Informacje

06.05.2014 19:16 Adam Struzik w Modlinie

"Zapłacimy tyle janosikowego, na ile nam pozwolą dochody"

SERWISY:

Województwo mazowieckie zapłaci majową ratę janosikowego, ale wysokość wpłaty będzie zależała od dochodów samorządu - poinformował we wtorek w Modlinie marszałek sejmiku województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Pytany przez dziennikarzy, czy Mazowsze zapłaci całą majową ratę janosikowego Struzik powiedział: - Zobaczymy, jaki będzie poziom dochodów. Najpierw zabezpieczymy wszystkie nasze niezbędne potrzeby. A jeżeli wystarczy na całą ratę, to ją zapłacimy. Jeżeli nie wystarczy, to zapłacimy tyle, ile będziemy mogli.

"Nie sądzę, żebym złamał dyscyplinę"

Marszałek pytany był też, czy nie płacąc poprzednich rat janosikowego nie złamał dyscypliny finansów publicznych. - Nie sądzę, żebym złamał dyscyplinę finansów publicznych. O złamaniu dyscypliny możemy mówić wtedy, kiedy funkcjonariusz robi to celowo, może w swoim działaniu lub zaniechaniu doprowadzić do tego typu strat. My nie płaciliśmy janosikowego, bo nie mieliśmy z czego. Wiec trudno jest mówić o łamaniu dyscypliny - oświadczył marszałek.

Pod koniec kwietnia sejmik województwa mazowieckiego podjął uchwałę w sprawie wystąpienia do resortu finansów o długoterminowe pożyczki w łącznej wysokości prawie 400 mln zł. Chodzi o 246 mln zł i 153 mln zł. Pożyczki mają być przeznaczone na finansowanie planowanego deficytu budżetowego województwa mazowieckiego w roku 2014 - będą z nich regulowane wpłaty janosikowego.

Problem w skali kraju

Struzik zapowiedział, że o pożyczkę Mazowsze wystąpi jeszcze w maju. - Potrzebna jest oczywiście opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej i mam nadzieję, że wyda ją niezwłocznie. Po pierwsze będziemy zabiegali o jak najniższe oprocentowanie. Uważamy, że to nie my zawiniliśmy i państwo nie powinno (...) zarabiać na województwie. Tak naprawdę chodzi o rozwiązanie problemu w skali kraju, a przepisy są niekonstytucyjne. Będziemy występowali nawet o zwolnienie z oprocentowania, żeby to była bezkosztowa pożyczka - mówił marszałek.

Janosikowe to system subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części swoich dochodów na rzecz biedniejszych. 18 lutego 2014 r. samorząd woj. mazowieckiego, który jest płatnikiem netto tych subwencji (w 2014 r. po raz pierwszy płatnikiem netto jest też woj. dolnośląskie, które ma do zapłacenia 92 mln zł) zalegało z wpłatą janosikowego za cztery ostatnie miesiące 2013 r. Gdy Ministerstwo Finansów wystawiło tytuły wykonawcze na prawie 63 mln zł (raty za wrzesień i październik 2013 r.), województwo zaciągnęło kredyt i uregulowało tę część należności.

W połowie kwietnia Mazowsze miało zapłacić kwietniową transzę janosikowego w wysokości 53,8 mln zł, ale tego nie zrobiło. Wcześniej bowiem konta woj. mazowieckiego zostały zablokowane w celu wyegzekwowania 61 mln zł na pokrycie zaległości w grudniowej racie janosikowego.

W marcu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy o janosikowym dotyczące województw samorządowych są niezgodne z konstytucją. Zgodnie z wyrokiem przestaną one obowiązywać po 18 miesiącach od ogłoszenia orzeczenia. Resort finansów uważa, że do czasu zmiany prawa województwo mazowieckie powinno wywiązywać się ze swoich obowiązków i płacić janosikowe.

PAP/lata

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ssss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.05.2014 15:47 ~ssss

  Można się powoływać na to stwierdzenie, odbierajac mandat lub grzywnę nałożone przez urzednika?

 • POrażka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.05.2014 14:06 ~POrażka

  skoro rząd łamie konstytucje to powinno być jak z normalnym obywatelem który łamie konstytucje, zamyka się go w więzieniu, nie wiem na co czeka sąd i policja?

 • asdfgh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.05.2014 10:06 ~asdfgh

  Janosikowe W-wa wydają więcej jak zarobią na biurokratyczne..?co znowu przemysłowe regiony maja dokładać?zniszczyliście w W-wa przemysł ,polffe ,fabrykę żarówek Tv,Fso,itp

 • deco

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.05.2014 09:12 ~deco

  [cytat_1880867]
  [cytat_1880766]

  Po prostu trzeba było uwzględnić janosikowe w budżecie i nie byłoby teraz takich cyrków...

  [/cytat_1880867]

  Jakby ci rząd dopieprzył podatek w kwocie 20.000,- miesięcznie, mimo że zarabiasz 10.000 to też byś stwierdził że trzeba to było uwzględnić w domowym budżecie?

 • Realista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.05.2014 08:28 ~Realista

  Co to za placenie nierobom? Nie dosc ze Warszawa i tak bez janosikowegp utrzymuje w duzej mierze inne wojewodztwa to dodatkowo ma wspierac nic nie robienie??

 • Adammm4

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.05.2014 00:06 ~Adammm4

  taki_tamtaki_tam

  Skoro jest niekonstytucyjne, to czy Ministerstwo Finansów zwróci nadpłacone raty janosikowego ?


  Ale nie jest niekonstytucyjne samo janosikowe, tylko sposób jego naliczania. Wystarczy, że zmieni się ta kwota i będzie już janosikowe konstytucyjne, więc nikt nic nie zwróci.
  Po prostu trzeba było uwzględnić janosikowe w budżecie i nie byłoby teraz takich cyrków...

 • taki_tam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2014 20:38 taki_tam

  Skoro jest niekonstytucyjne, to czy Ministerstwo Finansów zwróci nadpłacone raty janosikowego ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »