Informacje

20.06.2011 06:37 powstanie ścieżka historyczna?

Zanikają ślady walki z komuną
na wiślanych bulwarach

SERWISY:

Spacerujący lewobrzeżnymi bulwarami warszawiacy pod swoimi stopami mogą znaleźć znaki walki z komunistycznym systemem. Trzeba jednak wytężyć wzrok. Kilkanaście wyrytych na stopniach haseł na wysokości ul. Bednarskiej nadgryzł ząb czasu. Upomnieć się o nie postanowił radny Śródmieścia.

Na pierwszy rzut oka są niewidoczne. Wystarczy jednak uważniej się przyjrzeć i betonowe bulwary odkryją przed nami ślady historii - hasła z czasów Polski Ludowej.

- To jest taka mała historia ludzi, którzy sprzeciwiali się systemowi totalitarnemu - przekonuje Daniel Łaga, radny dzielnicy Śródmieście (PO).

"ZOMO do roboty"

Legendarny napis "Solidarność" z polską flagą zauważyć najłatwiej. Rozczytać resztę jest już nieco trudniej. "Uwolnić Polskę od komunistów", "ZOMO do roboty", "Więcej chleba i leków, mniej ZOMO i ubeków" - hasła o takiej treści widnieją na kolejnych stopniach.

- Pomimo, że napisy na betonowym umocnieniu mają ponad 25 lat, to nadal są czytelne, a ludzie spędzający czas nad Wisłą szanują tę formę sprzeciwu sprzed lat i starają się nie wpłynąć na proces degradacji - pisze w złożonej niedawno interpelacji do władz Śródmieścia Łaga. Ale zaznacza zaraz, że tego napisy niestety powoli niszczeją.

Nie wiadomo, jaki los czeka je w najbliższej przyszłości - gdy lewobrzeżne bulwary mają być zmodernizowane. - Przed podjęciem działań modernizacyjnych bulwaru należałoby poddać konserwacji hasła, których jest około 18 - sugeruje Łaga. - Następnie warto byłoby zabezpieczyć je przezroczystą substancją czy pleksiglasem i opisać ich kontekst sytuacyjny - dodaje.

"Ścieżka Wolności"

Władze Śródmieścia zapewniają, że sprawie się przyjrzą. - Inicjatywa jest bardzo ciekawa. Sprawdzimy pod czyją opieką jest ten fragment bulwarów i jakie są dalsze możliwości działania - zapewnia Urszula Majewska, rzecznik Śródmieścia.

Tymczasem radny idzie o krok dalej. Chce, żeby władze miasta zabezpieczały inne tego typu hasła w całej Warszawie. - Równocześnie proszę o rozważenie stworzenia "Ścieżki Wolności" czy "Szlaku graffiti wolności" z ocalałych napisów antytotalitarnych, zapisanych w okresie zniewolenia - proponuje radny.

WIESZ, GDZIE JESZCZE W WARSZAWIE ZNAJDUJĄ SIĘ HASŁA ANTYSYSTEMOWE Z CZASÓW PRL? PODZIEL SIĘ Z NAMI INFORMACJĄ NA FORUM TVNWARSZAWA.PL

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Andrzej Rejnson/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Hahaha linka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2011 07:41 ~Hahaha linka

  nie budujmy nie remontujmy niech się wszystko rozsypie przez bazgroły, co za dziadowski pomysł. jest to część historii owszem i uważam, że pamięć o tym a także literatura na ten temat wystarczy

 • widzialem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2011 00:50 ~widzialem

  Poza hasłami ogólnymi są tam napisy żądające uwolnienia dwóch osób. Co ciekawe, obu z Gdańska. Przebywali w więzieniu jeszcze w 88 roku więc napisy powstały na pewno przed tą datą.

 • zyta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2011 22:22 ~zyta

  hasło "uwolnić polskę od komunistów" nadal aktualne przez nocną zmianę.

 • zw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2011 16:41 ~zw

  Nie róbcie sztucznej historii i histerii. Nikt trzeźwy tego nie wyrył.

 • OPP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2011 14:56 ~OPP

  Te Słoik... ale pojechałeś po pasemkach. Nie spinaj się tak, bo ci dętka w zdezelowanej beemce pójdzie, wsioku.

 • Quercus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2011 14:10 ~Quercus

  Natomiast w Grecji mamy już symptomy walki z systemem kapitalistycznym. Ta tendencja rozleje się wkrótce na całą Europę.

 • Słoik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2011 13:41 ~Słoik

  Te - City Center, znikasz jak zniknęło prawdziwe City Center na Złotej (wiesz gdzie to było Mon Coctowiaku, od 1916 Warszawianinie?). Bardzo dobrze, że cię banują, bo na takich jak ty to jedyna metoda. Wstyd przynosisz prawdziwym Warszawiakom...socjologu zaoczny. Przenieś się na forum Gazety Polskiej, tam są takie same oszołomy jak ty - będziesz się świetnie czuł i wszyscy będą ci przytakiwać :-).

 • rowerzysta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2011 11:56 ~rowerzysta

  Na tej samej trasie można też takie "kwiatki" spotkać: http://kontakt24.tvn.pl/artykul,-quot-uroki-quot-warszawy,112223.html

 • Szemot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2011 10:57 ~Szemot

  @CityCenter po postach na różny temat które wypowiadasz nie dziwi mnie to. Gdyż jedyna słuszna polityka to polityka z brakiem nienawiści. Twoja polityką jest polityka nienawiści wiec nie tylko tu, wszedzie będziesz banowany/na

 • Edek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2011 10:43 ~Edek

  Zniszczyć i wyrównać. Historia jest w książkach a nie będzie pokazywana na stopniach po których się chodzi i psy szczą.
  Zadbać o bulwar pod kątem bezpieczeństwa i wypoczynku a nie utrwalać zło które było za PRLu

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »