Informacje

24.03.2011 07:45 Muzeum Historii Polski

Zaprojektują wystawy.
Na muzeum nie ma pieniędzy

SERWISY:

Ich zadaniem będzie zaprojektowanie dwóch przestrzeni muzealnych, dotyczących wolnych elekcji oraz kultury II RP. Na przygotowanie projektu będą mieli pół roku. 11 maja ruszy międzynarodowy konkurs na stałą ekspozycję Muzeum Historii Polski. Na sam budynek na razie nie ma pieniędzy.

- Zadaniem plastyków, którzy zgłoszą się do konkursu, będzie zaprojektowanie wybranych fragmentów ekspozycji. Na podstawie materiału wizualno-narracyjnego, przygotowanego przez MHP, uczestnicy konkursu mają zaprojektować dwie przestrzenie muzealne. Jedna to "Wolna elekcja", a druga "Kultura II RP". Czas na przysłanie prac to około pół roku - poinformował PAP w środę dr hab. Igor Kąkolewski z Muzeum Historii Polski. 

W jury konkursu zasiądą: historyk prof. Wojciech Tygielski (były prorektor UW), historyk sztuki Juliusz Chrościcki, historyk prof. Jerzy Zdrada (UJ) i, prawdopodobnie, znany scenograf Allan Starski.

Opóźnienia w budowie muzeum?

Konkurs architektoniczny na siedzibę muzeum został rozstrzygnięty w 2009 roku. Wygrała pracownia Paczowski ET Fritsch Architectes z Luksemburga. Muzeum ma powstać nad Trasą Łazienkowską. Budowa gmachu siedziby MHP ma zostać sfinansowana w 80 procentach ze środków unijnych, resztę ma pokryć resort kultury. Prace miały rozpocząć się w 2011 roku. Teraz terminy się zmieniły.

- Architekt, prof. Bohdan Paczowski, zaproponował harmonogram, który zakłada prawie 2-letnie dojście do projektu budowlanego i do pozwolenia na budowę. To oznacza, że szansa na zbudowanie Muzeum Historii Polski z aktualnego rozdania środków europejskich nie istnieje – powiedział w środę PAP minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Władze MHP rozczarowane

Minister uzależnia realizację projektu muzeum od tego, czy pieniądze na to znajdą się w następnym rozdaniu środków europejskich w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

- Jeżeli będą gwarancje na to, że te środki się pojawią, natychmiast przystąpimy do realizacji projektu architektonicznego. Na razie rozpisujemy konkurs na sama wystawę - zwrócił uwagę Zdrojewski.

Władze muzeum nie kryją jednak oburzenia. - Wiellokrotnie występowaliśmy do pana ministra o przyznanie funduszy. Teraz najbliższa pula otworzy się w 2014 r., ale nie wiemy, jakie wtedy będą priorytety. Może znowu nic nie dostaniemy - zastanawia się na łamach "Gazety Stołecznej" Robert Kostro, dyrektor MHP.

Historia Polski nad Trasą Łazienkowską

Muzeum Historii Polski powołano w 2006 roku. Jego zadaniem będzie prezentacja najważniejszych wątków polskiej historii, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnienia powstania, obrony i kształtowania mechanizmów wolności w Polsce, począwszy od demokracji szlacheckiej aż po "Solidarność".

Przyszła siedziba Muzeum Historii Polski będzie budynkiem-mostem. Jego konstrukcja złączy brzegi warszawskiej Trasy Łazienkowskiej i pokryje ją na odcinku od Muzeum do placu na Rozdrożu.

Ma kosztować około 360 mln zł.

myk/ran/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zbizar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2011 22:52 ~zbizar

  To Muzeun i ta bryla to nie porozumienie .Jak to wyglada przy zamku Ujazdowskim to widzac golym okiem . Najlepszym rozwiazaniem byloby wykorzystanie Palacu Saskiego ktory moglby byc wreszcie odbudowany , To najlesze miejsce dla tego Muzeum ,Moze powolacby dobrze bylo spoleczny /obywalelski komitet odbudowy jak to bylo z zamkiem Krolewskim w Warszawie .
  Lokalizacja Muzeum Historii Polski w Cytadeli Warszawskiej przy Muzeum Wojska Polskiego jest do przemyslenia !

 • Archeolog.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2011 09:59 ~Archeolog.

  Ja bym dodał jeszcze część poświęconą archeologii naszych ziem,ale ta by nie dublować to co mamy w Państwowym Muzeum Archeologicznym.

 • g

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2011 09:41 ~g

  Nie mogę się doczekać aż powstaną te wszystkie nowe muzea i mam też nadzieje ,że uda się rozbudować Narodowe. Na świecie tyle nowoczesnych placówek. Może i nam się uda :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »