Informacje

10.07.2015 18:30 weekend atrakcji

Zamknięta dla aut, otwarta dla artystów. Ząbkowska zaprasza, choć pogoda słaba

SERWISY:


Zarówno warszawiaków, którzy dawno tam nie byli, jak i bywalców praskich knajp Ząbkowska w ten weekend chce pozytywnie zaskoczyć. Jej fragment stał się deptakiem. Pojawiły się stoiska z winylami, zaparkowały tu food trucki. Odbędą się warsztaty graffiti i koncert hip-hopowych standardów w jazzowej oprawie. Na tym nie koniec, bo w wybrane wakacyjne dni ulica ponownie będzie zmieniać swoje oblicze w ramach festiwalu Otwarta Ząbkowska.

W weekendy w lipcu, sierpniu i wrześniu zamknięta ul. Ząbkowska stanie się deptakiem i sceną, a sąsiadujące z nią podwórka, placyki i zaułki - plenerowymi kinami, teatrami i klubami poetyckimi.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Pierwszy dzień w sobotę

Festiwal Otwarta Ząbkowska rozpoczął się w sobotę o godz. 12.00. Na ul. Ząbkowskiej i w jej najbliższych okolicach można wziąć udział w ulicznych warsztatach poezji oraz graffiti.

- Ulicę zamknięto na odcinku od Targowej do Brzeskiej. Są stoiska z książkami i z płytami winylowymi. Malowane są też obrazy. Ludzi jest jednak niewielu, pogoda nie sprzyja zabawie - relacjonuje reporter tvnwarszawa.pl Tomasz Zieliński.

Od 12.00 do 22.00 przybyłych karmią też food trucki. O 18.00 zaczną się koncerty. O 21.30 przy ul. Ząbkowskiej 9 będzie można wysłuchać standardów muzyki hip-hop w jazzowej oprawie.

SPRAWDŹ PEŁNY PROGRAM NA SOBOTĘ.

Niedziela na Ząbkowskiej

Na niedzielę zaplanowane są m.in. warsztaty i pokazy tańca oraz boksu, wspólne malowanie ściany budynku przy ul. Brzeskiej.

Tego dnia także nie zabraknie sporej dawki hip-hopowej muzyki, wystąpi m.in. Vienio.

SPRAWDŹ PROGRAM NA NIEDZIELĘ.

CZYTAJ TEŻ: GWIAZDY STREETARTU NA PRADZE.Od północy objazd

W weekendy, na czas kolejnych odsłon festiwalu, ul. Ząbkowska (od ul. Brzeskiej do ul. Targowej) będzie zamknięta dla samochodów. Po raz pierwszy Ząbkowska została zamknięta o północy, w noc z piątku na sobotę. Samochody wrócą tu w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Wyłączony z ruchu odcinek ul. Ząbkowskiej można ominąć jadąc ul. Brzeską i Białostocką do ul. Targowej, a także ul. Brzeską lub Markowską do ul. Kijowskiej i Targowej - radzi stołeczny Zarząd Dróg Miejskich.

Ważny test

Dla stołecznego ratusza festiwal i zamknięcie ul. Ząbkowskiej dla samochodów jest testem, jak rozłoży się ruch drogowy i czy w przyszłości ta ulica będzie mogła częściej być wyłączana z ruchu kołowego.

Na razie, jak mówił wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, miasto nie jest na to gotowe:

Festiwal do września

Kolejne weekendy, kiedy Ząbkowska i okolice zamienią się w artystyczną enklawę to: 18-19 lipca, 25-26 lipca, a także 22-23 sierpnia oraz 5-6 września.

Wtedy organizowana będzie m.in. akcja "Czytanie w bramie" fragmentów książek Leopolda Tyrmanda - np. "Zły", "U brzegów jazzu"; wystawa okładek "Jazz Forum" - powiększone do rozmiarów plakatów ozdobią sklepowe witryny; spacery szlakami praskich artystów.

Weekend 18-19 lipca to będzie gratka dla miłośników jazzu. Odbędzie się dziewięć koncertów stacjonarnych i kilka mikrokoncertów w tzw. miejscach nieoczywistych, czyli np. w sklepie. Wystąpią m.in. bracia Oleś, Ziut Gralak i Jacek Kochan.

Koordynatorem projektu jest Teatr Powszechny, który przygotuje w sierpniu i wrześniu m.in. spektakle o Pradze i słuchowiska radiowe.

Praga się zmienia

Festiwal Otwarta Ząbkowska wpisuje się w ideę programu rewitalizacji prawobrzeżnej Warszawy do 2022 r., którego celem ma być nie tylko odbudowa zniszczonych budynków, ale też zapobieganie wykluczeniu społecznemu, rozwój aktywności lokalnej i kulturalnej w prawobrzeżnej Warszawie. Miasto przeznaczy na ten cel 1,4 mld zł.

Program, oparty na doświadczeniach Lokalnego Programu Rewitalizacji do 2013 r., będzie dotyczył trzech dzielnic: Praga-Północ, Praga-Południe i Targówek. Obejmie sześć obszarów: Nowa i Stara Praga, Szmulowizna, Kamionek, Targówek Mieszkaniowy i Fabryczny. Łącznie mieszka tam 130 tys. osób.

NAJWIĘKSZE MUZYCZNE ATRAKCJE ZDANIEM TOMASZA KALIŃSKIEGO:

PAP/lulu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Jerzy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2017 11:24 ~Jerzy

  Zamknięcie ul. Ząbkowskiej dla samochodów na Pradze w dzielnicy, która ma już i tak najgorszy układ komunikacyjny Warszawy jest masakrą drogową! Spowoduje gigantyczne korki !!! Śmieszny brak wyobraźni, bezmyślność inżyniera ruchu, biura drogownictwa z zapędami chęci testowania
  ,, ruchu drogowego” na Pradze.
  Za ten stan przyjdzie się rozliczyć, posypią się nazwiska i będą wyciągnięte konsekwencje. Pojawią się roszczenia oraz następstwa tego bezmyślnego ,,testu”.
  Promocja kultury oraz wszelkiego rodzaju eventy, jak najbardziej tak, jednak nigdy kosztem paraliżu komunikacyjnego z wyłączeniem Ząbkowskiej i Targowej. W tej sytuacji właściwym miejscem są parki, skwery, puby, bary.
  Ta dzielnica ma już i tak wieloletnie opóźnienia w realizacji projektowanych, niezbędnych inwestycji drogowych.
  Pora na rozsądek i realne przemyślenia następstw paraliżu drogowego Pragi!

 • Paweł Kowal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2015 21:07 ~Paweł Kowal

  Wiele się mówi o zmianach na Pradze odkąd pojawił się stadion, metro czy odkąd rozpoczął się proces rewitalizacji wizytówki Pragi czyli Konesera. Cykl imprez otwartej Ząbkowskiej to wspaniały przykład tego jak ludzie kochają prawą stronę stolicy i jak chętnie spędzają czas między murami kryjącymi wspaniałe historie i pamiętającymi naprawdę wiele. Warto by rozpoczęty proces zmian nie zwalniał a nabierał tempa i przynosił coraz więcej powodów do dumy bo przecież Warszawa ma do zaoferowania znacznie więcej trzeba tylko odpowiednio ukierunkować wydatki.

 • darek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2015 14:14 ~darek

  Świetne imprezy i świetny pomysł. Cała Praga żyje tym, że ma być rewitalizowana, ale za budynkami powinna iść jeszcze rewitalizacja właśnie na takim poziomie. Bo zgadzam się, że ludzie tu są blisko ze sobą, jak w żadnym innym miejscu w Warszawie i to trzeba pielęgnować i dbać żeby tak zostało i takie sąsiedzkie święto na ulicy to jest własnie kwintesencja Pragi

 • Szukam Pracy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2015 20:33 Szukam Pracy

  "....otwarta dla artystów" - a na zdjęciu Mozil - to jakiś żart ? xD

 • sss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2015 08:31 ~sss

  ursyn~ursyn

  Super pomysł !!! od 8 lat mało takich płynie z ratusza.........

  "- Piosenkę Pana Kor... Koracza "O Zdrowiu" bym chciała najbardziej usłyszeć."

 • ursyn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2015 22:47 ~ursyn

  Super pomysł !!! od 8 lat mało takich płynie z ratusza.........

 • korekworek GRHW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2015 19:13 ~korekworek GRHW

  Najlepsze co mnie na tej nieszczęsnej Ząbkowskiej dziś spotkało to kotlet schabowy zjedzony w lokalnym barze mlecznym a nie jakimś tam fud traku.
  Nic dodać, nic ująć.
  Jacy artyści, takie atrakcje.... szkoda.

 • sss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2015 17:14 ~sss

  QAZ~QAZ

  GDZIE SA TE KRECONE SCHODY Z FILMIKU!!!!!!??????

  Na Hożej :)

 • QAZ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2015 14:54 ~QAZ

  GDZIE SA TE KRECONE SCHODY Z FILMIKU!!!!!!??????

 • mieszkanka ząbkowskiej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2015 14:44 ~mieszkanka…

  proponuję pisać pisma do Prezydent żeby zrezygnowała z zamykania Ząbkowskiej, to co się dzieje to jakiś obłęd...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »