Informacje

07.06.2012 06:19 Miasto przegrało z deweloperem

Zapłacimy 500 milionów
za drogi w Wilanowie

SERWISY:

Nawet pół miliarda złotych odszkodowania może domagać się od miasta deweloper, który budował Miasteczko Wilanów. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że władze Warszawy muszą zapłacić za zabrany pod budowę dróg grunt.

Chodzi o hektary ziemi zabrane pod budowę ulic w Miasteczku Wilanów (m.in. Klimczaka, Płaskowickiej bis, czy al. Rzeczpospolitej).

Spór ciągnie się od 2009 roku. W grudniu 2011 wojewódzki sąd administracyjny przyznał deweloperowi rację, ale ratusz odwołał się do NSA. Przegrał. Teraz trzeba będzie zapłacić.

Na początek 220 milionów

Na razie Polnord mówi o kwocie 220 mln zł plus odsetki. – Aktualnie odsetki wynoszą ponad 63 miliony. Wyliczyliśmy, że to 80 tys. zł dziennie – mówi Krzysztof Olszewski, rzecznik Polnordu.

Ale wyrok NSA otwiera drogę do kolejnych roszczeń dewelopera wobec miasta. Deweloper wycenił je na 283 mln zł.

Od wyroku NSA nie można się już odwołać, więc miasto będzie musiało zapłacić. Pytanie kiedy i ile?

"Wyrok nie precyzuje kwot"

- Wyrok jest korzystny dla Polnordu, ale nie określa żadnych kwot. Oznacza to, że wysokość odszkodowania i ewentualnych odsetek będzie teraz przedmiotem ustaleń pomiędzy miastem, a Polnordem – tłumaczy Agnieszka Kłąb, rzeczniczka ratusza.

A nie lepiej było od razu zapłacić? – Gdyby te sprawy były tak oczywiste, to byśmy zapłacili. Ale nie są, a my przecież dysponujemy pieniędzmi podatników. Musimy to robić z rozwagą – dodaje Kłąb.

Miasto nie płaci za drogi

Budowa osiedla rozpoczęła się w 2002 roku. Pierwsi mieszkańcy wprowadzali się tam prawie dekadę temu. W projekcie planowanego na 20 tys. mieszkańców "małego miasta" znajdowały się szkoły, sklepy, zieleń. Do tej pory wielu z tych elementów nie udało się zrealizować, jednak jednym z najbardziej rzucającym się w oczy były jeszcze niedawno drogi. A w zasadzie ich brak.

Długo deweloper nie mógł dogadać się z miastem kto i za czyje pieniądze ma je zbudować. Spory budziło też to, ile miasto powinno zapłacić deweloperowi za część gruntu przeznaczoną pod publiczne drogi. Część gruntów, wycenionych na ok. 90 mln zł, Polnord przekazał miastu w formie darowizny. Za pozostałe miasto miało zapłacić. Do tej pory jednak nie zapłaciło.

Maciej Czerski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Leszek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2017 13:53 ~Leszek

  To dlaczego miasto sprzedaje grunty pod drogi jeszcze drożej? No i nie mogli sprzedać gruntu bez terenu pod drogi bo to nie miasto sprzedawało!? ,a gdyby wcześniej przejęli to musieliby zapłacić za grunt pod drogi na którym nie ma i może nigdy by nie było domów?.

 • Cegla

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2012 13:20 ~Cegla

  mamy z corka dwa mieszkania w Miasteczku Wilanów, kazda swoje. I w obu przypadkach wspolnota oddaje sprawy p-ko deweloperowi (robyg,Qualia) da sadu.
  Tyle kasy wydane na mieszkania, a teraz jeszcze sady.
  Rece opadaja, sciany pekaja, woda w garazu, grzyb u sasiadów itd.

 • www

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2012 12:03 ~www

  Jasne, bo oszuści developerzy są tylko od tego żeby brac od nas kasę i stawiać domy w polu. A głupie urzędy nie potrafia odbierając te domy żadać przyzwoitej infrastruktury. Później ci oszuści latają sobie własnymi samolotami na super wyspy a sądy są po ich stronie.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2012 11:34 ~Warszawiak

  Drogi rozebrać, teren zaorać i oddać tym deweloperom!!!! Zobaczą ile tych cud miód sypialni jeszcze sprzedadzą!!!Kupili teren od skarbu Państwa, zarobili krocie + zwrot za drogi od Budżetówki, istny byznes życia!!! Aha może się jeszcze jakiś proboszcz dorzuci, bo ta droga to chyba do tej świątyni????

 • dronlop

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2012 10:58 ~dronlop

  Za PRL sądy nie nabijały kieszeni prywatnym spółkom.

 • apa3

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2012 10:48 ~apa3

  Chory kraj

 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2012 10:18 ~waw

  popierwsze szanowni znawcy miasto/państwo nie dostały ani złotówki za sprzedaż. Całość zgarnęła SGGW która za to rozbudowała kampus. Po drugie tam mieszkają tacy sami ludzie jak Wy i chyba należa im się drogi i autobusy?

 • stan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2012 10:12 ~stan

  co za debilizm
  miasto zrobiło drogi i jeszcze ma za to płacić
  w głowie się nie mieści
  na przyszłość miasto powinno olać takie inwestycje i niech inwestor się martwi jak mieszkańcy będą się poruszać po osiedlu i szybko by z takiej lekcji wyciągnął odpowiednie wnioski jak by nie miał klientów na mieszkania tak nie atrakcyjnej lokalizacji

 • NMQ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2012 10:05 ~NMQ

  asia~asia

  Proste niech rozwala drogi i oddadza deweloperowi, niech sami sobie zrobia drogi. Polnord sie juz nachapal z miasteczka wilanow ale jak widac pazernosc nie zna granic. Miast zrobilo dobre ulice to źle, wiec niech to wroci do starego bezuzytecznego stanu, i po sprawie.  Dokładnie. Powinni te drogi rozebrać a grunt zwrócić. Ciasnota Wilanów i tak by na swoim wątpliwym uroku nie straciła.

 • pit

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2012 09:48 ~pit

  Miasto nie powinno było nic tam robić. Żdanych ulic i infrastruktury.Niech sobie "deweloper" sam wszystko robi. Ciekawe, jakby sie sprzedawały mieszkania w blokacgh podłączonych do szamba i z dojazdem przez polną drogę?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »