Informacje

16.05.2013 22:48 niezwykła rekonstrukcja

Zbudowali makietę
Wielkiej Synagogi

SERWISY:


Chór wrocławskiej Synagogi pod Białym Bocianem obwieścił inaugurację makiety dawnego pl. na Tłomackiem z Wielką Synagogą. Drewniana konstrukcja stanęła tuż przed Muzeum Niepodległości.


Uroczystość zorganizowana w czwartek przez Żydowski Instytut Historyczny odbyła się w jego sąsiedztwie. Przed wojną znajdowała się tu Wielka Synagoga na Tłomackiem. Rozpoczęło ją wystąpienie chóru wrocławskiej Synagogi pod Białym Bocianem, który zaprezentował wiązankę pieśni żydowskich m.in. hymn Ma Towu, który wykonano podczas otwarcia Synagogi w 1878 r.

- Spotykamy się w ważne żydowskie święto religijne Szawuot, Zielone Świątki - święto zbiorów, podczas którego czyta się księgę Rut. Jego drugim elementem jest święto ofiarowania Tory, rocznica momentu, w którym Bóg dał Torę na górze Synaj. Towarzyszyły temu grzmoty, wielki zgiełk. I ten dźwięk kojarzy mi się z wysadzeniem Wielkiej Synagogi, które było jakby drwiną, wyśmianiem tego momentu przez hitlerowców. Miał on symbolizować koniec Żydów i ich obecności w Warszawie. I tą małą rekonstrukcją chcemy przypomnieć jak wyglądał ten plac do 16 maja 1943 r., przywrócić pamięć tego miejsca - mówił dyrektor ŻIH Paweł Śpiewak.

"To był piękny budynek"

Eleonora Bergman z Instytutu podkreśliła, że Wielka Synagoga znakomicie wpisywała się w architekturę dawnej Warszawy jako budynek z klasycznym frontonem wzorowanym na fasadzie Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich.

- Leandro Marconi, autor projektu Synagogi, bardzo lubił wykorzystywać ten motyw. Na naszej rekonstrukcji możemy oglądać budynek z zewnątrz, nie było bowiem możliwości odtworzenia wspaniałych wnętrz wykonanych ze szlachetnych materiałów np. miejsce przechowywania zwojów Tory zbudowano z drzewa cedrowego specjalnie sprowadzonego z Libanu. To był naprawdę piękny budynek - powiedziała Bergman.

Autor makiety placu na Tłomackiem architekt Jan Strumiłło zaznaczył, że celem instalacji było głównie upamiętnienie znajdującej się na nim Wielkiej Synagogi.

Odtworzyli plac ze zdjęć

- Oczywiście nie mogliśmy jej zrekonstruować w miejscu i rozmiarach oryginalnych. Stanęła więc na skwerze pomiędzy Muzeum Niepodległości a Grubą Kaśką w skali 1 do 10, która pozwala na wejście na dawny plac Tłomacki i zobaczenie jak wyglądał on sam i stojąca na nim Synagoga. Udało się zgromadzić nieliczne zdjęcia placu znajdujące się w zbiorach ŻIH, rozciągnąć je, powiększyć i oddać nieistniejącą rzeczywistoć tego miejsca - zaakcentował Strumiłło.

Instalacja ma być dostępna co najmniej do 21 lipca, a przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, do końca wakacji.

"Oczami Grubej Kaśki"

Uroczystość związaną z 70. rocznicą zburzenia Wielkiej Synagogi zakończyło ogłoszenie wyników konkursu na projekt upamiętnienia Synagogi.

Na konkurs nadesłano 57 prac o różnym charakterze, od upamiętniania samej daty, przez organizację sesji czy warsztatów na ten temat, po konkretne projekty pomnikowe - kolumny, fontanny czy macewy. Istotą konkursu było przypomnienie nie tylko o samej wspaniałej budowli, ale także o ludziach z nią związanych, o rzeszy dawnych żydowskich mieszkańców Warszawy

Pierwszą nagrodę przyznano Mai Bui Ngoc za pracę pt. "Oczami Grubej Kaśki". To projekt multimedialny, zakładający wyświetlanie wewnątrz pochodzącej z XVIII w. dawnej studni, filmu przedstawiającego historię Wielkiej Synagogi, od jej powstania, przez działalność, okres II wojny i zburzenie, po losy tego terenu po 1945 r.

Prace nadesłane na konkurs można oglądać na ekspozycji w sali wystawowej ŻIH w Błękitnym Wieżowcu.

PAP/lata/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ssee

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2013 13:32 ~ssee

  Brawo, to piękna idea. Nie chodzi tylko o sferę wyznaniową, ale o symbol kultury i przestrzeni Warszawy taką jak abyła kiedyś. Swoją drogą czy nie powinni spadkobiercy tych, którzy dokonali zniszczenia teraz za to wszystko zapłącić? Mowa o pańśtwie niemieckim.

 • dyzma

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2013 18:07 ~dyzma

  Czytam te komentarze i żal mi - Polska byłą zawsze ostoją tolerancji, a nie ciemnoty i strachu przed innymi. Przestańcie truć o tym, ze Polska jest katolicka, to synagog nie bedzie - ja jestem 100 % katolikiem, prawdziwy katolicki beton i CIESZĘ się, ze mamy w Polsce Żydów, ludzi innych ras, kultur, wyznań. Bądźmy dla siebie wyrozumiali, a nie strach, strach strach bez konca. Od 1 synagogi Polska nie przestanie być katolicka.

 • Kajak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2013 17:14 ~Kajak

  Pewnie Żydom marzy się o odbudowie synagogi i co jeszcze ? Mało wam, że warszawa dołożyła się do budowy muzeum żydowskiego ? Teraz tu jest Polska katolicka, czy się komuś podoba czy nie.

  11:53 ~nldkszjozel - nie porównuj tej żydowskiej synagogo do świątyni Opatrzności Bożej. Jest ona jeszcze nie dokończona, synagoga nie dorównuje jej do pięt.

 • Ludwik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2013 16:08 ~Ludwik

  nldkszjozel~nldkszjozel

  Ludzie przecież to część historii tego miasta. Nie powinno się tego ukrywać.

  Pamiętajmy że ludność żydowska była sporą grupą społeczeństwa w II RP. Poza tym większość z Nas może / i ma jakąś domieszkę krwi żydowskiej.  Narodowości według spisu z 1931 r.

  Polacy – 68,9%.
  Ukraińcy – 10,1%.
  Żydzi – 8,6%.
  Rusini – 3,8%.
  Białorusini – 3,1%.
  Niemcy – 2,3%.
  „tutejsi” – 1,8%.
  Rosjanie – 0,4%.
  inni – 1%.

 • prażanin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2013 15:00 ~prażanin

  ...to może dla przeciwwagi odtworzyc "Redutę Matki Boskiej" .Zbudowali ją powstańcy także na Tłomackiem . Byłoby to bardziej POLSKIE

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2013 12:14 ~karol

  no prosze, wycinaja wszystkie nieprzychylne wypowiedzi

 • nldkszjozel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2013 11:53 ~nldkszjozel

  Ludzie przecież to część historii tego miasta. Nie powinno się tego ukrywać.

  Pamiętajmy że ludność żydowska była sporą grupą społeczeństwa w II RP. Poza tym większość z Nas może / i ma jakąś domieszkę krwi żydowskiej.

  Rozumiem podejście obecnych polaków, gdy ktoś mieszka od dziecka w kamienicy a potem znajduje się Izraelita i "odbiera" swoją własność. Ale tu nie chodzi o to jacy oni i my mamy problemy.

  Wielka Synagoga była jedną z najpiękniejszych budowli ze względu na architekturę a nie wyznawców.

  Ładniejsza niż Świątynia Opatrzności, która się tak zachwycają niektórzy.

  Szacunek dla przeszłości i dziedzictwa jakie po niej pozostało. Innego nie mamy.

 • jankes

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2013 10:05 ~jankes

  A ILE TO BEDZIE KOSZTOWAĆ??
  KTO ZA TO ZAPŁACI??
  JA CZY TY??

 • Czerwony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2013 09:41 ~Czerwony

  anabanana~anabanana

  SYNAGOGA??? NO tak pozwólmy na wszystko, skoro u nas stanie synagoga to niech u nich powstaną nasze kościoły.


  i meczet :)

 • anabanana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2013 09:10 ~anabanana

  SYNAGOGA??? NO tak pozwólmy na wszystko, skoro u nas stanie synagoga to niech u nich powstaną nasze kościoły.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »