Informacje

08.09.2014 18:16 Ks. płk Robert. M. z zarzutami

Zarzuty dla byłego proboszcza Katedry Wojska Polskiego

SERWISY:

Były proboszcz Katedry Polowej Wojska Polskiego, ks. płk Robert M. usłyszał w ubiegłym tygodniu zarzut w sprawie afery korupcyjnej na Podkarpaciu.

Informacje o nowych osobach podejrzanych w tej sprawie potwierdził tvn24.pl Zbigniew Jaskólski, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie. - Nie mogę mówić o personaliach, ale potwierdzam ogłoszenie nowych zarzutów - mówi nam Jaskólski.

Księdzu płk. M. prokuratura zarzuca płatną protekcję. Zarzut podżegania funkcjonariusza publicznego do przyjęcia łapówki usłyszał natomiast inny duchowny z Podkarpacia, ks. Jan C.

Jak dowiaduje się portal tvn24, zarzuty w tej sprawie usłyszał też dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Został już odwołany ze stanowiska.

Wcześniej, w wyniku działań CBA, na Podkarpaciu zatrzymano i przedstawiono zarzuty korupcji oraz powoływania się na wpływy dwóm przedsiębiorcom z paliwowej spółki Maante. Jak podała prokuratura, przyznali się oni do zarzuconych im czynów i złożyli obszerne wyjaśnienia. Wobec jednego z podejrzanych prokurator zastosował poręczenie majątkowe, wobec drugiego wystąpiono o areszt, który zastosował sąd, ale z zastrzeżeniem, że można go zamienić, jeśli podejrzany wpłaci poręczenie majątkowe. Mężczyzna wyszedł na wolność po wpłaceniu 500 tys. zł.

Zawieszenie i rezygnacja

W lipcu proboszcz M. został zawieszony przez biskupa polowego Józefa Guzdka. Miało to związek z przeszukaniem przez CBA i prokuratorów biura i prywatnego mieszkania duchownego. Do wizyty agentów doszło w ramach śledztwa dotyczącego m.in. szefa klubu PSL Jana Burego oraz sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Zbigniewa Rynasiewicza.

Przeszukanie w Ordynariacie Polowym Wojska Polskiego - czyli biskupstwie - zarządzili prokuratorzy z Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie. O tym, że miało ono miejsce, posłowie z komisji do spraw służb specjalnych dowiedzieli się od szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Pawła Wojtunika na posiedzeniu 22 lipca. O samym śledztwie niewiele wiadomo. Biuro i prokuratura prowadzą je w sprawie powoływania się na wpływy w resorcie infrastruktury i rozwoju i dotyczy ono biznesmenów, urzędników, prawników i polityków z Podkarpacia.

Milcząca służba i prokuratura

Czego szukali agenci u księdza M.? - Muszę odesłać do prokuratury, nie mogę odpowiedzieć na żadne pytanie - mówił nam w lipcu rzecznik CBA Jacek Dobrzyński.

Prokuratura nie odpowiedziała wtedy na nasze pytania. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że funkcjonariusze Biura i prokuratorzy szukali m.in. sztabek złota. Według naszych informacji, jedną agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego odnaleźli w sejfie duchownego. Certyfikat sztabki (unikalne numery wraz z oznaczeniem próby) był taki, jak wskazali w zeznaniach biznesmeni po zatrzymaniu.

Kim jest sam ksiądz pułkownik Robert M. i jaki może mieć związek ze śledztwem, w którym dotąd dwóch biznesmenów z Podkarpacia miało postawione zarzuty?

Z jego oficjalnego biogramu wynika, że 47-latek pochodzi z województwa podkarpackiego, gdzie przyjął święcenia kapłańskie w 1993 roku.

Po krótkiej posłudze w dwóch parafiach związał się z duszpasterstwem wojskowym. W 1997 roku mianowany został na pierwszy stopień oficerski. Dalsza kariera wyglądała tak: w 1999 roku porucznik, 2000 - kapitan, 2001 - major, 2003 - podpułkownik, 2005 - pułkownik. Również z oficjalnej biografii wynika, że w 2004 roku został kapelanem Ojca Świętego Jana Pawła II. Od 2006 roku natomiast jest równocześnie kapelanem Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego.

Znajomy posła Burego?

Wiadomo, że duchowny osobiście zna się z szefem klubu parlamentarnego PSL Janem Burym, który równocześnie kieruje strukturami partii na Podkarpaciu. Agenci CBA 10 lipca przeszukali dom posła, biuro poselskie, a także pokój w hotelu sejmowym. Oprócz działań wobec Burego CBA i prokuratorzy z warszawskiej Prokuratury Apelacyjnej przeszukali także m.in. domy i biura Anny Habało, szefowej Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie i dr. Zbigniewa Niezgody - emerytowanego prokuratora, doradcy ministrów sprawiedliwości.

W sumie od wybuchu podkarpackiej afery korupcyjnej Biuro przeszukało "blisko 20 miejsc na terenie całego kraju", a czynności dotyczyły co najmniej ośmiu osób.

Wiceminister spotkał się z biznesmenami

Najgłośniejsze było przeszukanie z 4 lipca, kiedy to CBA wkroczyło do gabinetu wiceszefa resortu wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej. Agenci i prokuratorzy przeszukali nie tylko gabinet Zbigniewa Rynasiewicza, ale też jego dom i wynajmowane z sejmowych funduszy mieszkanie w Warszawie.
Co łączy wszystkie osoby odwiedzone przez CBA? Prokuratura na ten temat milczy.

Dziennikarze portalu tvn24.pl ujawnili, że według materiałów Biura większość z nich - m.in. prokurator z Rzeszowa - dobrze znała się z jedynymi podejrzanymi w tej sprawie: Marianem D. i Pawłem K. - prezesem i wiceprezesem zarządu firmy Maante z Leżajska, zajmującej się dystrybucją paliw.
Portal tvn24.pl ujawnił także, że zostali oni zatrzymani nagle, po okresie rozpracowywania operacyjnego przez CBA. Powodem działania Biura było tajemnicze spotkanie obu przedsiębiorców w Warszawie.

Ujawniliśmy, że 1 lipca spotkali się oni w stolicy z Rynasiewiczem. Wiceminister to potwierdził. 2 lipca prezesi z Leżajska zostali zatrzymani. Po tych wydarzeniach ruszyła lawina przeszukań.

>>CZYTAJ TAKŻE NA TVN24.PL<<

Maciej Duda (m.duda2@tvn.pl), Robert Zieliński (r.zielinski@tvn.pl)/tvn24.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • roms

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2014 07:47 ~roms

  Co rok dostawał awans? Pozazdrościć przebiegu kariery.

 • hmmmmmmmmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2014 19:47 ~hmmmmmmmmm

  No cóż łasy na kasę jest. W końcu pochował Jaruzelskiego.

 • YOGIBABOO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2014 19:47 ~YOGIBABOO

  Na bank chciał wszystko oddać dla potrzebujących.Przecież "księciunie" w naszym kraju , są znani z miłosierdzia

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2014 19:08 ~qwerty

  Wyrokiem będą trzy zdrowaśki.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »