Informacje

07.05.2012 17:04 Jak walczyć z wandalami

Zamontują kamery na moście?
"Należy to rozważyć"

SERWISY:


Wandale, którzy zdemolowali windy na nowym moście umknęli oku kamer, bo ich tam po prostu nie ma. Inwestor tłumaczy, że nie miał obowiązku włączenia monitoringu w projekt budowy przeprawy i odsyła do ZDM. Zarząd Dróg Miejskich nie wyklucza, że kamery w windach zamontuje.

O wyczynie wandali, którzy powybijali szyby w nowych windach pisaliśmy w sobotę. "Podczas przejazdu przez wiadukt nad ulicą Świderską zauważyłem powybijane szyby w windach i pozbijane lustra w windzie, drzwi są powyrywane przez wandali" - napisał Wojtek, który zwrócił uwagę na efekt demolki. I pytał: - Czemu na tym moście nie ma zainstalowanego monitoringu?.

Na koszt wykonawcy

Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych- na jego zlecenie przeprawa była budowana. - W żadnym z naszych projektów nie ma monitoringu, bo takich wymogów nie ma. O tym powinien decydować zarządca drogi - tłumaczy Małgorzata Gajewska, rzecznik ZMID.

"Należy rozważyć"

Jak dodają przedstawiciele Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych, popsute są dwie z trzech wind. - Jedna prowadzi na przystanek autobusowy, a druga na wiadukt tramwajowy - tłumaczy Gajewska. - Wszystkie zostały dopuszczone do użytkowania i przeszły do eksploatacji Zarządu Dróg Miejskich. Mówi o tym instrukcja od prezydent Jacka Wojciechowicza - dodaje.

Czy zatem ZDM zainstaluje kamery w windach?- Instalację monitoringu należy rozważyć, ale musimy wiedzieć, kto odbierze od nas sygnał - zaznacza Adam Sobieraj, rzecznik ZDM. - Czy na miejscu będzie pawilon i osoba, która będzie patrzyła na ekran. Czy może da się podpiąć kamery do systemu miejskiego monitoringu - rozważa. Dodaje również, że trzeba przyjrzeć się zapisom gwarancji, żeby przy prowadzeniu prac przy windach nie została cofnięta.

Kto wyremontuje?

Osobna kwestia, to remont zepsutych wind. - Jeżeli chodzi o windę przy torach tramwajowych, to twierdzimy, że jest to nadal plac budowy. Na podstawie 42 artykułu prawa budowlanego kierownik budowy jest zobowiązany odpowiednio zabezpieczyć teren budowy i odpowiada za niego - mówi Adam Sobieraj, rzecznik ZDM.

Urzednicy zapewniają jednak, że rozwiązania sprawy remontu będą szukać wspólnie. - Jeżeli występują rozbieżności, to wspólnie z Zarządem Dróg Miejskich i wykonawcą będziemy szukać rozwiązania - zaznacza Gajewska.

Z kolei Sobieraj dodaje, że sprawę drugiej zepsutej windy (przy przystanku autobusowym), o której wspominał ZMID, ZDM będzie sprawdzać.

"Należy rozważyć"

A czy windy na moście doczekają się monitoringu? - Instalację kamer należy rozważyć, ale musimy wiedzieć, kto odbierze od nas sygnał - zaznacza Adam Sobieraj, rzecznik ZDM. - Czy na miejscu będzie pawilon i osoba, która będzie patrzyła na ekran. Czy może da się podpiąć kamery do systemu miejskiego monitoringu - zastanawia się.

Dodaje również, że trzeba przyjrzeć się zapisom gwarancji, żeby przy prowadzeniu prac przy windach nie została cofnięta.

Stolica wandali

Urzędnicy zaznaczają też, że wiele zależy od samego zachowania ludzi, a przede wszystkim podejścia do publicznego mienia. .O problemie z powyrywanymi drzwiami i potłuczonymi szybami w windach w całym mieście pisaliśmy wielokrotnie. Dewastowane są regularnie, a koszty idą w miliony.

ran//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • aha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2012 17:55 ~aha

  Wandale z Doryckiej i Wrzeciona dobrze bawia sie na moscie ;/

 • koko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2012 12:41 ~koko

  1 miliard złotych za wąską kładkę przez wisłę bez kilku kamer..Czy CBŚ już tam był czy dopiero wpadną nad ranem do kilku panów

 • Kuba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2012 11:44 ~Kuba

  Ktoś niedawno się tutaj pytał, co może być atutem oferty przetargowej oprócz ceny. Jak widać oprócz niskiej ceny, można zaoferować coś więcej, np. monitoring. W warunkach oferty są podane wymagania minimalne, nic nie szkodzi żeby oferent dodał coś od siebie, utrzymując niską cenę i wtedy można wybierać pomiędzy tanim "golasem" albo trochę droższą "full opcją". Tylko że u nas patrzą tylko i wyłącznie na jak najniższą cenę, to nikt nic od siebie nawet nie próbuje dokładać.

 • tarcho

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2012 10:26 ~tarcho

  Jakim czubem i debilem trzeba być żeby niszczyć swoje ukochane miasto!!!

 • KurczakZrożna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2012 09:57 ~KurczakZrożna

  Jakm trzeba być burakiem, żeby wyładowywać swoją frustracje na takich rzeczach.

 • reemigrant

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2012 09:08 ~reemigrant

  zadne miasto nie jest tak dewastowane w Polsce jak Warszawa.
  Podobne zniszczenia widzialem tylko w murzynskich i meksykanskich dzielnicach miast w usa.

 • warszawianin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2012 09:07 ~warszawianin

  milicjo - wroc !!!

 • FULL_HD_3D

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2012 08:43 ~FULL_HD_3D

  Zachowanie ludzi jest dobre. Jednak zachowanie dziczy ulicznej widać w tym mieście codziennie w postaci jakichś zniszczeń mienia publicznego. Oni(odpowiedzialni za inwestycję) chcą "rozważać" potrzebę zainstalowania monitoringu? Można rozważyć także taką sytuację: ktoś w nocy zaminowuje cały most(zrobi to bez trudu, bo nikt mostu nie pilnuje), daje 5 ton TNT. Most "leci w kosmos". Po czymś takim też będą "rozważać potrzebę" monitoringu?

 • Burak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2012 08:15 ~Burak

  Do @Raul i @waciuo. Gratuluję bystrości umysłó. Szkoda tylko, że nie zauważyliście sarkazmu w mojej wypowiedzi. Ale jak widzę trafiłem w sedno. Mój wpis był ironią na tych wszystkich Warsiawiaków, którzy twierdzą, że ich miasto jest rozjeżdżane przez słoiki przyjeżdżające do Warsiawki. A tymczasem, to właśnie ich dzieci, albo nawet oni sami demolują swoj nadwislanski grod. Ale widzę, że trafiłem w sedno. Bo to nie przybysze z Lublina, radomia, Płocka czy skąd tam jeszcze niszczą miasto. To robicie własnoręcznie Wy - mieszkańcy Warszawy.
  PS. Pozdrawiam wszystkich przyjezdnych

 • przestroga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2012 01:22 ~przestroga

  przdalby sie monitoring w tych czsach tyle chamstwa i wandali ze trzeba czekac do zniszczen by cos zmienic?? skandal komenda 800metrow od demolki a prawo i przepisy gdzies.... zastanowmy sie gdzie marnujemy pieniadze i czas.. ile trzeba komentarzy i wynikow na rozsasdek

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »