Informacje

27.08.2015 07:57 stała tam od 2012 roku

"Zbawix" już bez tęczy

SERWISY:

Jedni będą ten dzień wspominać jako wyjątkowo smutny, inni wreszcie odetchną z ulgą. Kontrowersyjna, wiele razy niszczona i podpalana tęcza zniknęła z placu Zbawiciela. Rano, z pomocą ciężkiego sprzętu robotnicy usuwali fundamenty instalacji.

- Gdy przejeżdżałem przez pl. Zbawiciela przed 6 rano, tęczy już nie było. Robotnicy, z pomocą dźwigu usuwali właśnie płytę fundamentową - relacjonuje nasz dziennikarz Karol Kobos.

Przygotowania do operacji zaczęły się w środę ok. godz. 22, a ona sama - po północy.

W ostatni weekend warszawiacy i turyści mogli symbolicznie pożegnać się z tęczą. Na placu Zbawiciela stanął fotomat. Ze zrobionych zdjęć ma powstać album pamiątkowy.

- Wystarczy wejść na  przygotowaną platformę, nacisnąć czerwony guzik i zdjęcie z tęczą w tle gotowe. Cały czas ktoś przychodzi i fotografuje się z instalacją - relacjonował wówczas reporter tvnwarszawa.pl.

Kilkukrotnie podpalana

Instalacja Julity Wójcik budziła skrajne emocje. Część środowisk uważała ją za symbol tolerancji, u innych budziła natomiast agresję. Jeszcze inni uważali ją po prostu za szpetną.

Kilkukrotnie doszło do jej podpalenia, czy wręcz spalenia. Za każdym razem tęcza była jednak odnawiana. Do największego zniszczenia doszło podczas Marszu Niepodległości 11 listopada 2013 roku, w czasie Marszu Niepodległości. Straty po podpaleniu oszacowano wtedy na 70 tys. zł. W związku z incydentami tęcza objęta była monitoringiem miejskim.

Zostanie w Warszawie?

Na razie nie wiadomo, gdzie zostanie przeniesiona tęcza. Nieoficjalnie mówi się, że trafi do kolekcji Centrum Sztuki Współczesnej. Pisaliśmy o tym pierwsi w czerwcu.

Rzeczniczka Instytutu Adama Mickiewicza, który jest właścicielem instalacji, nie chciała jednak wówczas potwierdzić. - Bierzemy pod uwagę lokalizację przy jednej z instytucji kulturalnych, ale nie mogę na ten moment powiedzieć, o którą dokładnie chodzi. Prowadzimy rozmowy z naszym partnerem i nie chcemy stawiać go w niezręcznej sytuacji. Nie chodzi tu o brak chęci, ale o pewne szczegóły techniczne - ucięła Magdalena Mich.

TAK ŻEGNANO TĘCZĘ:

AUTORKA INSTALACJI O PROJEKCIE:

ep/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2015 17:21 ~asd


  prawdziwy~prawdziwy

  postawmy tam krzyż z Jezusem Chrystusem. Jesteśmy w 90% katolikami i żadna tecza tam nie ma prawa bytu. Tylko Krzyż Święty i basta.
  Polak Katolik Patriota~Polak Katolik Patriota


  DOKŁADNIE! JEZUS CHRYSTUS JEST ZBAWICIELEM I TAM POWINIEN POWSTAĆ WIELKI POMNIK PANA JEZUSA JAK W ŚWIEBODZINIE!


  Niech przeniosą Jezusa ze Świebodzina:P

 • Julitta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2015 17:07 ~Julitta

  ere~ere

  Miałem okazję usłyszeć wywiad z "artystką" w RDC. Tragedia, nie potrafiła sensownie sklecic 2 zdań. Interesujące, kto takie coś promuje i pozwala na marnowanie naszych pieniędzy.

  Ja też to widziałem, i wszystko mi opadło, poczynając od szczęki.Wyjątkowa kretynka. Ciekawe,jakich metod użyła, żeby dorwać zlecenie na tę robotę. Ci, co potem wpuścili ją z tym drapakiem na warszawskie salony, dostosowali się do jej poziomu.

 • Bazyli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2015 15:59 ~Bazyli

  Dreptak Warszawski~Dreptak Warszawski

  Leczmy nowotwory. Ten "zba...x" jest takim nowotworem. Warszawiacy od początku mówią "Plac Zbawiciela" i niech obce głuptasy nie mącą nam tutaj. Już był przykład, kiedyś w latach pięćdziesiątych próbowano przezwać Nowy Świat na "nowik". Szczęśliwie to się nie przyjęło. Nie zastępujmy tandetnej tęczy tandetną nazwą.
  Dreptak Warszawski
  Kracho~Kracho
  Ale wiesz, jest teraz taki trynd, by nazwy związane z kultem religijnym znikały. Zwłaszcza wśród wydziaranej i nieogolonej "młodzieży". Wiesz, świeckie państwo, rozdział państwa od Kościoła, itd.
  Dreptak Warszawski~Dreptak Warszawski


  Nie sądzę, żeby o to chodziło. Plac Zbawiciela nazywa się już tak długo, że każdy, ateista czy wierzący, szanuje tę nazwę. Zwłaszcza że miejsce jest szczególne. Na jednym placu stoi kościół protestancki i kosciół katolicki. I jedni drugim nie przezkadzają. (...)
  Kracho~Kracho
  No niby tak, ale mimo wszystko wydaje mi się, że słowo "zbawiciel" kole w oczy antyklerykałów. Chociaż twoje argumenty również są sensowne. Nowomowa jest trochę śmieszna, trochę żenująca.
  mix~mix


  Ludzie, wyluzujcie. "Zbawix" to skrót używany przez młodzież dla wygody i zabawy, czy Wam nigdy nie zdarzyło się powiedzieć: Różyc (Bazar Różyckiego), Poniatoszczak (Most Poniatowskiego), Emilka (ul. Emilii Plater), Miśki (Park Praski), Władek (Liceum im. Władysława IV), Edward (autobus linii E-2) albo Oszołom (Auchan)? A tu już autorytety potępiają nowomowę, tradycjonaliści bronią dziedzictwa, a wierzący drżą przed ateizacją. Chciałbym mieć takie problemy, naprawdę.  Nie wtrącaj się, kiedy starsi rozmawiają.

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2015 15:41 ~jar

  MARSZAŁEK PIŁSUDSKI BYŁ ATEISTĄ I WOLNOMULARZEM,POWIEDZIAŁ ŻE RELIGIA JEST DLA LUDZI BEZ ROZUMU,A KSIĘŻA OSZUSTAMI!

 • LegionistaPL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2015 15:22 ~LegionistaPL

  Po pierwsze, co to jest ten "Zbawix"? Ja, warszawiak, który stolicę zna od urodzenia, a nie od paru lat, nie wiem za bardzo skąd ta idiotyczna nazwa dla placu Zbawiciela, nota bene miejsca, w którym przez wiele lat mieszkałem. Nie sądzę, aby powielanie miana, używanego przez prymitywnych bywalców modnych kawiarenek, było jakkolwiek zasadne.
  Mam nadzieję, że wraz z pseudotęczą znikną z tej okolicy również oni, a więc metroseksualni quasi-inteligenci oraz ich niegrzeszące mądrością koleżanki. To ludzie, którzy wyjątkowo obrzydzają centrum naszej pięknej metropolii, a ostatnio również wyremontowane, nowe bulwary i inne podobne miejsca, w których uwielbiają się lansować.
  Co do samej tęczy: nie pasowała ta instalacja do otoczenia, co chyba wszyscy dobrze wiemy. Poza tym, zjawisko, które symbolizowała, ma o jeden kolor więcej. Sześciokolorowa tęcza natomiast to symbol LGBT. Dzieło zniszczyło duszę placu Zbawiciela, stając się magnesem dla kretynów z nowobogackich rodzin, którzy przybywali do okolicznych lokali, aby się kreować na wielkie gwiazdy naszej kochanej stolicy. Zdrowiej dla Warszawy, że wygląd placu Zbawiciela wreszcie wrócił do normy.

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2015 13:51 ~wawa

  DOBRA RADA wszyscy kolorowi idzcie przed RATUSZ porozbierajcie sie do NAGA a pozniej marsz marsz

 • dno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2015 13:28 ~dno

  w końcu

 • Polak Katolik Patriota

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2015 13:08 ~Polak…

  prawdziwy~prawdziwy

  postawmy tam krzyż z Jezusem Chrystusem. Jesteśmy w 90% katolikami i żadna tecza tam nie ma prawa bytu. Tylko Krzyż Święty i basta.


  DOKŁADNIE! JEZUS CHRYSTUS JEST ZBAWICIELEM I TAM POWINIEN POWSTAĆ WIELKI POMNIK PANA JEZUSA JAK W ŚWIEBODZINIE!

 • mlody

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2015 13:05 ~mlody


  Dreptak Warszawski~Dreptak Warszawski

  Leczmy nowotwory. Ten "zba...x" jest takim nowotworem. Warszawiacy od początku mówią "Plac Zbawiciela" i niech obce głuptasy nie mącą nam tutaj. Już był przykład, kiedyś w latach pięćdziesiątych próbowano przezwać Nowy Świat na "nowik". Szczęśliwie to się nie przyjęło. Nie zastępujmy tandetnej tęczy tandetną nazwą.
  Dreptak Warszawski
  domak~domak

  Szanujmy warszawską tradycję.


  Widać autor tekstu nie jest z Warszawy i kreuje na siłę wyrazki-wynalazki. Tak jak z Mordorem - jakiś głupi palnął i dziennikarze zaraz przejęli. Po co powtarzać głupoty???

 • agfa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2015 13:00 ~agfa

  Krystyna~Krystyna

  A prawie co drugi Polak deklaruje sie ze nie jest rasista ze nie jest przeciwko gejom lesbijka transeksualista itd a tu po wpisach widać jaka jest prawda o nas o naszym nastawieniu do odmienności ręce opadają


  ...gejom lesbijką transeksualistą... - Krysiu, podstawówkę skończyłas?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »