Informacje

22.05.2018 10:53 po meczu z legią

Zatrzymania po zadymie
na stadionie w Poznaniu

SERWISY:

Już siedemnastu pseudokibiców Lecha Poznań, którzy podczas niedzielnego meczu wtargnęli na boisko i przerwali mecz, zostało zatrzymanych przez policję. Trwają przesłuchania trzech mężczyzn - trzech już usłyszało zarzuty, kolejni mają je usłyszeć wkrótce. Jeden z zatrzymanych już wcześniej miał zakaz stadionowy. Pozostali chuligani są identyfikowani i poszukiwani.

Pierwszych sześciu mężczyzn zatrzymano w poniedziałek późnym popołudniem i wieczorem. To mieszkańcy powiatu poznańskiego i ościennych. - Są to mężczyźni w wieku 18-37 lat. Do zatrzymań doszło w domach. Osoby te nie stawiały oporu, były zdziwione. Ale z drugiej strony powinny liczyć się z taką ewentualnością - mówi TVN24 Maciej Święcichowski z wielkopolskiej policji. Kolejne trzy osoby zatrzymano we wtorek. Jedna z nich sama zgłosiła się na policję.

Trzy osoby już z zarzutami

We wtorek około południa pierwszych sześciu zatrzymanych doprowadzono na przesłuchanie do Prokuratury Rejonowej Poznań-Grunwald. Trzy z nich już usłyszały zarzuty związane z naruszeniem ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Jedna osób usłyszała zarzut wtargnięcia na murawę, za co grożą mu nawet 3 lata więzienia. Dwie pozostałe - zarzut wtargnięcia na murawę, ale będąc zamaskowanymi - osoby te miały na twarzy koszulkę i szalik. W takim wypadku maksymalny wymiar kary może wynieść nawet 5 lat "za kratkami".

- Prokurator doszedł do wniosku, że osoby te działały po prostu w sposób chuligański, stąd ten zapis o lekceważącym podejściu do prawa. Powoduje on, że dolna granica kary podwyższana jest automatycznie o połowę - podkreśliła Mazur-Prus. Jak dodała, jedna z zatrzymanych osób miała orzeczony wcześniej zakaz stadionowy. Prokurator nie doprecyzowała, czy nadal obowiązuje. Trwa weryfikowanie tego. Jeszcze dziś na pewno przesłuchane zostaną trzy kolejne osoby zatrzymane w poniedziałek. Po tych przesłuchaniach zostaną podjęte decyzje co do środków zapobiegawczych wobec tych sześciu osób. Co do osób zatrzymanych we wtorek jeszcze nie podjęto decyzji, czy czynności prokuratorskie zostaną wykonane we wtorek czy też w środę. Prokuratura sprawdza też, czy organizator imprezy dopełnił wszelkich formalności.

- Na organizatorach ciąży obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa. Z przykrością muszę stwierdzić, ze nie jest to pierwszy przypadek, gdzie kibice zachowują się w taki sposób. Chodzi tu o bezpieczeństwo nie tylko uczestników, ale też zawodników - podkreśliła.

Kolejne zatrzymania niebawem

Jak poinformował na antenie TVN24 Marcin Święcichowski, policjanci nad ustaleniem tożsamości stadionowych chuliganów pracują od momentu zakończenia spotkania. Analizowane są zapisy monitoringu, które pozwolą zidentyfikować osoby, które w niedzielę wtargnęły na murawę Inea Stadionu w Poznaniu.

Zatrzymanie kolejnych osób jest tylko kwestią czasu, zapowiada policja.

- Mamy zabezpieczone nagrania z kamer monitoringu, na których widać około 50 osób, z których 30 jest do identyfikacji. To nad nimi pracujemy - przekazał Święcichowski.

Przypomina, że część osób, która weszła na murawę była zamaskowana. Mimo to - twierdzi policjant - wielu z nich już udało się zidentyfikować na podstawie wcześniejszych nagrań. - W innych momentach spotkania nie mieli na twarzach żadnych masek czy szalików. Dzięki temu jesteśmy w stanie, mozolnie przeglądając monitoring minuta po minucie, porównać czy to ta sama osoba, która znalazła się potem na murawie - wyjaśnia Święcichowski.

Skandal w 77. minucie

Krótko po zdobyciu przez Legię drugiego gola z trybuny, zajmowanej przez najbardziej zagorzałych fanów "Kolejorza", na murawę poleciały race. Sędzia Daniel Stefański przerwał mecz, a piłkarze w pośpiechu udali się do szatni. Sympatycy Lecha po chwili zaczęli napierać na ogrodzenie i kilkudziesięciu z nich pojawiło się na boisku.

Błyskawicznie do akcji wkroczyło około 200 policjantów, którzy przegonili chuliganów z powrotem na sektor i opanowali sytuację. Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann podjął decyzję o przerwaniu spotkania.

Decyzją Komisji Ligi Ekstraklasy poznański klub został ukarany walkowerem, co oznacza, że Legia została mistrzem Polski. Lechowi, oprócz kar finansowych, groziło także zamknięcie stadionu dla publiczności. Wojewoda wielkopolski w poniedziałek zdecydował o zamknięciu stadionu na osiem spotkań: pięć ligowych i trzy w europejskich pucharach. W ostatnich latach, piłkarze w Poznaniu kilkakrotnie grali przy pustych trybunach, po raz ostatni w październiku 2016 roku przeciwko Wiśle Kraków w Pucharze Polski.

W sprawie przerwanego meczu w Poznaniu głos zabrał w niedzielę premier. "Oczekuję (...) od stosownych służb podjęcia zdecydowanych działań wobec stadionowych chuliganów. Wszystkim prawdziwym kibicom piłkarskim dziękuję natomiast za setki pięknych i pomysłowych patriotycznych opraw meczowych w sezonie 2017/18!" - napisał Mateusz Morawiecki na Twitterze, gratulując jednocześnie Legii Warszawa zdobycia tytułu Mistrza Polski.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL

FC/i

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • yes

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2018 20:59 ~yes


  tralala~tralala

  fajna kobieta tez bym sie dal zatrzymac hehe
  majo~majo

  Co mi robisz... jestem funkcjonariuszką....

  i bardzo dobrze potrzeba wiecej takich funkcjonariuszek w policji :)

 • majo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2018 22:13 ~majo

  tralala~tralala

  fajna kobieta tez bym sie dal zatrzymac hehe

  Co mi robisz... jestem funkcjonariuszką....

 • dzikakaczka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2018 19:21 ~dzikakaczka

  wsxcvgy~wsxcvgy

  TVN Warszawa czy TVN Poznań?
  Po Jakiego ;) wała o tym piszecie?

  Ale Pyry w Warszawie są:)

 • tralala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2018 15:52 ~tralala

  fajna kobieta tez bym sie dal zatrzymac hehe

 • PO zdrawiam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2018 14:48 ~PO zdrawiam

  do boju Polsko~do boju Polsko

  przecież to elektorat pissu! milicja ich wypuści...

  1. Policja
  2. Sąd podejmuje decyzję o zatrzymaniu, na podstawie dowodów zebranych przez policję.

 • vgedgr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2018 14:45 ~vgedgr

  Jak na razie dobry krok wojewody dot. zamknięcia stadionu. Jak właściciele nie zgarną kasy za bilety to w końcu się wezmą za "twardzieli" w maskach. Swoją drogą czemu nie zostali na płycie jak policja weszła, podobną nic im nie straszne.

 • klwaisz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2018 14:45 ~klwaisz

  ja bym ich tak na pół roku wsadził, profilaktycznie. I nagłośnił

 • wsxcvgy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2018 14:25 ~wsxcvgy

  TVN Warszawa czy TVN Poznań?
  Po Jakiego ;) wała o tym piszecie?

 • kibol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2018 13:28 ~kibol

  Ten na zdjęciu to nie ma co narzekać,zostać obezwładniony przez taką funkcjonariuszkę to niejeden by chciał.

 • mico

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2018 12:35 ~mico

  Prawo jest, tylko co z tego? Zamaskowanym grozi do 5 lat. Wiec co za problem dać te dwa lata bezwzględnego więzienia a dla recydywisty pełne 5 lat? Żaden problem. No ale bandyta ma prawa. Poprawność polityczna zakazuje karania bandytów. Więc setne z kolei zawiasy się należą a tym samym problem dalej istnieje i ci panowie na kolejnym meczu po prostu wezmą udział. W końcu mają do tego PRAWO - prawda?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »