Informacje

15.03.2017 20:16 Ratusz odpowiada

Zbudują apartamentowce w parku?
MJN krytykuje ratusz za bezczynność

SERWISY:

Jak informuje stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, prywatny inwestor uzyskał decyzję o warunkach zabudowy na terenie parku przy ul. Rydza-Śmigłego. Planuje zbudować tam zespół apartamentowców.

Sprawa dotyczy terenu u zbiegu ulic Szarej i Rozbrat, gdzie znajduje się ogródek jordanowski.

"Otrzymaliśmy dziś informację, że w dniu 6 marca 2017 została wydana decyzja o ustaleniu warunków zabudowy na budowę zespołu apartamentowców na terenie parku im. Rydza-Śmigłego (działka przy skrzyżowaniu ul. Szarej i Rozbrat), sąsiadującego z Przedszkolem Integracyjnym przy ul. C. Śniegockiej" – poinformowało w komunikacie prasowym Miasto Jest Nasze.

Decyzja o warunkach zabudowy niczego nie przesądza, ale otwiera inwestorowi drogę do ubiegania się o pozwolenie na budowę.

Działka oddana w reprywatyzacji

Aktywiści przypominają, że działka została oddana w prywatne ręce w ramach reprywatyzacji. Odzyskał ją znany biznesmen Maciej Marcinkowski. Ten sam, który odpowiada za budowę biurowca przy Senatorskiej, w pobliżu placu Zamkowego czy odzyskanie części działki, na której znajdowało się popularne gimnazjum na Twardej.

"Obecnie oficjalnie właścicielem parku przy ul. Szarej jest żona Marcinkowskiego" – piszą aktywiści.

Działacze przekonują też, że wydane warunki zabudowy są sprzeczne z zapisami studium zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu oraz projektem planu zagospodarowania. Nad tym ostatnim pracę ciągną się od 2009 roku. Jednak obydwa te dokumenty nakazują zachować na Szarej teren zielony.

MJN krytykuje ratusz

"Projekt Warunków Zabudowy jako sprzeczny z projektem planu zagospodarowania powinien być zgodnie z procedurami konsultowany przez Zespól Koordynujący przy Prezydent m. st. Warszawy, który miał możliwość wydania stanowiska wstrzymującego wydanie WZetki (warunków zabudowy – red.)"– piszą działacze MJN.

Wskazują też, że władze Śródmieścia przesłały odpowiednie dokumenty w tej sprawie do stołecznego ratusza już w grudniu 2015 roku. Przez ponad rok miejskie Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego – według aktywistów – nie zainterweniowało w tej sprawie.

W środę wieczorem nie udało nam się uzyskać komentarza dzielnicy i potwierdzić tego, czy decyzja o warunkach zabudowy faktycznie została wydana. Rzecznik dzielnicy Śródmieście poinformował, że jest poza urzędem i nie ma możliwości sprawdzenia.

Ratusz: odpowiadaliśmy trzykrotnie

W odpowiedzi na ostrą krytykę ze strony aktywistów i zarzuty o bezczynność ratusza, jego rzecznik odpowiada zdecydowanie: - Tylko w tym roku burmistrz Śródmieścia otrzymał od urzędu miasta trzy opinie negatywne dotyczące wydania warunków zabudowy. W styczniu i w lutym - podpisane przez wicedyrektora Biura Architektury Marka Mikosa, a także w tym tygodniu – przez prezydenta Michała Olszewskiego, który to biuro nadzoruje – wyjaśnia Bartosz Milczarczyk.

Przypomina, podobnie jak aktywiści z MJN, że zarówno studium jak i projekt planu zagospodarowania przestrzennego nakazuje stworzyć w tym miejscu zieleń. – Przez to kilkukrotnie zwracaliśmy uwagę, że nie widzimy możliwości wydania warunków zabudowy, bo powinno się utrzymać tu teren zielony. Burmistrz o tym wie – mówi nam rzecznik.

Podkreśla też, że w przypadku nieruchomości przy Szarej to właśnie burmistrz (a nie prezydent miasta ani urzędnicy ratusza) jest organem, który wydaje ostateczną decyzję w sprawie warunków zabudowy. Opinię płynące z ratusza nie są dla niego wiążące.

Do całej sprawy odniósł się wieczorem sam wiceprezydent Michał Olszewski.

"To władze Dzielnicy Śródmieście, które są wybrane z rekomendacji PiS i byłych członków Miasto Jest Nasze wydały decyzję dopuszczającą zabudowę terenu przy ul. Szarej. W tej sprawie wydane były negatywne opinie w tym jedna podpisana przeze mnie osobiście! Apeluję, aby rozliczać tych, którzy wydają decyzje i tych, którzy powinni patrzeć na ręce władzom Śródmieścia, czyli Radzie Dzielnicy, w tym Komisji Ładu" – napisał w mediach społecznościowych.

Poinformował również, że w trybie natychmiastowym zostanie wszczęta kontrola w tej sprawie.

Burmistrzem dzielnicy jest Piotr Kazimierczak z Prawa i Sprawiedliwości, wśród zastępców jest między innymi reprezentujący aktywistów Paweł Suliga, a we wspomnianej przez Olszewskiego dzielnicowej komisji ładu zasiada Jan Śpiewak z MJN.

O planach budowy apartamentowców przy Szarej pisaliśmy na tvnwarszawa.pl w styczniu ubiegłego roku. Inwestor planował budowę trzech pięciokondygnacyjnych budynków mieszkaniowych z ogólnodostępnymi usługami na parterach.

 

Czytaj więcej o kontrowersjach wokół wspomnianego biurowca na placu Zamkowym:

 

kw/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Osedf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2017 13:19 ~Osedf

  MAfia.... i tyle w temacie. to jest bandytyzm a nie wycięcie drzewa na prywatnej działce

 • fervorek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2017 12:57 ~fervorek

  angelita~angelita

  Ręce opadają... A czy ktoś już sprawdził decyzję reprywatyzacyjną tego terenu? Poza tym na tych wizualizacjach wszystko wygląda tak przestrzennie, a ul. Szara to mała, ślepa uliczka. Dodatkowe 3 budynki zabiją to miejsce...

  Nie wiem w czym problem. Tam akurat wiatr tylko hula. Jak będą budynki z kawiarniami i restauracje na dole to dla ulicy Rozbrat i okolic będzie tylko na plus

 • greg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2017 12:35 ~greg

  znowu winien będzie minister?

 • Irokez

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2017 12:22 ~Irokez

  Jeśli plany zagospodarowania są dopiero w opracowaniu, to należałoby wstrzymać wydawanie wszelkich wuzetek do czasu ich skończenia. I kopnąć kogoś w zadek, żeby to w końcu zrobił, a nie się pieścił przez całe lata.

 • belfer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2017 12:08 ~belfer


  belfer~belfer

  TĘ budowę, nie "tą", jeżeli już, nieuku.
  Rurex~Rurex


  A coś merytorycznie ptysiu?

  To BYŁO merytorycznie, misiaczku. Rusz tylko tym, co masz powyżej szyi.

 • Rurex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2017 11:51 ~Rurex

  belfer~belfer

  TĘ budowę, nie "tą", jeżeli już, nieuku.


  A coś merytorycznie ptysiu?

 • Wiktoria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2017 11:26 ~Wiktoria

  Ja sie pytam kto dal pozwolenia bydowy setki tysicecy mieszkan na Białołece ! ? W tym momencie trzeba wstawac o 5 rano zeby dojechac do pracy ! Szybciej bym sie dostala z lodzi czy radomia !

 • stary

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2017 11:26 ~stary

  Ludzie niedlugo bada we Wisle budowac. Co t osie dzieje z ta warszawa.

 • NieMoge

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2017 10:52 ~NieMoge

  Koleżkowie z PIS i MJN, których osiągnięcia dla miasta wynoszą WIELKIE ZERO, najpierw pozwalają na budowę, a potem robią szum w mediach na Ratusz z PO. Szczyty kołtuństwa i hipokryzji i jeszcze jakże źle to świadczy o sprawności umysłowej wyborców PIS i MJN dla których robiony jest ten tani teatr.

 • pozdrawiam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2017 10:44 ~pozdrawiam

  kraczorkraczor

  kiedy wreszcie znajdzie sie bat na ta babe w ratuszu?

  wkrótce, ale najpierw naucz się czytać kto tą zgodę wydał...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »