Informacje

16.12.2016 09:37 Zatkany rurociąg

Zatopiło węzeł Marynarska, bo ludzie "nie dbają o porządek"

SERWISY:

Drogowcy ustalili powody awarii, do której na początku tygodnia doszło na węźle Marynarska. Ruchliwe skrzyżowanie znalazło się pod wodą, bo doszło do zanieczyszczenia rurociągu odprowadzającego wodę.

W poniedziałek kilkugodzinna ulewa zamieniła węzeł Marynarska w jedną wielką kałużę i  spowodowała gigantyczne utrudnienia w ruchu. Służby odpompowywały wodę przez ponad 24 godziny. W tym czasie trasa była nieprzejezdna.

Kiedy zaraz po zdarzeniu pytaliśmy Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad o powód awarii, usłyszeliśmy jedynie: prowadzimy prace konserwacyjne i badamy przyczyny.

Zanieczyszczony rurociąg

W piątek rano GDDKiA wydała zapowiadany komunikat. Dowiadujemy się z niego, że powodem chaosu komunikacyjnego było nieprawidłowe odprowadzanie wody z części trasy S79. To z kolei nastąpiło ze względu na zanieczyszczenia, które przedostały się do rurociągu odprowadzającego wodę i go zatkały.

Drogowcy podkreślają, że pompy, zbiorniki retencyjne i urządzenia odwadniające znajdują się w sąsiedztwie przystanku kolejowego PKP Warszawa Służewiec, kładki i ciągów pieszych.

"Niestety osoby korzystające z wymienionej infrastruktury nie dbają o porządek, i nie korzystają z koszy na śmieci. Pomimo regularnych prac porządkowych dużym problemem jest utrzymanie czystości pasa drogowego, który jest notorycznie zaśmiecany" – czytamy w komunikacie GDDKiA.

"W związku z zaistniałą sytuacją podjęto decyzję o wykonaniu dodatkowych studzienek rewizyjnych w celu uniknięcia podobnych sytuacji w przyszłości" – zapowiadają drogowcy.

Obwodnice zalane po burzy

Przypomnijmy, że to nie pierwsza kryzysowa sytuacja na drodze zarządzanej przez GDDKiA. Po lipcowej burzy pod wodą znalazły się fragmenty trasy S2 i S8. Przez zalane jezdnie nie można było przejechać. Kierowcy, chcąc uniknąć utrudnień, zawracali i jechali pod prąd.

Wtedy jednak przedstawiciele GDDKiA przekonywali, że systemy odwadniające, za które oni są odpowiedzialni "działały sprawnie". Zawiódł natomiast system innego zarządcy, który odpowiada za odbieranie wody.

Czytaj więcej o tej sprawie:

kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • sponor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2016 17:50 sponor

  może to źle zaprojektowana instalacja odwadniająca?

 • Gskawd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2016 10:15 ~Gskawd

  Jak~Jak

  Wyrzucanie butelek, ba całych toreb ze śmieciami z pędzących samochodów to w Polsce normalka chociaż kodeks drogowy przewiduje karanie za takie zachowanie.

  Gdzie Ty to widziałeś? Czasami pet albo papierek poleci ale torba ze śmieciami? Miałem kiedyś sąsiada, ktory na przystanek wywoził torby ze śmieciami albo do pracy zawoził, ale nawet Krystian nie wyrzucał toreb ze śmieciami z samochodu.

  Nawet jak by ludzie tam zrobili dziekie wysypisko, to przepompownie powinny byc zabezpieczone filtrami i wyczystki powinny byc sprawdzane, szczególnie przed opadami.

 • taki jeden

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2016 23:45 ~taki jeden

  Niedługo po oddaniu węzła zalane były chodniki i przejścia pod wiaduktami. Zgłosiłem to GDDKiA, ale odpisali mi że sytuacja została opanowana i że zdjęcia były zrobione przed pracami porządkowymi!
  Nic podobnego: system odwadniający nie jest dobrze skonstruowany, przy każdej ulewie będą robiły się kałuże i rozlewiska. Woda nie ma którędy spływać, za wąskie odpływy, które blokują się błotem i piachem. Poza tym studzienki i teren spływowy nie może być wyżej niż powierzchnia zalewowa!!!

 • Jaro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2016 23:19 ~Jaro

  Nikt~Nikt

  To ewidentna wina Kaczyńskiego

  Wspolczuje madrosci

 • eeeeeh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2016 17:52 ~eeeeeh

  Jop~Jop

  Wrzuć do sedesu zamiast papieru toaletowego, który się rozkłada w wodzie gazety. Zobaczymy jak długo nie będziesz miał zatkanej rury.

  Wg twojej teorii, cała warszawa powinna już być pod wodą :) Wszędzie są ci sami ludzie i tak samo śmiecą.

  Spartolili i chcą zwalić na innych, zero profesjonalizmu i przyzwoitości.

 • Jop

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2016 17:32 ~Jop

  Wrzuć do sedesu zamiast papieru toaletowego, który się rozkłada w wodzie gazety. Zobaczymy jak długo nie będziesz miał zatkanej rury.

 • tylkopytam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2016 17:28 ~tylkopytam

  "...pomimo regularnych prac porządkowych..."- ple, ple, ple, bla, bla, bla....... GDDKiA znowu dała dup.????????????!!!

 • Jak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2016 17:27 ~Jak

  Wyrzucanie butelek, ba całych toreb ze śmieciami z pędzących samochodów to w Polsce normalka chociaż kodeks drogowy przewiduje karanie za takie zachowanie. W Skandynawii każdy kierowca , który jedzie za śmieciarzem dzwoni na Policję podaje nr rej. Pojazdu i nie ma mówienia że policjant nie widział , śmiecący dostaje wysoką kare.
  Powinniśmy robić to samo i nie mówicie że to donosicielstwo bo to nasz obowiązek. W ten sposób wychowuje się społeczeństwo.

 • Nikt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2016 17:12 ~Nikt

  To ewidentna wina Kaczyńskiego

 • Ja taki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2016 17:11 ~Ja taki

  Były drzewa był spokój jest beton są problemy

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »