Informacje

19.08.2017 10:06 rok od wznowienia postępowania

Zbrodnia bez kary. Ziobro obiecywał, że "ministerstwo zrobi wszystko"

SERWISY:

Równo rok temu prokurator generalny Zbigniew Ziobro obiecał, że "ministerstwo zrobi wszystko", by znaleźć winnych zabójstwa znanej działaczki lokatorskiej. Jolanta Brzeska spaliła się żywcem na obrzeżach Lasu Kabackiego. Do tej pory, ponad sześć lat od zbrodni, nikomu nie przedstawiono zarzutów.

19 sierpnia 2016 roku Zbigniew Ziobro mówił podczas konferencji prasowej do licznie zgromadzonych dziennikarzy: - Nie mogę zagwarantować sukcesu rozwiązania sprawy, ale obiecuję, że ministerstwo zrobi wszystko, aby ta sprawa była wnikliwie zbadana. To postępowanie jest po to, aby nie było następnych. Aby ci, którzy dopuścili się tej zbrodni, teraz czuli na sobie oddech wymiaru sprawiedliwości i rzetelne śledztwo, które będzie w tej sprawie, czynności procesowe i operacyjne, które będą w tej sprawie podejmowane - zapewnił Ziobro.

Przedłużone śledztwo

Od tamtej konferencji prasowej minął równo rok. Sprawą tajemniczej śmierci działaczki zajmuje się Prokuratura Regionalna w Gdańsku. Czy nowe śledztwo przyniosło jakieś efekty? Czy wyjaśniły się niejasności związane z okolicznościami jej śmierci? Czy ustalono podejrzanych o pozbawienie jej życia? Tego prokuratura nie zdradza. Wiadomo jednak, że na razie nikomu nie postawiono zarzutów.

- Śledztwo zostało przedłużone do 30 września. Prokurator wykonuje wcześniej zaplanowane czynności, o których nie możemy mówić, bo mogłoby to wpłynąć na ich przebieg - mówi tvnwarszawa.pl prokurator Ewa Burdzińska z gdańskiej prokuratury. - Czynności trwają zgodnie z założonym i opracowanym przez prokuratora planem śledztwa - dodaje.

Nad sprawą pod nadzorem gdańskiego prokuratora pracuje zespół policjantów z Centralnego Biura Śledczego oraz z Komendy Stołecznej Policji.

Przesłuchania, przeszukania

W marcu, sześć lat po śmierci Jolanty Brzeskiej funkcjonariusze przeszukali miejsce, w którym znaleziono jej zwęglone zwłoki. Nie ujawnili jednak czy coś znaleźli.

Przesłuchano też kilkadziesiąt osób. Niektóre, jak już informowała prokuratura, były przesłuchane po raz pierwszy, inne po raz kolejny (to takie, które były świadkami w umorzonym śledztwie warszawskim), a niektóre były ze sobą konfrontowane - czyli przesłuchiwane równolegle.

Śledztwo dotyczy zabójstwa Jolanty Brzeskiej, ale według naszych informacji badano w nim także wersję samobójstwa. Pytaliśmy o to prokuraturę - nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

- Każdy wątek jest szczegółowo wyjaśniany - podkreśla prokurator Burdzińska. - Mogę tylko powiedzieć, że czynności są wykonywane rytmicznie i systematycznie. I naprawdę są one bardzo szczegółowe. Na obecnym etapie postępowania dla dobra śledztwa prokuratura nie podaje szczegółowych informacji.

Podsłuchy nie pomogły

Wznowienie umorzonego przed laty śledztwa w sprawie zabójstwa Jolanty Brzeskiej, było drobiazgowo zaplanowane, łącznie z tym, że ze znacznym wyprzedzeniem ustalono datę, w której mediom zostanie przekazana informacja o podjęciu postępowania na nowo.

Chodziło o to, by osobom, które śledczy podejrzewali o związek ze śmiercią Brzeskiej, włączyć podsłuch na telefonach. Prokuratorzy mieli bowiem nadzieję, że relacje z konferencji prasowej ministra Ziobro wywołają jakąś reakcję u podsłuchiwanych osób. Ale ten pomysł nie przyniósł spodziewanych efektów. A przynajmniej nie takich, które pozwalałby na udowodnienie, że te osoby miały związek ze śmiercią Brzeskiej.

Niektóre z tych osób były już wcześniej podsłuchiwane, w innym śledztwie. Wówczas też nie nagrało się nic o zabójstwie z 2011 r., co miałoby znaczenie dla sprawy.

Wstrząs termiczny

Od śmierci Jolanty Brzeskiej minęło ponad sześć lat. Jej zwłoki odnalazł spacerowicz na terenie Parku Kultury w Powsinie. Ciało jeszcze się tliło.

Policja i prokuratura początkowo podejrzewały, że kobieta popełniła samobójstwo. Wskazywały na to wyniki sekcji zwłok. Biegli uznali, że zmarła w wyniku "wstrząsu termicznego", czyli spaliła się żywcem. Wskazywała na to obecność sadzy w dolnych drogach oddechowych.

Ostatecznie jednak prokuratura przyjęła, że śmierć Jolanty Brzeskiej była skutkiem zabójstwa, a ze zbrodnią mógł mieć związek ktoś z kręgu osób zajmujących się odzyskiwaniem nieruchomości w ramach tzw. reprywatyzacji. Jolanta Brzeska była lokatorką mieszkania w zreprywatyzowanej kamienicy.

Wersję o samobójstwie uznano za najmniej prawdopodobną, ale nie wykluczono jej definitywnie.

Zobacz materiał na temat zagadkowej śmierci Jolanty Brzeskiej:

pm//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • tres

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2017 11:36 ~tres

  maniak~maniak

  Nikt Ci tyle nie da,co Ci Ziobro obieca.

  Poprzednicy nawet nie kiwnęli palcem w tej sprawie.

 • maniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2017 09:27 ~maniak

  Nikt Ci tyle nie da,co Ci Ziobro obieca.

 • Bog1948

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2017 17:23 Bog1948

  wkurzony~wkurzony

  A pani HGW nadal jest prezydentem...
  To państwo istnieje tylko teoretycznie...Przykre.

  a pani soltysowa nadal jest premierem...
  To panstwo istnieje tylko teoretycznie,,,Przykre.

 • deco

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2017 16:12 ~deco

  wkurzony~wkurzony

  A pani HGW nadal jest prezydentem...
  To państwo istnieje tylko teoretycznie...Przykre.


  A co ma do tego HGW? Ona ją podpaliła? Równie dobrze można obarczać winą Lecha Kaczyńskiego, bo to za jego kadencji sprywatyzowano kamienicę w której mieszkała Brzeska

 • Bl0to

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2017 14:01 Bl0to

  Co zrobił Ziobro? Przez dwa lata wszystko stoi w miejscu, bo ważniejsze jest partyjniactwo i kolesiostwo jak mawia Kukiz.

 • wkurzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2017 09:49 ~wkurzony

  A pani HGW nadal jest prezydentem...
  To państwo istnieje tylko teoretycznie...Przykre.

 • chytry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2017 19:26 ~chytry

  Społeczna działaczka, która jako pierwsza głośno zaczęła mówić o mafii reprywatyzacyjnej grasującej w Warszawie, została w bestialski sposób zamordowana.

 • Brzeska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2017 19:17 ~Brzeska

  Biegli z Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. Jana Sehna opracowali profil psychologiczny ofiary. Wynika z niego, że kobieta nie miała skłonności samobójczych.

 • Tenh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2017 18:48 ~Tenh

  Minister 0 obiecal zrobic wszystko czyli nic. I to co obiecal to zrobil.

 • y49

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2017 16:21 ~y49

  piotrlisel~piotrlisel

  Dlaczego dopiero teraz domagacie sie wyjaśnienia tej zbrodni? Dlaczego nie pytaliście o prawdę gdy rządziła ukochana koalicja PO-PSL?

  Kolego/Koleżanko. A może jednak przyznaj się, że twoja dyktatorska partia rządzi już 2 lata i ma pełnie władzy uzyskanej i ukradzionej. I efekt ich działań jest tak mierny, ze przykro patrzyć. Ale w obiecywaniu i oczernianiu nie mają sobie równych. A jak już się biorą za wymierzanie sprawiedliwości to robią sobie żarty jak komisja Jakiego. Zero dowodów i skazania winnych ale za to telewizyjny show i pokazówka co to oni nie zrobią.

  A ja bym się spodziewał, ze cwaniaczek trzymający w rękach: prokuraturę, milicję i sądy może udowodnić przynajmniej winę przestępcom, których tak chętnie wskazuje na konferencjach prasowych. Ale zero zawsze będzie zerem.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Czasami samochody się psują i odmawiają posłuszeństwa - wiadomo. Najczęściej zepsute auta się naprawia i znowu można nimi jeździć. Niekiedy zdarza się,... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »