Informacje

04.11.2010 17:25 Rewitalizacja za 250 lat

Zaniedbana Praga Północ czeka na poważny remont

SERWISY:

Rewitalizacja Pragi Północ - to zdaniem jej władz, najważniejszy problem dzielnicy. Do tego dochodzą brakujące pieniądze na remonty budynków czy budowę strategicznych dróg, roszczenia do budynków, a także hałaśliwe kluby, które przeszkadzają mieszkańcom. O tym wszystkim rozmawiali goście programu "Twój Wybór".

Projekt odnowienia budynków rozpoczął się 10 lat temu.

Rewitalizacja za 250 lat?

- W tej kadencji wyremontowano cztery budynki - mówi Paweł Lisiecki, radny dzielnicy z ramienia PiS. - W takim tempie Praga zostanie odnowiona za 250 lat - dodaje. I przy okazji pyta: ile złożono projektów o dofinansowanie z UE? Władze dzielnicy odpowiadają krótko - złożono trzy projekty. Ale to nie jedyny problem ze starymi budynkami, kolejnym są roszczenia. - Jednym z przykładów jest kamienica przy Targowej 56. To pustostan, do którego są roszczenia i nie można go wyremontować - tłumaczy Janusz Owsiany ze Związku Stowarzyszeń Praskich. - Ale to wymaga zmian ustawowych - dodaje.

Stan praskich budynków niepokoi też mieszkańców. - Czynszówki przy Ząbkowskiej mają już kilkanaście lat. Czy będzie możliwość ich wykupu - pytała pani Joanna na antenie TVN Warszawa. - Mieszkania wybudowane po 1995 nie mogą być sprzedawane - odpowiada Sarna. I zapowiada, że władze dzielnicy przez najbliższe trzy lata chcą skoncentrować się na rewitalizacji na ul. Wileńskiej i Stalowej.

500 zł za boisko

- Na Pradze było wiele sukcesów - zapewnia Jan Kisiel, radny z ramienia SLD. - Wyremontowano halę, zbudowany został ogródek jordanowski - wyliczał. Ale to nie oznacza, że nie ma problemów. - Moje dzieci chciały skorzystać z boiska przy Kawęczyńskiej. Wygoniono ich i powiedziano, że muszą przyjść z dorosłym i zapłacić 500 zł za wynajem -żali się jeden z widzów TVN Warszawa. - Samodzielnie nie można korzystać z tego boiska. Musi być instruktor, wynajęty przez dzielnicę - odpowiadał Sarna.

To jednak nie jedyne zmartwienie mieszkańców - zaniepokojeni są również losem placu Wileńskiego. - Powinien zostać oddany mieszkańcom, a ruch na Marki można by przeprowadzić pod ziemią - sugerował Lisiecki. - Ważna jest przeprowadzenie al. Tysiąclecia do węzła Marsa - dodał Kisiel.

Za dużo alkoholu?

Za dużo sklepów z alkoholem i brak baru szybkiej obsługi na placu Hallera, to kolejne zdaniem mieszkańców problemy. - W stosunku do innych dzielnic nie mamy najwięcej sklepów z alkoholem - odpowiadał wiceburmistrz. Z kolei zdaniem Owsianego alkohol był zawsze obecny na Pradze. - Praga miała tradycję rozrywki ludycznej. Pół litra i pęto kiełbasy - takie są gusta - przekonuje Owsiany i zaznacza, że potrzebna jest odpowiednia praca z młodzieżą w tej sprawie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »