Informacje

02.12.2016 06:30 Trudne warunki komunikacyjne

Zaśnieżona Warszawa. Drogi czarne, gorzej na chodnikach

SERWISY:

Ciężki piątek dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej. Po intensywnych nocnych i porannych opadach śniegu z deszczem po stolicy jeździ się ciężko. Na drogach nieustannie pracuje ponad sto pługów i piaskarek. Na ulicach i chodnikach zalega gruba warstwa śniegowego błota.

Trudne warunki pogodowe dla kierowców panują od wczoraj. Śnieg z deszczem nie przestaje padać od kilkunastu godzin, w wielu miejscach zalega gruba warstwa śliskiego błota pośniegowego. Tam, gdzie nie dojechały odśnieżarki, ulice pokryły się białą warstwą śniegu.

Do pracy i szkoły warto wyjść wcześniej, bo w korkach mogą utknąć nie tylko samochody, ale i autobusy czy tramwaje. - Drogi są czarne, z ich odśnieżaniem służby poradziły sobie całkiem sprawnie, ale chodniki są zasypane śniegiem. Często do przejścia pozostaje tylko wąski pasek wydeptany przez pieszych - relacjonowała reporterka TVN24 Justyna Kosela.

Najgorzej na chodnikach

Na ulicach stolicy pracują 164 posypywarki, w nocy w akcji był cały dostępny sprzęt - 306 pługów i pługosolarek. Jak zapowiada Zarząd Oczyszczania Miasta, trwająca od godz. 18, akcja usuwania śniegu i solenia ulic obejmie ponad 1400 km stołecznych dróg. - Działania będą trwały do osiągnięcia efektu, którego możemy wymagać po ustaniu opadów - zapowiadała rano Iwona Fryczyńska z ZOM.

Po ulicach Warszawy przemieszczał się od rana reporter tvnwarszawa.pl Mateusz Szmelter. - Warunki są trudne, kierowcy jeżdżą wolno. Na głównych drogach stolicy wciąż zalega błoto pośniegowe, są wyraźne ślady po kołach - relacjonował reporter tvnwarszawa.pl. - Gorzej jest na chodnikach. Te w wielu miejscach nie zostały odśnieżone - dodał.

Jak podała policja, liczba zdarzeń drogowych nie jest większa niż zwykle o tej porze. - Zawsze, kiedy pogoda ulega pogorszeniu, kierowcy zaczynają jeździć wolniej i ostrożniej - zauważył Tomasz Oleszczuk z sekcji prasowej stołecznej komendy.

Powalone drzewa

Taka pogoda oznacza dużo pracy dla strażaków. - Intensywnie padało, co przełożyło się na nasze interwencje związane przede wszystkim z usuwaniem połamanych gałęzi i drzew pod ciężarem śniegu. Na szczęście nic poważnego się nie stało, ale interwencji przybywa. Wczoraj występowały także przerwy w dostępie do energii elektrycznej – powiedział rano na antenie TVN24 Paweł Frątczak, rzecznik Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Minionej nocy stołeczni strażacy interweniowali 57 razy. Na Mazowszu z kolei aż 270. - Były to głównie wezwania związane z przewróconymi drzewami albo ułamanymi konarami, które spadły na samochód albo tarasowały drogę - dodał nam Bartosz Bajorek z warszawskiej straży pożarnej.

Na Kontakt24 otrzymaliśmy informację o poważnych utrudnieniach na Trakcie Brzeskim. "Drzewo na drodze wylotowej do Warszawy, autobus ledwo przejechał opierając się o gałęzie. Jest to Trakt Brzeski korki aż do końca starej miłosny" - napisał internauta.

Jak informowali strażacy drzewo przewróciło się na skrzyżowaniu Traktu Brzeskiego z Michała Kajki i zostało już usunięte.


Sygnały o powalonych drzewach dostaliśmy także na warszawa@tvn.pl. "Po opadach śniegu w nocy, przy bloku na ulicy Salamandry na chodnik spadło drzewo. To drugi raz w tym roku, gdy w tym miejscu drzewa nie wytrzymują trudnych warunków. Poprzednim razem gałęzie nad parkingiem spadły na samochody" - napisał na Kontakt24 Kukat 44.

O awarii sieci elektrycznej poinformował nas mieszkaniec Wawra. Czytelnicy piszą także o opóźnieniach pociągów SKD i WKD. Natomiast Zarząd Transportu Miejskiego ostrzega o problemach tramwajów. "W związku ze zdarzeniem w rejonie krańca METRO MŁOCINY występują utrudnienia w kursowaniu linii 2, 6, 11 i 33" - informował na swojej na stronie ZTM.

- Tam spadła gałąź na tramwaj linii 33, niezbędna była naprawa sieci. Prace kończą się, ruch tramwajów zostanie wznowiony - przekazał Michał Powałka, rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich.

 


Śnieżna Teresa

W czwartek wieczorem informowaliśmy o serii kolizji i potrąceniach pieszych spowodowanych głównie zbyt szybką jazdą w trudnych warunkach.

Jak podaje tvnmeteo.pl, wczoraj rozpoczęła się meteorologiczna zima, a wraz z nią duże zawirowania w pogodzie. To skutek niżu Teresa. Polska właśnie dostała się pod wpływ energicznego niżu Teresa, który nadszedł ze Skandynawii. W piątek sypać ma już więcej śniegu. W Warszawie temperatura wyniesie 0 stopni Celsjusza.

Co dalej?

Później zapanuje w Polsce pogoda jak w Skandynawii. W sobotę wleje się do Europy środkowej zimne powietrze arktyczne. Popadać może jeszcze śnieg, ale już nie tak intensywnie. Za to w niedzielę pojawi się dużo słońca, bo nad Polskę wkroczy od zachodu pogodny wyż.

W weekend wraz z coraz liczniejszymi rozpogodzeniami noce będą mroźne w całym kraju. Temperatura spadać ma miejscami do -6, -10 st. Więcej o pogodzie na tvnemeteo.pl.


skw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Precz ze sniegiem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.12.2016 10:59 ~Precz ze sniegiem

  rowerzysta~rowerzysta

  A ja się na śnieg w zimie nie zgadzam i ja sobie nie życzę żadnych opadów.

  Właśnie, to przez PiS wszystko. Trzeba szybko zebrać marsz KOD wokół tej sprawy!!!

 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2016 17:18 ~waw

  Na chodnikach i przystankach dalej zalega śnieg. Pryzmy odgarnięte z jezdni leżą przy krawężnikach i piesi "wodują".
  Widać zima w grudniu zaskoczyła ZTM i inne służby.

 • rowerzysta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2016 13:53 ~rowerzysta

  A ja się na śnieg w zimie nie zgadzam i ja sobie nie życzę żadnych opadów.

 • mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2016 12:46 ~mieszkaniec

  To ja odnośnie Wawrzyszewa, tak przed klatkami odgarniete, ale same ulice Balzaka, Tołstoja, Petofiego to masakra breja ze śniegu zalega na ulicach, zapchane studzienki, a to dopiero pierwszy taki opad śniegu i co będzie dalej?

 • Co mi zrobisz jak mnie złapiesz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2016 12:45 ~Co mi…


  Co mi zrobisz jak mnie złapiesz~Co mi zrobisz jak mnie złapiesz

  Cześć, drodzy kierowcy, pamiętajcie, że my, roszczeniowi rowerzyści nie musimy jeździć po zaśnieżonych ścieżkach.
  Miłgo i bezpiecznego dnia dla wszystkich.
  Tadeusz~Tadeusz

  Obyście nie jeździli po odśnieżonych chodnikach w zamian. Albo jak zwykle.

  Za siebie mogę powiedzieć, że nie będę.

 • kolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2016 11:24 ~kolo

  [cytat_2550499]
  "Natomiast Zarząd Transportu Miejskiego ostrzega o problemach tramwajów. "W związku ze zdarzeniem w rejonie krańca METRO MŁOCINY występują utrudnienia w kursowaniu linii 2, 6, 11 i 33" - czytamy na stronie ZTM.
  - Tam spadła gałąź na tramwaj linii 33, niezbędna była naprawa sieci. Prace kończą się, ruch tramwajów zostanie wznowiony"

  Tramwaje jak zwykle nawaliły powodując ogromne koszty społeczne - spóźnienia do pracy czy szkoły.
  Tylko autobusy (elektryczne) na wydzielonych pasach są w stanie zagwaratnować odpowiednią niezawodność poruszania się po mieście, a są przy tym szybsze i tańsze.

  Niestety technologia magazynowania prądu i ładowania, to mimo pewnego postępu wciąż średniowiecze. Myślę, że za 10 lat możemy wrócić do tematu.

 • zbyszekkieliszek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2016 10:46 ~zbyszekkieliszek

  ja też dziś wyszedłem wcześniej: odśniezyłem podjazd, samochód i wyjechałem wcześnie bo wiedziałem, że większosć oferm ma jeszcze letnie opony, albo z niewiadomych przyczyn jedzie nagle 40km/h chociaż widziałem, że solarki jeździły w okolicy po 6

 • mlynek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2016 10:41 ~mlynek

  Wawrzyszew ~Wawrzyszew

  Cieć jes na budowie a blok sprząta dozorca lub gospodaż .

  A ortografii óczy naóczyciel

 • Obserwer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2016 10:39 ~Obserwer

  Wawrzyszew ~Wawrzyszew

  Niewiem gdzie mieszkasz że DOZORCA! a nie cieć ! Na na wawrzyszewie gospodaże odśnieżają od 4/5 rano !
  Tylko niewiem co za osioł niepozwala unas sypać solą tylko można piaskiem apsurd bo ulice można a chodników nie?
  Żeby nie ten "cieć"
  jak ty tam mówisz to byś zarosła bródem!

  Cieć jes na budowie a blok sprząta dozorca lub gospodaż .

  Bo sypanie solą do idiotyzm, jest kilka zamienników, które nie niszczą zieleni, aut, butów czy psich łap.

 • Tadeusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2016 10:37 ~Tadeusz

  Co mi zrobisz jak mnie złapiesz~Co mi zrobisz jak mnie złapiesz

  Cześć, drodzy kierowcy, pamiętajcie, że my, roszczeniowi rowerzyści nie musimy jeździć po zaśnieżonych ścieżkach.
  Miłgo i bezpiecznego dnia dla wszystkich.

  Obyście nie jeździli po odśnieżonych chodnikach w zamian. Albo jak zwykle.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »