Informacje

09.05.2016 17:31 "nawoływanie do nienawiści"

Zawiadomienie do prokuratury
ws. transparentu kibiców Legii

Sekretarz generalny Nowoczesnej Adam Szłapka złożył w poniedziałek zawiadomienie do prokuratury w związku z transparentem, który wywiesili kibice Legii Warszawa podczas niedzielnego meczu. Zdaniem Szłapki, jego treść to nawoływanie do nienawiści i użycia przemocy.

W niedzielę, podczas meczu ligowego z Piastem Gliwice, na trybunie zajmowanej przez najzagorzalszych kibiców Legii, tzw. Żylecie, pojawił się baner o treści: "KOD, Nowoczesna, GW, Lis, Olejnik i inne ladacznice - dla was nie będzie gwizdów, będą szubienice".

Szłapka ocenił transparent jako skandaliczny i groźny. - To jest grożenie śmiercią konkretnym osobom - mówię tutaj o redaktorze Tomaszu Lisie i pani redaktor Monice Olejnik, ale też grożenie śmiercią osobom, które zaangażowały się np. w Komitet Obrony Demokracji i członkom naszej partii, Nowoczesnej Ryszarda Petru - mówił polityk na poniedziałkowej konferencji prasowej.

Poinformował, że w poniedziałek złożył do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez autorów baneru. - To jest groźba karalna, to jest grożenie śmiercią, to jest nawoływanie do nienawiści. Żądamy bardzo stanowczych działań od ministra Zbigniewa Ziobry, żeby podjął działania prokuratorskie w tej sprawie - zaznaczył Szłapka.

Według niego, kiedy Ziobro pełnił urząd ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego podczas poprzednich rządów PiS (2005-2007), "bardzo stanowczo się wypowiadał o wybrykach chuligańskich". - To jest wyjątkowy wybryk chuligański, to jest przestępstwo - mówił sekretarz generalny Nowoczesnej. Zażądał ponadto "stanowczych i natychmiastowych" działań w tej sprawie od szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka.

- Żądamy też od Jarosława Kaczyńskiego i całego klubu PiS, żeby się jednoznacznie odcięli od tego typu wystąpień i zadeklarowali bardzo wyraźnie, że tego typu rzeczy nie są przez PiS inspirowane. Dlaczego mówię o ewentualnej inspiracji? Dlatego, że jeden z posłów PiS, Jacek Świat na swoim Twitterze wyraził aprobatę dla tego zachowania kibiców - dodał poseł Nowoczesnej.

"PiS jest w bardzo bliskim sojuszu ze środowiskiem kibolskim"

Jacek Świat napisał w niedzielę na swym twitterowym profilu: "kibice Legii odpowiadają manipulatorom. Ten transparent rozwiewa wątpliwości". Dołączył link do tekstu zamieszczonego na portalu "wdolnymslasku.com" na temat niedzielnego transparentu.

Zdaniem Szłapki, "PiS jest w bardzo bliskim sojuszu ze środowiskiem kibolskim". - Żądamy od PiS zaprzestania tego sojuszu, który psuje polską politykę i psuje relacje w naszym społeczeństwie - powiedział sekretarz Nowoczesnej.

Paweł Rabiej z Nowoczesnej wyraził pogląd, że takie sytuacje, jak niedzielna na stadionie Legii, to efekt "linczu", jaki PiS stosuje wobec osób myślących inaczej niż to ugrupowanie.

W zawiadomieniu, które Szłapka złożył w poniedziałek do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście, wskazano, że treść baneru na stadionie Legii może nosić znamiona takich przestępstw jak zniesławienie, nawoływania do użycia przemocy, stalkingu oraz gróźb karalnych.

Mazurek: absurd i podgrzewanie atmosfery

Rzecznik klubu PiS Beata Mazurek w poniedziałek zarzuty Nowoczesnej wobec PiS nazwała "absurdem i podgrzewaniem atmosfery". - Pytanie o odcięcie się należy kierować do tych, którzy byli autorami tego transparentu, a nie do szefa partii politycznej, który trudno, żeby odpowiadał za wszystko, co się dzieje w Polsce" - powiedziała.

- Chętnie odsyłam polityków Nowoczesnej do nagrań z marszu (chodzi o marsz KOD i opozycji - red.), gdzie było dużo okrzyków i transparentów mówiących o tym, że oni również stosują mowę nienawiści. Skoro kierują wniosek do prokuratury w sprawie baneru kibiców, to dobrze byłoby, żeby się zastanowili, czy wniosku w oparciu co było u nich na marszu też nie złożyć - dodała.

PO: nie może być zgody na mowę nienawiści

Oburzenie transparentem kibiców Legii wyrazili też w poniedziałek politycy PO. - Nikt nie może się zgodzić na tego typu język, nieważne czy jest na stadionie, czy pada w innym kontekście. Nie może być zgody na mowę nienawiści, czy na hasła, które tę nienawiść podsycają, czy dzielą Polaków. Nie ma absolutnie na to zgody - podkreślił szef klubu PO Sławomir Neumann.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) zapowiedziała, że podczas wtorkowego posiedzenia Prezydium Sejmu będzie chciała poruszyć sprawę wpisu na Facebooku posła Kukiz'15 Rafała Wójcikowskiego. Polityk komentując treść baneru na stadionie, napisał m.in.: "Nie jestem kibicem Legii. Ba, dzisiejszy mecz był dla mnie zawodem, bo całym sercem byłem za Piastem. Ale to, co zrobili kibice Legii, wzruszyło moje kibicowskie serce. Po raz pierwszy - Szacun dla kibiców Legii".

- Nie możemy pozwolić, żeby tutaj z Sejmu wychodziły słowa, które pokazują, że posłowie akceptują taką sytuację. To jest niedopuszczalne i mam nadzieję, że uzyskam tutaj zgodne stanowisko Prezydium Sejmu - powiedziała Kidawa-Błońska. Wyraziła nadzieję, że efektem wtorkowej dyskusji na temat wpisu Wójcikowskiego będzie skarga do Komisji Etyki Poselskiej.

"Legia odcina się od transparentów"

Od zachowania kibiców zdystansowały się w poniedziałek władze Legii. "Legia Warszawa stanowczo odcina się od transparentów o charakterze politycznym, które były prezentowane na trybunach naszego stadionu podczas ostatniego meczu. Od wielu lat konsekwentnie i otwarcie głosimy, że stadion nie jest właściwą przestrzenią dla demonstracji o charakterze politycznym" - czytamy w stanowisku stołecznego klubu.

"Dodatkowo uważamy za całkowicie niedopuszczalne jakiekolwiek odniesienia do przemocy. Przy Łazienkowskiej nie ma miejsca dla tego typu treści, a nasz stadion pozostaje zawsze otwarty dla wszystkich chcących wspierać Legię Warszawa" - podkreśliły władze Legii Warszawa.

W niedzielnym meczu Legia Warszawa pokonała Piasta Gliwice 4:0.

Czytaj też na TVN24.pl

js/ja / Źródło: PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ROCK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2016 19:27 ~ROCK

  Żenada

 • Kompleks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2016 17:49 ~Kompleks

  Widzę wyśmiewanie kibiców Legii, którzy mieszkają poza Warszawą trwa w najlepsze. Szkoda, że żaden ćwierćinteligent nie pomyśli, że gdyby nie ci z "wiosek" to na Legii frekwencja była niższa, ilość wykupionych karnetów niższa, dochody z działalności handlowej klubu(sklep kibica itd) byłyby mniejsze. Jak Legia wygrywa w jakiś rankingach kibiców to jest super, ale jak coś złego to zaraz oburzenie, że to ci z Wołomina, Legionowa, Marek itd. Ci z Warszawy widzę mają poważne kompleksy i ciężko się z nich leczyć, a ponoć w stolicy tylko znakomitych fachowców.

 • abt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2016 14:16 ~abt

  transparent żenada, kibole-PiSiory to kolejna porażka, kibol PiSior a Legia sponsorowana przez Niemców (Adidas), gratulacje dla bezmózgów

 • gość777

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2016 13:20 ~gość777


  ss446666~ss446666

  Jestem Kibicem Legii na legie niestety przyjeżdżają czeresniaki z Wiosek i szpanem jest dołaczyc do nas na Zylecie . Drodzy Kibice moze wreszcie pogonimy to cos ze stadionu.

  Jestem Ultrasem a nie jestem Prawicowcem chodze dumnie ze znaczkiem Polski Walczącej i nie jestem faszysta bo przecież faszyzm zabijał naszych rodaków. Narodowcy to zwykli idioci nie znajacy historii
  Legionista~Legionista

  Won z Legii!


  do ss446666: Racja! Tylko czemu na kolumnach pod Trasą Łazienkowską jest grafit z napisem Marki? Chyba gdzieś widziałem jeszcze Wołomin, ale tego nie jestem pewien. Czemu na tych grafitach nie ma napisów Wola, Śródmieście, Żoliborz, czy Jelonki? Te dzielnice to Warszawa, tak jak Legia, a nie jakieś tam Marki!

 • gość777

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2016 13:18 ~gość777


  ss446666~ss446666

  Jestem Kibicem Legii na legie niestety przyjeżdżają czeresniaki z Wiosek i szpanem jest dołaczyc do nas na Zylecie . Drodzy Kibice moze wreszcie pogonimy to cos ze stadionu.

  Racja! Tylko czemu na kolumnach pod Trasą Łazienkowską jest grafit z napisem Marki? Chyba gdzieś widziałem jeszcze Wołomin, ale tego nie jestem pewien. Czemu na tych grafitach nie ma napisów Wola, Śródmieście, Żoliborz, czy Jelonki? Te dzielnice to Warszawa, tak jak Legia, a nie jakieś tam Marki!
  Jestem Ultrasem a nie jestem Prawicowcem chodze dumnie ze znaczkiem Polski Walczącej i nie jestem faszysta bo przecież faszyzm zabijał naszych rodaków. Narodowcy to zwykli idioci nie znajacy historii
  Legionista~Legionista

  Won z Legii!

 • gość5

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2016 13:16 ~gość5

  przypominam, że kod i PO są ZA przyjęciem imigrantów (czytaj najeźdźców z dalekiego wschodu) do Polski. chyba za mało jest zamachów skoro oni tutaj ich chcą! ile złego się dzieje przez tych najeźdźców we Francji, Belgii, czy Szwecji. wystarczy porozmawiać z prostymi - normalnymi ludźmi z tych krajów! zapraszając najeźdźców do Polski albo robi się to celowo albo jest się krótkowzrocznym! nie dziwie się, że pojawił się taki transparent! ktoś chce Polskę zniszczyć to ludzie (w tym przypadku kibice) odpowiednio reagują!

 • Legionista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2016 12:18 ~Legionista

  ss446666~ss446666

  Jestem Kibicem Legii na legie niestety przyjeżdżają czeresniaki z Wiosek i szpanem jest dołaczyc do nas na Zylecie . Drodzy Kibice moze wreszcie pogonimy to cos ze stadionu.

  Jestem Ultrasem a nie jestem Prawicowcem chodze dumnie ze znaczkiem Polski Walczącej i nie jestem faszysta bo przecież faszyzm zabijał naszych rodaków. Narodowcy to zwykli idioci nie znajacy historii

  Won z Legii!

 • Kracho

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2016 11:34 ~Kracho

  Armagedon~Armagedon

  Jestem kibicem Legii i wstyd mi za tych co wywiesili ten transparent.
  Jestem kibicem Jagi i szczerze Legii nienawidzę, ale za ten transparent to szacun!

 • Maniek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2016 11:07 ~Maniek

  Kwiczenie świń odrywanych od koryta nie ma końca.

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2016 11:04 ~Polak

  gość~gość

  przypominam, że kod i PO są ZA przyjęciem imigrantów (czytaj najeźdźców z dalekiego wschodu) do Polski. chyba za mało jest zamachów skoro oni tutaj ich chcą! ile złego się dzieje przez tych najeźdźców we Francji, Belgii, czy Szwecji. wystarczy porozmawiać z prostymi - normalnymi ludźmi z tych krajów! zapraszając najeźdźców do Polski albo robi się to celowo albo jest się krótkowzrocznym! nie dziwie się, że pojawił się taki transparent! ktoś chce Polskę zniszczyć to ludzie (w tym przypadku kibice) odpowiednio reagują!

  W porannych godzinach szczytu w okolicach Monachium w bawarskim mieście Grafing doszło do ataku nożownika. Krzyknął „Allahu Akbar” i rzucił się na ludzi z nożem. Poważnie ranne zostały cztery osoby, jedna z nich nie żyje.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »