Informacje

22.07.2018 10:21 po piątkowych protestach

Zarzuty dla demonstrantów, policja oskarżana o brutalność

SERWISY:


- Mieliśmy do czynienia z sytuacją niezwykle dynamiczną, sytuacją, w której została naruszona nietykalność funkcjonariuszy publicznych - powiedział rzecznik komendy stołecznej Sylwester Marczak. Odniósł się też do zarzutów o brutalność policjantów podczas protestów przed budynkiem parlamentu.

- Zachowanie policjantów było profesjonalnie, zdecydowane i takie powinno być - powiedział w sobotę Marczak. Odniósł się w ten sposób do krytyki opozycji i części mediów w sprawie piątkowej interwencji policji podczas protestów przed Sejmem przeciwników ustawy o SN.

"Zachowywały się agresywnie"

- Jeśli chodzi o działanie policjantów, przede wszystkim należy podkreślić, że mieliśmy do czynienia z sytuacją niezwykle dynamiczną. Sytuacją, w której została naruszona nietykalność funkcjonariuszy publicznych - podkreślił Marczak. Jak dodał, zatrzymano cztery osoby "nie za to, że protestowały, tylko za to, że zachowywały się agresywnie".

- Jeden z nich miał uderzyć policjanta, kolejne osoby miały szarpać policjanta i rzucać w nich przedmiotami. W takiej sytuacji wymaga się od policjantów zdecydowanego działania i takie zdecydowane działanie było. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że te osoby stawiały czynny i bierny opór, konieczne było użycie środków przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej i policjanci zrobili to w sposób zdecydowany i prawidłowy - oświadczył rzecznik KSP.

Jak zauważył, takiego zachowania wymaga się od policjantów w sytuacjach wyjątkowych, a taką sytuacja było zachowanie protestujących pod Sejmem. - Gdyby te osoby zachowywały się zgodnie z prawem, nie byłoby konieczności interwencji policjantów - ocenił.

Marczak, odnosząc się do wypowiedzi świadków zdarzeń przed Sejmem dotyczących brutalnego potraktowania protestujących, mi.in. kopania ich przez policjantów, powiedział, że są to nieprawdziwe informacje. - Ewidentnie widać to na nagraniach z interwencji policji dostępnych w mediach - zauważył.

"Widziałam jego siniaki"

Marczak był też pytany o interwencję w sprawie zachowania Dawida Winiarskiego, którą komentowali świadkowie zdarzenia, w tym posłanka Joanna Scheuring-Wielgus Liberalno-Społeczni). Posłanka mówiła w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24, o tym, jak odnalazła uczestnika demonstracji w szpitalu, gdzie trafił po interwencji policji.

- Dawid był w kołnierzu (ortopedycznym - red.). Był nieruchomy, był z temblakiem na ręku. Widziałam jego siniaki, zadrapania - relacjonowała posłanka.

- Policja sobie chyba zaplanowała, że spośród manifestantów, którzy byli przed Sejmem, wyłowić kilka twarzy, które zna z różnych protestów. Czterech chłopaków, których wyprowadziła brutalnie z tłumu, skuła w kajdanki wprowadziła na teren Sejmu i tam pobiła. Dwie osoby zostały bardzo mocno i dotkliwie pobite przez policjantów i wywiezione do pobliskiego szpitala. Są na to dowody - podkreśliła posłanka.

Rzecznik KSP powiedział, że komentarze tego typu "są niepoważne". Dodał, że traktuje je "jako pomówienia policjantów". - Często są one próbą obrony przegranej sprawy. Bo jak inaczej bronić się przed zarzutem naruszenia nietykalności policjanta? - zaznaczył. - Na tę chwilę nie mam takiej informacji, by wpłynęła jakakolwiek skarga na zachowania policjantów - podkreślił.

"Ma możliwość kontaktu"

Pytany o doniesienia medialne, że policja nie chciała udzielać informacji na temat stanu zdrowia Winiarskiego i tego, w jakim szpitalu się znajduje, powiedział, że jest to "kolejna informacja, która jest nieprawdziwa".

- Osoba zatrzymana ma możliwość kontaktu z adwokatem, takie też żądanie było ze strony Dawida Winiarskiego, o kontakt - zaznaczył. Dodatkowo, jak powiedział Marczak, osoba zatrzymana ma możliwość wskazania osoby, która powinna być poinformowana o zatrzymaniu, z czego Winiarski nie skorzystał. - Nieudzielanie informacji na temat Winiarskiego wynikało z braku wskazania odpowiedniej do tego osoby - dodał.

Marczak odniósł się także do krytyki piątkowej interwencji policji przez opozycję, m.in przez Andrzeja Halickiego (PO), który napisał na Twitterze: "to już nie jest policja, bo ta była powołana dla bezpieczeństwa obywateli (ustawa o policji art. 1). Tu działa pisowska milicja jako agencja ochroniarska władzy, w dodatku nielegalnie".

- W przypadku gdy policjanci podejmują interwencje w związku z naruszeniem prawa, co więcej wykonując tę interwencję również opierają się o prawo, powyższe porównania są co najmniej niezrozumiale. Zachęcam do rozwagi w wypowiedziach. W przeciwieństwie do wielu komentujących policjanci podczas interwencji panują nad emocjami. Mam ogromny szacunek do ich opanowania i profesjonalizmu - podkreślił Marczak.

"Naruszenie nietykalności"

Marczak poinformował PAP, że wszystkie cztery osoby zatrzymane usłyszały zarzuty naruszenia nietykalności funkcjonariusza publicznego, policjanta, na podstawie art. 222. Grozi im odpowiedzialność karna 3 lat pozbawienia wolności.

Demonstracja przeciw zmianom w sądownictwie - zorganizowana m.in. przez Obywateli RP, Ogólnopolski Strajk Kobiet i Komitet Obrony Demokracji - trwa przed Sejmem od środy.

W piątek Sejm uchwalił przygotowaną przez PiS nowelizację ustaw m. in. o Sądzie Najwyższym, ustroju sądów, Krajowej Radzie Sądownictwa i o prokuraturze. Chodzi między innymi o zmiany procedur wyboru I prezesa SN i kwestie obsady stanowisk w tym sądzie. Za głosował klub PiS, przeciw był klub Kukiz'15, zaś kluby PO, Nowoczesnej i PSL-UED nie wzięły udziału w głosowaniu. Teraz ustawą zajmie się Senat.

PAP/ran/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Mike

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2018 17:12 ~Mike

  Za PO-PSL to dopiero pałowali. A za PIS policja sie bawi i bez kaslkó, gazó . Zabawa !!!

 • w średnim wieku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2018 17:31 ~w średnim wieku

  Za poprzednich rządów policja łagodnie obchodziła się z demonstrantami i przeciwnikami rządu...

  Jak Polacy szybko zapominają, ale nie chcą pamiętać :(

 • primo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2018 15:59 ~primo

  A gdzie byliście jak były wybory. Gdyby wszyscy ruszyli 4litery na wybory to by nie było tego zamieszania

 • rewaldemar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2018 14:02 ~rewaldemar

  Ta szarpnięta szczota , najpierw nastawia , nakręca najwnych , a pózniej przeprowadza akcję poszukiwawczą rzekomo poszkodowanego.

 • Oszukany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2018 13:58 ~Oszukany

  Konstytucja Gdzie sa Ci co ustanowili ustawe dzielaca polakow na tych urodzonych przed 1 stycznia 1949 roku Tu nie ma chetnych do krzyczenia Konstytucja?To nie dotyczy komunistow SB Sedziow wszelkiej innej wybranej kasty Zwykli smiertelnicy oszukani przez te sady (niezawisle)Ktorzy odbudowali po wojnie Polskie ,zyja w nedzy na glodowych emeryturach.anie sedziowskich czy komunistycznych jak sie ma emerytura obywatela po 40 latach pracy 1400 zlotych do tych 28000 tysiecy specjalnej kasty Uzycie nie cenzuralnych slow to za malo dla tej bandy

 • pomsta do boga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2018 13:52 ~pomsta do boga

  Konstytucja Gdzie sa Ci co ustanowili ustawe dzielaca polakow na tych urodzonych przed 1 stycznia 1949 roku Tu nie ma chetnych do krzyczenia Konstytucja?To nie dotyczy komunistow SB Sedziow wszelkiej innej wybranej kasty Zwykli smiertelnicy oszukani przez te sady (niezawisle)Ktorzy odbudowali po wojnie Polskie ,zyja w nedzy na glodowych emeryturach.anie sedziowskich czy komunistycznych jak sie ma emerytura obywatela po 40 latach pracy 1400 zlotych do tych 28000 tysiecy specjalnej kasty

 • pitus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2018 13:19 ~pitus

  tak się koczy napuszczanie i podjudzanie ludzi będzie jeszcze gorzej jedna strona doży do konfrontacji a druga broni się nieudolnie i brak stanowczości PO rudzie dale tak jak teraz z Wielgus i innymi to dostaniecie to chcecie czyli majdan wtedy możne ci urzędnicy brukselscy możne pomogą wam

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2018 12:53 ~warszawiak

  PiS reaktywował ZOMO!!!

 • Dlaczego

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2018 12:51 ~Dlaczego


  Dawidov~Dawidov

  Policja? Pisowska Policja to tak, bo Polska Policja w tej chwili nie istnieje.
  Psychiatra~Psychiatra

  Zaniedbuję pan rutynowe kontrole i to widać. Zapraszam z powrotem do szpitala. Im prędzej Pan wróci tym lepiej.

  Taki jesteś chętny do badań psychiatrycznych ? To wytłumacz mi, dlaczego twój mocodawca za nic nie chciał dać się przebadać, a sądowy nakaz zakończtł się udupieniem sędziego ?

 • Sejm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2018 12:46 ~Sejm

  Obywatel również niezadowolony~Obywatel również niezadowolony

  Każdy został oskarżony o naruszenie nietykalności Policjantów ( którzy defakto naruszyli nietykalność tych osób )ponieważ nie można było ich oskarżyć o to że są niezadowoleni z tego co się dzieje w naszym chorym państwie .

  No i jeszcze o zniszczenie mienia. A nawiasem mówiąc, CZYJ właściwie jest Sejm ? Bo PiS go sobie przywłaszczył, jak wszystko.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »