Informacje

11.09.2019 12:31 w parku Księcia Janusza

Zasadzili 25 dębów, 24 już suche. Dzielnica: deweloper wymieni

SERWISY:


Z rzędu 25 drzew tylko jedno jest zielone. Posadzone ubiegłej jesieni dęby miały być ozdobą Parku Księcia Janusza na Kole. Dziś większość z nich wygląda jakby nadawało się tylko do wykopania.

Na problem uschniętych drzew zwrócił uwagę jeden z członków facebookowej grupy skupiającej miłośników dzielnicy Wola. "Te drzewa umarły ostatecznie jeszcze w ubiegłym roku" – napisał pan Wiesław. Obumarłe dęby szpecą okolice budynku Zgromadzenie Sióstr Służebniczek przy ulicy Dobrogniewa. - Na tle pozostałych drzew w parku mocno się wyróżniają - przyznał reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz, który był na miejscu.

Nasadzenia zastępcze

Jak poinformował nas rzecznik prasowy urzędu dzielnicy Woli Mariusz Gruza, dęby zostały posadzone w parku przez dewelopera w ramach tzw. nasadzeń zastępczych. To praktyka stosowana przy wielu inwestycjach. – W zamian za pozwolenie na wycinkę drzew, wydaje się decyzję dotyczącą nasadzeń – tłumaczy Gruza.

W tym wypadku wydał ją urząd dzielnicy i wyznaczył miejsce na posadzenie 25 dębów.

"Rok już patrzymy na drapaki"

Rzecznik Woli zapewnia, że firma jest zobowiązana do pielęgnacji drzew i od czerwca je "podlewa i zasila". Wspomniany pan Wiesław ripostował: "Nie pomoże umarłemu i wysuszonemu na wiór drzewu systematyczne podlewanie i zasilanie nawet od maja, a nawet od lutego, bo już wtedy były całkiem suche i źródłem robactwa. To miało sens tylko po posadzeniu. Rok już patrzymy na drapaki".

Nasz reporter potwierdził, że rośliny są bardzo mocno wysuszone. - Tylko jedno drzewo wygląda na zdrowe i takie, które ma szansę przetrwać zimę – stwierdził.

- Czynności pielęgnacyjne to zadanie dewelopera. Widząc jednak co się dzieje z drzewami, podjęliśmy rozmowy i ustaliliśmy plan działania – informuje Guza. I zapewnia, że na jesieni stan drzew zostanie skontrolowany. - Jeśli dalej będą tak wyglądać, wtedy deweloper na własny koszt wymieni rośliny i będzie się nimi zajmował przez kolejne trzy lata, co jest standardową praktyką w takich przypadkach – zapowiada rzecznik.

Po trzech latach obowiązek opieki nad roślinami przejmie dzielnica.

Jak podkreśla Gruza, miasto do tej pory nie poniosło żadnych kosztów związanych z dębami.

"Dęby nie obumarły"

O komentarz do sprawy poprosiliśmy firmę Skanska, która zasadziła drzewa. Anna Strożek, koordynator ds. komunikacji w Skanska, zapewniła, że dęby kolumnowe nie obumarły. - Młode okazy tego gatunku utrzymują czasem w okresie bardzo suchym lub zimą zaschnięte liście na gałęziach, co nie świadczy o tym, że się nie odrodzą. Tego lata mieliśmy stosunkowo niewiele opadów i wysokie temperatury, co miało wpływ na kondycję roślinności - tłumaczy Strożek.

Dalej zapewnia, że firma jest w stałym kontakcie z Wydziałem Ochrony Środowiska dzielnicowego urzędu dzielnicy. - Absolutnie nie przestaniemy monitorować sytuacji i podejmiemy kolejne działania w zależności od stanu tych nasadzeń - deklaruje.

ab/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • JackP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2019 09:58 ~JackP

  Uschły to uschły, po cholerę dorabiać propagandę, posadzą nowe. Tym razem po zakończeniu wegetacji lub najlepiej, przed jej rozpoczęciem. Plus podlewanie i będzie dobrze. A dęby kolumnowe np. fastigiata mają wąskie kolumny i mogą być sadzone w większym zwarciu.

 • ahr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2019 19:49 ~ahr

  Żeby posadzić 25 całkiem sporych drzew, które jak widać mają marne szanse żeby się przyjąć, wycięto 75 znacznie większych i przerobiono na tyczki. Brawo Jasiu.
  A wystarczyło posadzić młode sadzonki, które miałyby większe szanse na przyjęcie i za kilka lat cieszyłyby oko. Tylko odpowiednio zabezpieczyć przed spacerowiczami z psami. A tak poczekamy na kolejne, może nie uschną.

 • poznanianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2019 19:04 ~poznanianka

  bo nie problem posadzic, problem by potem podlewac, zadne drzewko nie wytrzyma takiej suszy i upałów, podobnie z trawnikami, wiec jak zarzadca terenu sadzi a nie jest to tanie to niech zapewni po posadzeniu regularne podlewanie przez okres suszy, kolejne nasadzenia to będzie znów większy koszt

 • widzi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2019 15:57 ~widzi

  podobnie w Parku Szczęśliwickim...

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2019 13:27 ~kubat

  Czy ktoś zasięgał rady dendrologów w jakim odstępie powinny być takie drzewa posadzone. Po 20 latach (jeśli by dożył) zniszczyły by się nawzajem.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »