żałuję że zdjęć nie robiłam.Siedliska bażantów też zlikwidowane.Najlepiej wyciąć wszystko w pień!!!Zrobić kolejną pijalnię,gdzie będą waliły tabuny ludzi.Zlikwidować ciszę i spokój i męczyć naturę spalinami!!!
  Może tak na Rondzie Starzyńskiego zlikwidować to menelstwo i szczury i brud dookoła.Te pseudo-kebaby!!!Bezdomnych z przystanków pozgarniać żeby było gdzie usiąść i w spokoju na tramwaj poczekać!!Same absurdy!!!Tragedia!!!

 • golędzinianin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2014 21:22 ~golędzinianin

  A niech sobie Pani zrobi ten eco pawilon przy moście Grota. Jest tam dużo więcej miejsca i przestrzeni. W tym miejscu Wyb. Helskie znowu stanie - tym razem przez samochody z budowy. Przy Grota budowa może trwać nawet i 10 lat i nikomu nie będzie wadzić. Mieszkańcy okolic Ronda Starzyńskiego (i nie tylko) naprawdę cieszą się z tej nielicznej już miejskiej strefy ciszy i spokoju. JESZCZE RAZ ZAPRASZAM W OKOLICE MOSTU GROTA, DZIĘKUJĄC ZA ZROZUMIENIE.

 • jaro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2014 15:04 ~jaro

  Kr1~Kr1

  Sztuczne wyspy w Warszawie to sprawa kontrowersyjna i dyskutowana od dawna w środowisku ornitologów. Aplikacja na smartfony... bo ja wiem czy taka potrzebna? Ale oznakowanie rezerwatów to ściema. Przemek Pasek z JaWisła od lat znakuje rezerwaty i jakoś nie trąbi o tym w prasie.
  Ja bym zapytał Przemka czy to przypadkiem nie jest jego projekt. Nasza miłościwie panująca wraz z kol. Piwowarskim lubią się podpiąć pod cudzy pomysł, a często gęsto go w perfidny sposób przejąć. Ja np. składając swój projekt musiałem podpisać zrzeczenie się praw autorskich. To jedyna możliwość jego rozpatrzenia przez m.st. Warszawa.

 • zwawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2014 12:46 ~zwawy

  O, już się zaczyna niszczenie naturalnego praskiego brzegu Wisły. A "ekopawilon" to nazwa dla ogłupienia ludzi. Sprzątać po HGW będą pokolenia. Mamy jeszcze parę dni, by temu zapobiec.

 • sew

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2014 11:55 ~sew

  pewnie kolejna inwestycja nie że komus potrzebna tylko robina pod dofinansowanie unijne. taaa bilety w góre, nie ma kasy jezdzić ale kolejny pawilonik sobie strzelimy a co, podatnicy zapłacą..

 • Kr1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2014 11:26 ~Kr1

  Sztuczne wyspy w Warszawie to sprawa kontrowersyjna i dyskutowana od dawna w środowisku ornitologów. Aplikacja na smartfony... bo ja wiem czy taka potrzebna? Ale oznakowanie rezerwatów to ściema. Przemek Pasek z JaWisła od lat znakuje rezerwaty i jakoś nie trąbi o tym w prasie.

 • Wawka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2014 11:18 ~Wawka

  Skoro to ma być eko pawilon to należy zbudować mini hydroelektrownię, która zapewni mu funkcjonowanie.

 • Mus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2014 10:37 ~Mus

  A po co komu eko-pawilon? Moze lepiej dosadzic troche drzew i krzewow dla ptakow i ekologia bedzie w naturze!

 • Arch_design

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2014 10:35 ~Arch_design

  Gdzie mozna znalezc jakies informacje dotyczace konkursu ?

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2014 10:21 ~karol

  wyspy zawadowskie to ten obecny poligon dla quadowców?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »