Informacje

09.09.2016 18:50 pomysł budowy centralnego portu lotniczego

"Zamknięcie Lotniska Chopina to pomysł surrealistyczny". Prezydent przeciwko

SERWISY:

- To jest pomysł w moim odczuciu surrealistyczny - tak prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz odniosła się do koncepcji budowy Centralnego Portu Lotniczego między Warszawą a Łodzią i zamknięcia Lotniska Chopina. Dodała, że na tej inwestycji najbardziej skorzystałby Berlin, do którego odpłynęliby klienci.

Prezydent Warszawy podczas konferencji prasowej pytano, czy "lotnisko Okęcie należałoby zaorać"?

- To byłaby wielka niegospodarność: dopiero co dokończono budowę terminala i (miałoby nastąpić -red.) zakończenie działalności lotniskowej w Warszawie - powiedziała.

Budowa w szczerym polu

- Warszawa nie stałaby się "hubem" (węzłem komunikacyjnym - red.) - mówiła prezydent. - Mamy wiele przylotów (licząc) razem z Modlinem.

Prezydent przekonywała, że Lotnisko Chopina w połączeniu z Modlinem jest rozwiązaniem synergicznym.

- Budowanie w szczerym polu lotniska między Warszawą a Łodzią jest pomysłem, który swego czasu często proponowali posłowie łódzcy, ale który nie ma najmniejszego sensu i uzasadnienia ekonomicznego - oceniła Hanna Gronkiewicz-Waltz.

"Odgrzewany pomysł"

- Pomysł jest odgrzewany przez każdego nowego ministra, odkąd jestem w życiu publicznym, czyli od 1992 roku - mówiła prezydent Warszawy.

Hanna Gronkiewicz-Waltz wymieniła konsekwencje likwidacji lotniska w Warszawie.

- Nikt by nie przyjeżdżał. Wszyscy by się przemieścili na inne lotniska regionalne jak Poznań czy Kraków. Na tym najbardziej skorzystałby Berlin - dodała.

Skąd ten pomysł?

Pomysł budowy dodatkowego portu przedstawił w czwartek w Krynicy prezes PLL LOT Rafał Milczarski.

- Budowa Centralnego Portu Lotniczego w Polsce to konieczność z perspektywy rynku lotniczego, ale też z perspektywy naszego interesu narodowego – powiedział Milczarski prezentując strategię spółki do 2020 roku.

W ocenie prezesa CPL może być przedsiębiorstwem generującym ogromne zyski. - To lotnisko powinno być na około 50 mln pasażerów i powinno mieć bazę cargo – mówił Rafał Milczarski.

Szef LOT-u zaznaczył, że nie chce mówić o lokalizacji takiego lotniska. Ale - jak dodał - "logika wskazywałaby, aby było ono dobrze skomunikowane z resztą kraju". W jego ocenie, planując jego lokalizację, należy wziąć pod uwagę, aby było ono w pobliżu autostrady i sieci kolejowej, "aby można było do portu dotrzeć różnymi środkami transportu z całej Polski".

- Wydaje się, że to lotnisko powinno znajdować się pomiędzy Łodzią a Warszawą - dodał. Według niego Centralny Port Lotniczy powinien być gotowy około 2022-2023 r.

Zamknąć Chopina

Zdaniem Milczarskiego powstanie CPL wiązałoby się z zamknięciem warszawskiego Lotniska Chopina.

– Moim zdaniem Okęcie należy zamknąć i przeznaczyć te grunty pod dalszy rozwój Warszawy, np. w kontekście inwestycji. Uważam zresztą, że te dwa projekty mogą ze sobą wspaniale iść w parze. Sądzę też, że warszawiaków nie trzeba będzie długo przekonywać do koncepcji budowy CPL. Jeśli powstanie szybkie połączenie kolejowe, to z Warszawy na takie centralne lotnisko będzie można dojechać w 10-12 minut. Podkreślam jednak, że to tylko moja opinia – powiedział Mielczarski cytowany przez Fly4Free.

Czytaj też na tvn24bis.pl

PAP/ag//km

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Misio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2017 22:03 ~Misio

  "10-12 minut" z Warszawy do Centralnego Lotniska? Czy ten kretyn chce kupić Szinkansena przy okazji? Bo nawet pendolino by tak szybko nie dojechało...
  Obecnie dłużej na Okęcie jedzie pociąg z centrum.
  A więc chodzi o przekręt na niewyobrażalną sumę. Zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę, że nawet tanie linie uciekły z (bliskiego!) Modlina na Okęcie, bo pasażerowie nie chcieli jechać na peryferie... a będą musieli jeździć na totalnie zadoopie.
  Poza tym mamy już lotnisku w Radomiu, jeśli chodzi o podobną odległość. Legendarnie popularne lotnisko, wystarczyłoby je rozbudować z takim samym skutkiem.

 • Edward

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2017 09:39 ~Edward

  Podobno pojawił się pomysł na budowę nowego portu w Halinowie, czyli jednak chcą zlikwidować port na Okęciu. Dla mnie rewelacja.

 • DrKoperta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2016 00:11 ~DrKoperta

  Zamknąć lotnisko i oddać działki prawowitym przedwojennym właścielom!!! Tak jak Pałac Kultury.

 • hon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2016 16:54 ~hon

  mirol~mirol

  Brawo pani Haniu! Zgadzam się w 100%!


  Uroda przed mądroscia...

 • mirol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2016 11:47 ~mirol

  Brawo pani Haniu! Zgadzam się w 100%!

 • takaprawda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2016 10:27 ~takaprawda


  wam~wam

  Jak to możliwe , że ktoś kto zostaje szefem instytucji zamiast myśleć o jej rozwoju, zachowuje się jak grabarz? Ludzie , którzy w okolicy się pobudowali wiedzieli, że będą mieli nad głowami samoloty. Wiele stolic, które obsługują duży ruch lotniczy mają dwa duże lotniska. A może powinno się skupić siły, żeby z tych zapyziałych lotnisk w Modlinie i Radomiu zrobić coś sensownego i dobry dojazd, bo jak na razie to kiepsko to wygląda.
  panstwo_marionetkowepanstwo_marionetkowe

  Ja bym Cargo wyrzucił do Radomia - i rozbudował bardziej Okęcie. Na Okęciu brakuje rownoległych pasów startowych tak, aby jednocześnie mogły odbywać sie starty i lądowania.

  Zbyt blisko jest obwodnica. Myślano o równoległym pasie nawet przed budową tej trasy ale w końcu niezdecydowano się na przesunięcie planów. Szkoda, bo teraz to olbrzymie dodatkowe koszty przesuwania drogi, więc odpada.

 • pozdrawiam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2016 10:14 ~pozdrawiam

  a może rozbudować modlin ?

 • takaprawda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2016 10:13 ~takaprawda

  Szanowni Państwo! Każdy prezes musi mieć swoje 5min i zaistnieć. Musi pokazać, że jest "potrzebny", ale za tydzień nikt już o tej propozycji nie będzie pamiętał. Oczywiście jak zwykle temat wróci za klika lat, ale to norma..
  Okęcia nikt nie zamknie przez najbliższe 20 lat bo zainwestowano tam ostatnio setki mln. zł, jedyny błąd to nie zostawianie miejsca na drugi pas równoległy bo obwodnica przebiega zbyt blisko. Natomiast nowe lotnisko to koszty około 30 miliardów zł i procedury np. miejsce, oceny środowiskowe, dojazd itp. itd. Sama budowa to kilka lat!
  Niewątpliwie kiedyś to nastąpi, ale Bóg raczy wiedzieć kiedy. Stawiam na 2050 :)

 • vocoti

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2016 09:43 ~vocoti


  Jedno małe ale, mimo, że Okęcie jest chyba najbliższym lotniskiem do centrum miasta, to nie jest w Centrum Warszawy.

  Wusyto~Wusyto

  Do Okęcia, które jest w centrum miasta nie da sie dojechać w godzine. Ciekawe jak mamy dojechać 100 km do CPL. A co do zaorania Okęcia to za ten grunt pewnie da sie dwa lotniska wybudować.
  PW1~PW1
  No formalnie masz rację. Jest to centrum dzielnicy Włochy i w granicach administracyjnych miasta stołecznego. Ponieważ ja mieszkam w południowej części warszawy to dla mnie to jak centrum.

 • panstwo_marionetkowe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2016 09:06 panstwo_ma…

  wam~wam

  Jak to możliwe , że ktoś kto zostaje szefem instytucji zamiast myśleć o jej rozwoju, zachowuje się jak grabarz? Ludzie , którzy w okolicy się pobudowali wiedzieli, że będą mieli nad głowami samoloty. Wiele stolic, które obsługują duży ruch lotniczy mają dwa duże lotniska. A może powinno się skupić siły, żeby z tych zapyziałych lotnisk w Modlinie i Radomiu zrobić coś sensownego i dobry dojazd, bo jak na razie to kiepsko to wygląda.

  Ja bym Cargo wyrzucił do Radomia - i rozbudował bardziej Okęcie. Na Okęciu brakuje rownoległych pasów startowych tak, aby jednocześnie mogły odbywać sie starty i lądowania.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »