Informacje

04.04.2013 16:00 Narodowe Archiwum Cyfrowe

Zanim zbudowali bloki. Zobacz starą Białołękę

SERWISY:

Dawniej zalewała ją Wisła, a drogę do Warszawy dokładnie pokrywała błotnista breja. W PRL na Białołękę zawitały inspekty, szklarnie i traktory. Pośród przedwojennych dworków zaczęły wyrastać bloki.

Białołęckie kontrasty obejrzeć można na serii zdjęć z dzielnicy i okolic udostępnionych przez Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Osoby które narzekają na stan ulic w Warszawie, mogą pocieszyć się widokiem tonącej w błocie trasy do Jabłonny, która w 1931 roku przechodziła remont. Dwa lata wcześniej, podczas powodzi, odwiedził tę trasę wojewoda warszawski Stanisław Twardo. Na jednym ze zdjęć widać, jak stojąc na krze, przygląda się zalanej drodze.

Ocalały do dziś

Niektóre budynki uwiecznione na zdjęciach nadal można odnaleźć na mapie stolicy. Pałac Mostowskich zachował się w doskonałym stanie i wciąż można go oglądać przy ul. Mehoffera 2. Od 1921 roku jego właścicielem jest Kuria Metropolitalna.

Na udostępnionych fotografiach widać również osiedle Hernryków, które kiedyś było wsią należącą do gminny Jabłonna. W latach trzydziestych dbano tu o zieleń. Młodzież z sadzonkami w ręku wyruszała na obchody Święta Sadzenia Drzewek. Po II wojnie światowej Henryków stał się częścią Białołęki.

WIĘCEJ ZDJĘĆ NA STRONIE NARODOWEGO ARCHIWUM CYFROWEGO

su, wp/b//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Teresa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2018 16:03 ~Teresa

  Wiocha nie wiocha, ale myli się ten, który twierdzi, że PKN jest pomnikiem stalinizmu.
  TO JEST POMNIK ZDRADY!!! ZDRADY NASZYCH SOJUSZNIKÓW, GDY SPRZEDALI NAS W TEHERANIE W 1943 R STALINOWI!!! Jałta to potwierdziła, a reszte już znamy wszyscy....

 • ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2016 19:24 ~ewa

  ako~ako

  i dzisiaj Warszawa jest wiochą ,obrabiają budżet państwa robią co tylko można ,ale wiocha zostanie wiochą z pomnikiem Stalina w centrum .Kraków to miasto tradycji i kultury prawdziwej Polskiej krwi .Warszawa to zbiorowisko betonu wschodniego .


  raczej pomnik historii, zresztą jak cała Warszawa. Nie wyobrażam sobie tego miasta bez PKiN. Kto by chciał mieszkać w Krakowie? Chyba najgorsze miasto do życia, smog i słabo z pracą + masa turystów.

  Warszawa przed wojną również była miestem nie dożycia. Gdyby nie ogromne zniszczenia nie można byłoby w taki sposób jak obecnie odbudować Warszawy Wprowadzić tunele powietrza i zieleń.

 • ako

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2014 10:03 ~ako

  i dzisiaj Warszawa jest wiochą ,obrabiają budżet państwa robią co tylko można ,ale wiocha zostanie wiochą z pomnikiem Stalina w centrum .Kraków to miasto tradycji i kultury prawdziwej Polskiej krwi .Warszawa to zbiorowisko betonu wschodniego .

 • WalteR

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2014 12:15 ~WalteR

  Witam Warszawiaków i tych którzy myślą że nimi są. Jestem Warszawiakiem z jedenastego pokolenia, i nie mam kompletnie nic przeciwko temu żeby ludzie przyjeżdżali do MOJEGO miasta za chlebem, miłością, czy choćby z ciekawości jak się żyje gdzieś indziej, pod jednym warunkiem!
  Uświadomcie sobie że jesteście u mnie, w moim mieście, a nie u siebie i to nie jest jakaś chęć posiadania tylko fakt że moja rodzina rodziła się tu i umierała, walczyła w powstaniu, odbudowywała zniszczoną Warszawę podczas gdy wasza zajadała słoninkę w zaciszu swojej wsi. Jesteście gośćmi i tak się zachowujcie, bo kupienie tu za sprzedaną ojcowiznę mieszkania nie robi z was Warszawiaków nadal jesteście wsiochami i nie mówię że to coś złego tylko inna mentalność i kultura, a często jej brak.
  Sam dużo jeździłem po Polsce i wiem jak się właśnie przez przyjezdnych myśli o Warszawiakach. Ten kto chce poznać życie w stolicy i jej piękno niech przyjedzie tu na święta albo w tym czasie kiedy pseudo Warszawiacy jadą ubić świniaka.
  Reasumując proszę o to żebyście uszanowali trud i poświęcenie ludzi którzy od pokoleń budowali historię tego miejsca, pięknego miejsca w który przecież też chcecie przebywać z różnych powodów.

 • sheriff

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2013 12:26 ~sheriff

  pabloo666~pabloo666

  Warszawiaka od słoika będzie zawsze różnić tablica z napisem Warszawa, nic tego nie zmieni, słoiki do domu


  Przybij sobie taką gwoździami do pleców. Zmuś mnie żebym tu nie mieszkał, bo tym jęczeniem kiepsko ci wychodzi.

 • Ogrodnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2013 13:05 ~Ogrodnik

  Warto dodać, że rodzina Majlertów, do dziś prowadzi na Bialołęce (Marcelin) gospdarstwo rolne. Pewnie wielu z Was kupuje u nich kwiatki do ogrodu, nie wiedzac, jaka historia i tradycje związane z Białolęką kryją się za tym nazwiskiem.

 • Blizbor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2013 20:45 ~Blizbor


  normalny~normalny

  I jak zwykle przechwalanie sie rodowitych warszawiaków i wyśmiewanie z przyjezdnych.. Żałosne.. Czy Wy naprawdę nie potraficie uszanować gdzie kto się urodził tylko wyśmiewać bo jesteś urodzony w stolicy??? Mieszkasz jeden z drugim na Mogotowie czy Żolibożu przechwalasz się a to też była wiocha tylko wcześniej tak jak i samo centrum!! Więc w czym macie problem Warszawiaczki wyluzujcie już wreszcie bo dlatego Was nikt nie lubi w kraju.. A z drugiej strony Polska bez Wa-wy da sobioe radę spokojnie za to Wa-wa bez Polski nie! hahaha:):) Tym bardziej bez wiochy buhahaha:):)
  marcinowa~marcinowa  Warszawa naprawdę poradzi sobie bez przyjezdnych, tak jak to miało miejsce jeszcze 30 lat temu. Ja naprawdę nie rozumiem tego podejścia - każdy nie nawidzi tej Wa-wy, tych okropnych "warsiawiaków" - ale każy ciągnie do tego umęczonego miasta. Jako rodowita warszawianka moge zaapelować - przenieście stolicę do innego miasta np. Krakowa. Zabierzcie sobie wszystkie ministerstwa, Parlament a nam dajcie spokojnie żyć.


  Dodaj do tego wszystkie przedstawicielstwa/ siedziby firm zagranicznych i polskich. Bo o te firmy tu chodzi i do pracy w tych fimach ludzie przyjeżdżają.

 • SŁOIK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2013 16:55 ~SŁOIK

  A ja kocham Warszawę i jeśli sytuacja mnie do tego nie zmusi , nie wyprowadzę się stad !!!
  I właśnie przywiozłem od rodziców pełne słoiki z ogórkami, przecierami, dżemami i sokami.

 • Kolorek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2013 12:27 ~Kolorek

  A ile katr potrzeba aby nie być słoikiem? Bo zacząłem się zastanawiać co oznacza napis wyryty na budybku empiku przy rondzie Charlesa de Gaulle'a - że cały naród buduje swoją stolicę ... tzn co buduje - jak ja tu buduje to to jest moje a autochtony z Warszawy jako korzystający z moich dóbr pozostają w stosunku zależnym i podległym w pewnej mierze - czyli wasalczym.

 • pabloo666

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2013 09:43 ~pabloo666

  Warszawiaka od słoika będzie zawsze różnić tablica z napisem Warszawa, nic tego nie zmieni, słoiki do domu

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »