Informacje

21.03.2011 06:23 JEZIORO ZGORZAŁA

Zbiornik retencyjny na Ursynowie gotowy za dwa lata?

SERWISY:

Zarząd Ursynowa podpisał umowę na koncepcję rekultywacji Jeziora Zgorzała. To pierwszy etap formalności niezbędnych do rozpoczęcia prac, które mają uchronić mieszkańców przed powodzią. Urzędnicy przewidują, że cały proces zakończy się w jednak dopiero w 2013 roku.

Droga do tego, by zbiornik wodny zaczął wreszcie spełniać swoją rolę jest długa i zawiła. Podpisany właśnie dokument będzie podstawą do wystąpienia o warunki zabudowy. Dzielnica chce przy okazji uporządkować linię brzegową i przyległe tereny. Po otrzymaniu decyzji wystąpi więc o opinię Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Jeśli ta będzie pozytywna, trzeba będzie porozumieć się z właścicielami terenu, na którym znajduje się jezioro.

Z dokumentami w ręku dzielnica rozpisze przetarg na wykonanie dokumentacji projektowo-wykonawczej. Ta z kolei będzie podstawą do ubiegania się o pozwolenie wodno-prawne, czyli ostatni dokument niezbędny do rozpoczęcia rekultywacji.

Do końca roku przygotują dokumentację

Urzędnicy przewidują, że wykonanie dokumentacji i zdobycie uzgodnień potrwa do grudnia tego roku. Prace zaczną się wiosną, a zakończą jesienią lub już w kolejnym roku. Retencja zbiornika po rekultywacji może wynieść nawet około 100 tys metrów sześciennych.

Położone w południowo-zachodniej części Ursynowa Jezioro Zgorzała jest najważniejszym naturalnym zbiornikiem retencyjnym w tej okolicy. Od lat ulega degradacji - zasypywaniu i zarastaniu. Po intensywnych burzach na początku czerwca 2010 r. okazało się, że zbiornik nie jest w stanie przyjąć wszystkich wód opadowych. To doprowadziło do zalań posesji i podtopień ulic w części Ursynowa.

Władze dzielnicy uznały wtedy, że konieczne jest pilne przeprowadzenie rekultywacji jeziora. Zrezygnowały z planowanej od lat budowy domu kultury przy ul. Kajakowej, a zarezerwowane na ten cel prawie 7 mln zł przeznaczyły na prace przy zbiorniku.

js/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • M.L.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.10.2011 11:41 ~M.L.

  Nic nie wpomniano o tym, że żeby projekt się powiódł, wszyscy właściciele przyległych terenów muszą się zgodzić.. jest ich kilkudziesięciu a zawsze znajdzie się taki co mu się nie podoba... zadziała zasada Liberum veto i po projekcie!

 • dfg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2011 10:57 ~dfg

  tak tak... wiecej pozwolen na budowe w tym miejscu etc... po za tym wiem dlaczego ten biurowiec stoi pusty hahahahaha Kupie go z checia za 10tys calego na wlasnosc :p

 • k

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2011 08:55 ~k

  Trzeba było wywalić władzę z PO żeby nareszcie zrobić porządek z powodziami, o przepraszam podtopieniami jak mawia włądza z PO.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »