Informacje

19.04.2011 12:14 INTERCITY - 550 TYS. ZŁ, PRZEWOZY REGIONALNE - 453 TYS. ZŁ

Zapłacą milion złotych kary
za grudniowy skandal na kolei

SERWISY:

Ponad milion złotych kary mają w sumie zapłacić spółki Przewozy Regionalne oraz PKP Intercity za bałagan przy wprowadzaniu rocznego rozkładu jazdy pociągów w grudniu zeszłego roku - poinformował prezes Urzędu Transportu Kolejowego Krzysztof Jaroszyński.

Jak wyjaśnił prezes Jaroszyński, właśnie zakończyły się postępowania administracyjne w sprawie grudniowych wydarzeń. Urząd stwierdził, że dwaj najwięksi polscy przewoźnicy nie udzielali pasażerom wystarczających informacji dotyczących kursowania pociągów, łamiąc tym samym ich prawa zagwarantowane unijnym rozporządzeniem.

- Na PKP Intercity zostało nałożone ponad 550 tys. zł kary, a na Przewozy Regionalne ok. 453 tys. zł kary - ujawnił Jarosiński.

Prezes przypomniał, że UTK może nałożyć na przewoźnika karę sięgającą 2 proc. jego przychodów z ubiegłego roku. - Jednak nie nałożyliśmy najwyższych możliwych kar. Miało na to wpływ to, że zarówno PKP Intercity, jak i Przewozy Regionalne zeszły rok zamknęły ze stratą, a także wyraźna poprawa w postępowaniu obu przewoźników, jaką zaobserwowaliśmy podczas kolejnych kontroli - powiedział prezes UTK. Przewoźnicy mogą się odwołać od decyzji.

Był chaos na kolei

Nowy roczny rozkład jazdy pociągów funkcjonuje od 12 grudnia ub.r. Między 13 a 15 grudnia na 33 dworcach kolejowych na terenie całego kraju kontrolerzy UTK sprawdzali m.in., czy punkty informacji i kasjerzy udzielali prawdziwych informacji dotyczących zmian w rozkładzie jazdy, opóźnień pociągów i praw pasażerów.

Kontrolerzy stwierdzili m.in., że na niektórych dworcach nie działały kasy, a przez megafony rozlegały się niezrozumiałe komunikaty. Pasażerowie nie byli informowani o opóźnieniach, ani o możliwości składania skarg lub przysługujących im prawach.

Czytaj też na tvn24.pl

tvn24.pl//sk/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • gzgz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2011 19:16 ~gzgz

  Co da ta kara ?
  Nie wyobrażam sobie aby jakkolwiek wpłynęła ona na te już wypłacone i przyszłe premie :-/

 • olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2011 17:03 ~olo

  bahahahahahahah aabaaa buahahahah ahaia bauauhhhaahaah ale k**** skecz! milion złotych?

 • neon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2011 14:31 ~neon

  UTK i PKP to przecież ludzie z jednego towarzystwa. Krzywdy sobie nie zrobią.

 • Szemot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2011 12:49 ~Szemot

  Oh tak po prostu PKP teraz zbankrutuje i nigdy sie nie pozbiera po tej stracie finansowej. A tyle pewnie PKP zarabia jako firma na godzine.

  Prezesi PKP śmieja sie teraz pewnie ze UTK to sami idioci a tą kare każdy z prezesów mógłby z portfela wyjąc i zapłacić.
  Mówie to jako realista a nie zrądzista ale niestety w Polsce długo jeszcze będzie tak, że niezależnie od branży, KAŻDEMU bardziej opłąca się płacić kary niż nie doprowadzać do nich. I to nie ostotne czy chodzi o traktowanie pasażera, okłamywanie klientów przy podpisywaniu umów, okłamywanie w reklamach, odświeżana zywnośc w marketach czy tez w nich oszusytwa na drobne kwoty czy nawet parkowanie w mieście gdzie tak rzadko są kontrole, że lepiej dostać mandat za 50zł raz na pół roku ale dzieki temu oszczedzi sie kilkaset zł na płatnym parkowaniu a płacic mandatu nie trzeba bo nie ma organu który od nas ściągnie naleznośc i. W takim kraju zyjemy a nikt tego nie zmieni bo ci co mają nad tym moc zarabiaja na tej ułomności najwięcej

 • M.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2011 12:49 ~M.

  1mln zapłacą, a stracą klienci, bo to oni za ten bałagan zapłacą biletami, ew. brakiem inwestycji.

 • I

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2011 12:46 ~I

  Taaa, a Żabka za niezbyt udaną akcję pt. "Zamykamy Żabki" dostała półtora miliona kary. I jak tu mówić o sprawiedliwości?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »