Informacje

24.10.2013 17:26 Zobacz wizualizacje

Zbudują biurowiec
u stóp Kolumny Zygmunta

SERWISY:


Rusza budowa biurowca przy ul. Senatorskiej, tuż obok placu Zamkowego. Inwestycja będzie wymagała częściowej rozbiórki kamienicy przy Podwalu. Projekt zaakceptował konserwator zabytków.

Budynek stanie w miejscu, które w ostatnich latach pełniło funkcję parkingu. Dopełni pierzeję ul. Senatorskiej. Teren został już ogrodzony, wcześniej wycięto drzewa.

- Przy projektowaniu budynku nadrzędnym celem było oddanie szacunku do otaczającej go zabudowy, przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności oraz nowoczesnych rozwiązań – zapewnia Maksymilian Marcinkowski, prezes spółki Senatorska Investment.

30 miesięcy konsultacji

Jak zapewnia inwestor, ze względu na wyjątkowe otoczenie wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO Starego Miasta, konsultacje z konserwatorem zabytków trwały 2,5 roku.

- W lutym 2012 roku stołeczny konserwator zabytków wydał pozwolenie na realizację nowego budynku w rejonie ul. Senatorska, Miodowa i Podwale wraz z przebudową istniejącego budynku przy ul. Podwale 1, który nie jest zabytkiem. Zabudowa pierzei została oceniona przez biegłego rzeczoznawcę ministerstwa kultury, który złożył korektę przedstawionego projektu. Najważniejsza dotyczyła zmiany ukształtowania dachów narożnych. Ta zmian została przez inwestora naniesiona – informuje Magdalena Łań z biura prasowego ratusza.

Rozbiorą samowolę

Budowa będzie wymagała częściowej rozbiórki kamienicy, na rogu Podwala i Senatorskiej. Wiadomość o tym dwa tygodnie temu obiegła internet i wywołała niemałe kontrowersje. Okazało się jednak budynek nie jest zabytkiem - powstał w 1980 roku i w dodatku był... samowolą budowlaną.

- Według informacji uzyskanych w biurze konserwatora budynek ten został zbudowany bez zachowania jakichkolwiek standardów konserwatorskich. To jest atrapa zabytku - przekonuje Magdalen Łań i dodaje, że zabudowa działki była rozważana już na etapie odbudowy Starego Miasta przez Biuro Odbudowy Stolicy.

Projekt z niemieckiej pracowni

Nowy budynek zaprojektowali architekci z niemieckiej pracowni RKW Rhode Kellermann Wawrowsky.

Całkowita powierzchnia inwestycji to 9 500 m kw. Część usługowa będzie zlokalizowana na parterze i zajmie 1640 m kw. Przestrzeń biurowa znajdzie się na trzech wyższych kondygnacjach. Dwa poziomy pod ziemią znajdzie się miejsce na parking dla 27 samochodów.

Zakończenie budowy i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie planowane jest w pierwszym kwartale 2015 roku

bako/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Iw57

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2013 14:46 ~Iw57

  Powinnam coś brzydkiego napisać, ale mnie mama nauczyła kultury ..... kto maczał w tym paluchy może jeszcze wesołe miasteczko zrobią u stup kolumny Zygmunta, żeby mu powiedzieć, jakich mamy nie mądrych ludzi w tym ..... Resztę sami sobie dopiszcie lub dopowiedzcie.

 • ajaj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2013 17:57 ~ajaj

  Ciekawe czy znajdą związek ze sprawą jaką ma u prokuratora wojewódzki konserwator R. Nadolny i jego prawa ręka S. Toefiluk. Podobno ułatwiali życie dewloperom, odmawiając wpisów do rejestrów zabytków kamienic, które deweloperzy zamierzali zburzyć.

 • kupiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2013 12:28 ~kupiec

  hahaha te witryny na parterze jak w centrum handlowym. hahahaha.... ale jaja... Bardzo piękny i nowoczesny projekt, ile można znosić te starocia architektoniczne w sercu starówki !!!

 • warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2013 17:51 ~warszawianka

  Okropny projekt, bez wyczucia - prosze o wstrzymanie budowy!

 • robert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2013 12:43 ~robert

  nie wiem po co ten płacz... na starowce juz od 70 lat nie ma żadnego orginalnego zabytku - to co widzimy to makiety i kopie...

 • ppp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2013 12:41 ~ppp

  Śliczny budynek w sam raz na market na parterze... biedronka lub tesco :)

 • warszawianka_starówka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.11.2013 18:45 ~warszawian…

  Hania nam właśnie pokazuje swoje pomysły na upiększanie Warszawy.
  Żałosne, jak Starówkę zamienia się w kolejny śmietnik, już jeden mamy w Centrum, gdzie nowoczesność miesza się z tradycją. Teraz przyszedł czas na Starówkę. Brawo dla Urzędników bez wyobraźni. W tym budynku nawet okna nie spełniają wymagań, nie są ze szprosami. Starówka ma coraz mniej miejsc parkingowych, co jest bardzo dużym jej mankamentem, a teraz będzie ich jeszcze mniej. Zabiera się je, nie dając nic w zamian. Mieszkam na Starym Mieście i wiem jaka to jest gehenna, w weekend nawet nie próbuję nigdzie wyjeżdżać bo wiem co mnie czeka po powrocie. Podwale to istna skarbonka dla Straży Miejskiej, tutaj mają okazję wykazać się "pilnowaniem porządku" każąc ludzi mandatami na każdym kroku. Bez tego parkingu będzie jeszcze gorzej. A z tą budowlą jeszcze brzydziej.

 • ted

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.10.2013 09:16 ~ted

  Plan Zarządzania Historycnym Centrum Warszawy (nie tylko Starówki ale i otuliny):

  http://zabytki.um.warszawa.pl/sites/zabytki.um.warszawa.pl/files/Plan%20Zarz%C4%85dzania%20Warszawa1.pdf

 • htz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2013 13:31 ~htz

  podoba mi się pomysł, ale pod budynkiem tylko 27 miejsc dla samochodów - mało. w zamian za takie pozwolenie niech wybudują 3 lub 4 poziomowy parking pod całym Placem Zamkowym na około 1000 pojazdów. Tych starych murów nikt chyba już nie będzie wydobywał na powierzchnię, bo i po co?. Taki sam parking marzy mi się pod Placem Zwycięstwa/obecnie Piłsuckiego/. Ludzie!-trzeba żyć!. Polecam wizytę w Lipsku gdzie pod głównym placem koło ''starówki'' takowy parking jest.

 • Elis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2013 12:48 ~Elis

  Co to za gargamel ;/
  Jak można wydać zgodę na takie ani nowe ani stare paskudztwo ?!?!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »