Informacje

23.01.2018 16:28 jest też wniosek o areszt

Zarzut zabójstwa i znieważenia zwłok
dla matki porzuconego noworodka

SERWISY:


- Izabela J., matka martwego noworodka porzuconego w Brwinowie, usłyszała zarzuty - poinformował nas rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Pierwszy zarzut dotyczy zabójstwa dziecka "poprzez zamknięcie dróg oddechowych, co spowodowało uduszenie", drugi - znieważenia zwłok poprzez porzucenie ich przy ulicznym śmietniku.


Noworodek został znaleziony martwy w niedzielę, w jednym z kontenerów z używaną odzieżą, o czym informowaliśmy na tvnwarszawa.pl.

We wtorek odbyła się sekcja zwłok dziecka. - Ze wstępnej opinii biegłych wynika, że ciąża była donoszona, dziecko urodziło się żywe i było zdolne do przeżycia poza organizmem matki. Ważyło 3,2 kilograma - poinformował nas Łukasz Łapczyński z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

- Do porodu doszło w piątek w mieszkaniu, bez udziału czy też obecności innych osób - dodał.

Zwłoki dziewczynki w żółtym worku

Pierwszą informację funkcjonariusze otrzymali w niedzielę. Właśnie wtedy do Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie miała zgłosić się kobieta i powiedzieć, że jej siostra zamieszkała w Brwinowie mogła poronić. W związku z tym potrzebuje pomocy medycznej.

- Policjanci udali się do miejsca zamieszkania kobiety. W mieszkaniu ujawnili plamy koloru brunatnego. W powiązaniu z relacją kobiety, pozwalało to na przyjęcie tezy, że mogła odbyć poród - opisuje Łapczyński. Sama zainteresowana, w rozmowie z funkcjonariuszami, miała podawać kilka wersji zdarzeń.

Jeszcze w niedzielę, około godziny 21 policjanci wraz z prokuratorem udali się w okolice kontenera, znajdującego się w rejonie Kraszewskiego i Konopnickiej. Tam - jak informuje prokurator - znaleziono zwłoki noworodka. Była to dziewczynka. - Dziecko zawinięte było w worek koloru żółtego i znajdowało przy kontenerze z używaną odzieżą - relacjonuje Łapczyński.

Śledztwo w kierunku zabójstwa

Przeprowadzono oględziny zwłok i miejsca ich znalezienia. Zabezpieczono ślady biologiczne, dokonano oględzin mieszkania i tam też zabezpieczono ślady. - Po wpływie materiałów z przeprowadzonych czynności, prokurator wszczął śledztwo w kierunku zabójstwa dziecka - oświadcza Łapczyński.

Ponadto, jeszcze w niedzielę zatrzymano dwie osoby. Jak mówi prokurator, byli to rodzice dziecka: 28-letnia Izabela J. oraz 35-letni Zdzisław J. - Mężczyzna w trakcie zatrzymania znajdował się pod wpływem alkoholu. Kobieta była trzeźwa, została poddana badaniom w szpitalu. Potwierdzono, że kobieta odbyła poród - opisuje Łapczyński.

Kolejne czynności przeprowadzono we wtorek. Po uzyskaniu wyników sekcji zwłok i skonfrontowaniu ich z pozostałym materiałem dowodowym, prokurator przedstawił Izabeli J. zarzut zabójstwa dziecka. Zabójstwo - jak podaje prokuratura - miało nastąpić "poprzez zamknięcie dróg oddechowych, co spowodowało uduszenie".

Kobieta usłyszała też drugi zarzut - znieważenia zwłok noworodka poprzez porzucenie ich przy ulicznym śmietniku.

Nie przyznała się do winy

- Podejrzana nie przyznała się do zarzucanego jej czynu. Wyjaśniła, że dziecko urodziło się żywe, jednak po chwili ruchy dziecka ustały. Następnie owinęła zwłoki dziecka, włożyła je w worek i następnego dnia - czyli w sobotę - wyniosła je poza mieszkanie, pozostawiając przy kontenerze na odzież używaną - opisuje prawdopodobny przebieg zdarzeń Łukasz Łapczyński.

Po przesłuchaniu podejrzanej, prokurator skierował wniosek o zastosowanie wobec niej tymczasowego aresztowania na trzy miesiące. Jej mąż Zdzisław J. - po przesłuchaniu w charakterze świadka - został zwolniony. Zgromadzony przez śledczych materiał dowodowy nie wskazywał na jego udział w zabójstwie dziecka.

Na koniec Łapczyński nadmienia, że z informacji śledczych wynika, że "osoby te często spożywały alkohol i nie cieszyły się najlepszą opinią". Co więcej, małżeństwo "posiada troje wspólnych dzieci, które z nimi nie mieszkają, przebywają w placówkach opiekuńczych".

Czytaj także o śmierci noworodka w wypadku na Pradze Północ:

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • przeciwna_aborcji

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2018 22:09 ~przeciwna_aborcji

  to taka aborcja, tylko już po urodzeniu - dlaczego wszyscy się bulwersują?

 • shark

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2018 11:20 ~shark

  BBB~BBB

  OOOOO! Inkubator odmuwil wspolpracy?

  Naucz się gramatyki zanim skomentujesz gimbusie.

 • shark

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2018 11:19 ~shark

  "...znieważenia zwłok poprzez porzucenie ich przy ulicznym śmietniku.

  Noworodek został znaleziony martwy w niedzielę, w jednym z kontenerów z używaną odzieżą..."
  To w końcu gdzie go znaleziono???
  Pisarzyna z tefałenu niedoinformowany pisze kocopoły i leje wode!!!
  Do szkoły idź gimbalu!!!

 • BBB

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2018 20:45 ~BBB

  OOOOO! Inkubator odmuwil wspolpracy?

 • Jak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2018 18:00 ~Jak

  MZC~MZC

  Jakim prawem ojciec jest zwalniany, a odpowiadać ma tylko matka? To co on, żył z tą kobietą i nie wiedział że jest w ciąży??? Nie zastanowiło go co się stało z jego dzieckiem? Nie interesował się tym, czy po porodzie będzie miała w co to dziecko ubrać, gdzie położyć do spania? Normalny człowiek przygotowuje dom na przyjęcie noworodka, jeśłi tego nie robił tylko dawał jej do zrozumienia że ma się "pozbyć problemu" to jest do cholery tak samo winny!!!


  Zgadzam się z Tobą.

 • MZC

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2018 17:23 ~MZC

  Jakim prawem ojciec jest zwalniany, a odpowiadać ma tylko matka? To co on, żył z tą kobietą i nie wiedział że jest w ciąży??? Nie zastanowiło go co się stało z jego dzieckiem? Nie interesował się tym, czy po porodzie będzie miała w co to dziecko ubrać, gdzie położyć do spania? Normalny człowiek przygotowuje dom na przyjęcie noworodka, jeśłi tego nie robił tylko dawał jej do zrozumienia że ma się "pozbyć problemu" to jest do cholery tak samo winny!!!

 • sonia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2018 16:45 ~sonia

  patologia

 • Tom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2018 16:44 ~Tom

  NIe wiem jak można skrzywdzić dziecko, zabić i w ogóle...nie pojmuje takich ludzi i dla mnie powinni do końca życia pracować na chleb i wodę, bez luksusów jak mają teraz w Hotelu Więzienie *****

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »